Porada eksperta

24.06.2014

Witam, zrobiłam transport Francja-Francja został uszkodzony ładunek. Płatności na kwote 14 tys.zł zostały zablokowane.Została uszkodzona 1 szyba. Chcąc odzyskać pieniądze spedycja podsyła mi oświadczenie, że oni mi wypłacą zaległości ale ja pokryję później szkodę. Prosiłam o dokumenty czy protokoły ze szkody-jest tylko notatka na Cmrce nie mogę sie doprosić też tych dokumentów nawet adresu poszkodowanej firmy. Co mam zrobić podpisać czy nie.

~Ula

Bez możliwości zapoznania się z kompletną dokumentacją uniemożliwia udzielenie konkretnej porady. Zasadą jest, że należności wynikające z wykonanych przewozów są należne. Jeżeli nie skierowano do Pani formalnej reklamacji, ze wskazaniem konkretnej wysokości szkody oraz sposobu jej wyliczenia uznać należy, że spedycja nie ma prawa wstrzymywać płatności.
Przesłane do Pani oświadczenie może więc być bezpodstawne. Nie znając jednak jego treści nie jest możliwym rzeczowe odniesienie się do sprawy.
W mojej opinii zasadnym jest domaganie się zapłaty za wykonane transporty i wskazanie, że w przypadku pojawienia się reklamacji zostanie ona przez Panią rozpatrzona zgodnie z obowiązującym prawem i w przypadku gdy roszczenie będzie zasadne zostanie wypłacone odszkodowanie. Odradzam jednak podpisywanie takiego zobowiązania nie znając nawet wartości szkody (gdyż może zostać ona zawyżona).

Wyświetleń: 10 191

Odpowiada

Kamil KrasuskiKamil Krasuski

Porady we współpracy z

Zadaj bezpłatne pytanie