Odszkodowanie spedycja

Rozpoczęty dnia 18.09.2014

Odpowiedz w tym temacie

4 postów w tym temacie

1

ryszard

Gość
18-09-2014, 03:09

Witam. Mam pewien problem i mam nadzieję, że ktoś z Was będzie wstanie mi coś poradzić. Otóż uszkodził się towar podczas realizacji zlecenia.
PZU nie chce wypłacić odszkodowania z OCP, bo na CMR nie ma pieczątki naszej ajko przewoźnika tlyko jest zleceniodawcy.
Czy znacie firmę/osobę ,która mogłaby pomóc w takiej sytuacji ? Prawnik od transportu i OCP ? Próbowałem zaznajomić się z tematem na prawoprzewozowe ale bez osoby, znającej dobrze tematykę nie zdołam rozwiązać problemu.

Paweł Judek | blog o prawie tran

Gość
18-09-2014, 04:09

To dość częsty przypadek ostatnio - wiele zakładów ma takie zapisy w swoich polisach, ale w niektórych przypadkach udaje się w sądzie wygrać.

kamis1516

Użytkownik
24-10-2014, 09:10

CMR nie jest jedynym dowodem koniecznym do wypłaty odszkodowania. Jeżeli PZU odmawia wypłaty odszkodowania z uwagi na brak udokumentowania wykonania przewozu (brak pieczątki na CMR), to konieczne jest przesłanie do PZU zlecenia transportowego z którego wynika miejsce rozładunku/załadunku oraz nazwa zleceniodawcy (spedytora) i zleceniobiorcy (przewoźnika).

W celu uniknięcia drogi sądowej, konieczne jest możliwie wyczerpujące udokumentowanie przesłanek odpowiedzialności ubezpieczyciela, a są one następujące:

1. ważna polisa OCP, (z tym chyba nie ma problemu),
2. wykonanie przewozu na rzec zleceniodawcy - należy załączyć wszystkie posiadane dokumenty przewozowe (CMR, dowody dostawy, zlecenie transportowe, etc.),
3. wykazanie powstania szkody w ładunku (dokumentacja zdjęciowa, protokół/notatka odbiorcy, jeżeli doszło do wypadku -notatka policyjna),
4. wskazanie związku przyczynowego pomiędzy wykonaniem przewozu a szkodą powstałą w ładunku. Należy pamiętać, że przewoźnik odpowiada za stan ładunku od momentu przyjęcia towaru (jego załadunku) do momentu jego wydania odbiorcy (rozładunku) - art. 788 par. 1 k.c.

Co do zasady szczegółowe wykazywanie ww. przesłanek przez ubezpieczonego nie jest konieczne, gdyż to ubezpieczyciel przeprowadza postępowanie wyjaśniające, w którym obowiązany jest ustalić stan faktyczny zdarzenia ubezpieczeniowego i zasadność roszczeń (o czym ubezpieczyciele często \"zapominają\") - art. 16 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Jednakże ubezpieczyciel ma prawo żądać okazania stosownej dokumentacji, co zapewne miało miejsce w Pani/Pana wypadku.

Mam nadzieję, że okazałem się choć trochę pomocny :)

Ninkor

Gość
01-04-2021, 10:04

Każdy,
kto myśli o założeniu własnej działalności, ale nie chce mu się
tracić czasu w urzędach na załatwianie pełnej dokumentacji i
wszystkich papierkowych formalności może nabyć gotową spółkę w
Optioffice. Prowadzimy sprzedaż spółek https://optioffice.pl/sprzedaz-spolek Nasze gotowe spółki
posiadają czystą historię, nie są zadłużone, nie mają żadnych
zobowiązań handlowych ani finansowo-gospodarczych, posiadają pełną
dokumentację, kapitał początkowy i są zarejestrowane pod
prestiżowym adresem naszego biura wirtualnego w Warszawie. Mają
numery KRS, NIP, REGON i VAT oraz szeroki wybór kodów PKD. Gotowa
spółka to szansa na błyskawiczne wejście na rynek. Transakcje są
potwierdzone aktem notarialnym i przebiegają zgodnie z prawem.
Zapraszamy do kontaktu Sprzedaż spółek https://optioffice.pl/sprzedaz-spolek

Zgłaszanie