Mocowanie ładunków - Vademecum kierowcy, załadowcy, kontrolera i pracodawcy.
Cena: 27.00zł
Stron: 176
Autor: Sebastian Paluch
Wydawnictwo: SPH Credo
Opis:
Vademecum to doskonała pozycja na rynku dotycząca szeroko rozumianego problemu zabezpieczenia ładunku. W sposób przystępny i obrazowy przedstawia problematykę, zagrożenia i kary za nieprawidłowe zamocowanie ładunków w transporcie samochodowym.
Recencja
Brak profesjonalnych na krajowym rynku typowych firm załadowczych powoduje, że w rzeczywistości to właśnie na kierowców spada główny ciężar prawidłowego sposobu zamocowania ładunków na pojeździe.
Pamiętać też trzeba, że sam kierowca jako pracownik może wykorzystać jedynie materiały w jakie został wyposażony przez pracodawcę, który często chcąc "zaoszczędzić" traktuje temat bardzo pobieżnie. Tak więc doświadczenie zawodowe kierowcy, jego rozsądek poparty choćby minimalną wiedzą na temat dostępnych technik i materiałów do zabezpieczania ładunków jest jedynym motorem napędowym poprawy bezpieczeństwa.
Sytuacji nie ułatwia brak precyzyjnych norm dotyczących sposobów zabezpieczania przewożonych towarów, choć trudno tu to zjawisko jednoznacznie oceniać. Jednakże zebranie w sztywną literę prawa regulacji dotyczących tak różnorodnych sytuacji życiowych byłoby niezmiernie trudne i rodziłoby wiele kontrowersji w ich późniejszym egzekwowaniu (szczególnie w Polsce).
Dużo lepszym rozwiązaniem jest chyba ciągłe podnoszenie wiedzy wszystkich uczestników łańcucha transportowego i oddolne samoistne wdrażanie przyjętych już w innych krajach standardów technicznych. Należy tu zwrócić uwagę, że nie o sam ładunek tu chodzi (choć przykładów uszkodzeń ładunków w wyniku nieprawidłowego ich zamocowania można by mnożyć), ale o całokształt bezpieczeństwa. Ciągły rozwój transportu w Polsce, różnorodność przewożonych towarów stawia wysokie wymagania przed kierowcami jako osobami, które ostatecznie dokonują oceny prawidłowości zamocowania w świetle bezpieczeństwa. Miejmy więc nadzieję, że podobnych do tej książki wydawnictw będzie coraz więcej, szczególnie przy tak mizernej obecnej oferty polskiego rynku wydawniczego poruszających tę dziedzinę.
Książkę się łatwo czyta, jest napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, choć należy pamiętać, że nie jest ona źródłem prawa w Polsce. Stanowi jednak zbiór zasad wypracowanych na przełomie lat przez wielu specjalistów i instytucji skierowanych na poprawę bezpieczeństwa w transporcie. Autor w ciekawy sposób wybrał zasadnicze elementy, które powinien poznać każdy kto bierze udział w całym łańcuchu transportowym.
Reasumując wydaje się, że wszyscy uczestnicy transportu powinni być zainteresowani prawidłowym zamocowaniem ładunku. Właściciel ze względu na minimalizowanie odpowiedzialności na drodze z tytułu uszkodzenia ładunku, kierowca jako osoba bezpośrednio odpowiedzialna na drodze, natomiast służby kontrolne aby rozwijać działania prewencyjne.
Tym samym zachęcam wszystkich świadomych pracodawców, właścicieli firm transportowych, kierowców, spedytorów, załadowców, osoby kontrolujące do lektury tej książki, gdyż zawarta w niej wiedza na pewno pozwoli bardziej zrozumieć nieubłagane prawa fizyki. Poprzez odpowiednie przeciwdziałanie zminimalizować sytuacje, w których kierowca w wyniku przemieszczenia ładunku może stracić panowanie nad pojazdem lub doprowadzić do powstania bezpośredniego zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.
Mgr Tomasz Wieder
Rzeczoznawca samochodowy
Doradca DGSA