Porada eksperta

5.05.2016

Czy spółka cywilna musi wykupić 2 razy oc zawodowe do licencji ? płacąc 2 razy za to samo tak naprawdę (te same pojazdy ). Bedę wdzięczna za odpowiedź.

~Ilona

To nie pierwszy dylemat i pytanie dot. spółki cywilnej. Przy okazji spółek cywilnych wypowiadał się już sąd, ale było to za czasów sprzed wejścia pakietu drogowego z 2009 roku i nowelizacjami naszych ustaw o dział. transportowej (UTD). UTD w art. 5a i 5b ustawy, art. 7 i również innych. Szczegółowo mówi się o kompetencjach zawodowych i w tej kwestii sprawa jest dość prosta. Ustawa nie precyzuje jednak, kto powinien składać wniosek o zezwolenie i licencję w imieniu spółki, choć inne przepisy prawa raczej będą wskazywać na wszystkich wspólników. Ale w kwestii dokumentowania zdolności finansowej już nie jest to wcale takie jasne, gdyż zarówno w rozporządzeniu WE nr 1071/2009, a także w samej ustawie wyraźnie wskazuje się na przedsiębiorcę – bez względu na to jaką przybrał formę prawną. Spółka cywilna ma jednak specyficzną formę i stanowi poniekąd zbiór kilku osób prowadzących działalność gospodarczą (wypada zerknąć do ustawy o dział. gospodarczej). Irracjonalnym by jednak było, wszyscy wspólnicy spółki cywilnej mieli odrębnie dokumentować zdolność finansową dla spółki, gdyż doprowadzałoby to do sytuacji, że mając jeden pojazd (o dmc pow. 3,5 tony, gdyż tylko dla takich są wymagane zezwolenia i licencje), spółka skupiająca czterech wspólników musiałaby dokumentować zdolność finansową czterokrotnie wyższą niż przewidują to przepisy. Nikt też w takiej sytuacji nie nakazuje posiadać czterech pojazdów, aby wykonywać działalność transportową.
Według mnie, na każdy pojazd wystarcza jedna polisa OC zawodowego, ale ... GITD, a szczególnie starostwa mogą się kierować innymi zasadami. Proponuję zadać takie pytanie w starostwie lub GITD, jeżeli chodzi o licencję wspólnotową.

Wyświetleń: 3 058

Odpowiada

Jerzy RóżykJerzy Różyk

Porady we współpracy z

Zadaj bezpłatne pytanie