Porada eksperta

30.09.2018

Witam wszystkich.
Mam parę pytań chce kupic za gotówkę 4 letnie auto scsnie albo volvo.Które lepsze?
I czy bedzie sie opłacac jezdzic u siebie czy lepiej isc do kogos?potrzebuje troche informacji na ten temat.Dzieki i pozdrawiam.

~Wojtek

Niestety nie jestem specjalistą od pojazdów, zatem nie doradzę, które auto wybrać. Odnośnie wyboru metody pracy transportowej, pytanie jest dość trudne, albowiem różnie można prowadzić działalność transportową. Można mieć własną działalność i wykonywać przewozy własnym samochodem lub zatrudnić się u przewoźnika. W każdym przypadku trzeba mieć zarejestrowaną działalność przewozową oraz posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika i licencję wspólnotową, jeżeli będą wykonywane przewozy międzynarodowe, jeżeli mówimy o wykonywaniu transportu pojazdem o DMC powyżej 3,5 tony (na przewozy do 3,5 tony - tzw. busy nie trzeba mieć ani zezwolenia, ani licencji). W każdym przypadku będzie Pan występował w charakterze podwykonawcy - różnica jest taka, że może Pan prowadzić działalność transportową, ale jeździć u przewoźnika zawodowego jego pojazdem (na tzw. samozatrudnieniu), albo jeździć na własny rachunek pojazdem własnym. W każdym przypadku musi Pan również posiadać (choć nie jest to obowiązkowe) ubezpieczenie swojej odpowiedzialności cywilnej, tzw. OC przewoźnika.
Alternatywą dla powyższych opcji jest zatrudnienie się na umowę o pracę u zawodowego przewoźnika. Według mnie, skoro godzi się Pan na taki zawód, ta opcja jest dobra, gdyż odpada Panu cała logistyka transportowa (uzyskiwanie zleceń, dbanie o własny interes w zawieranych umowach, naprawy samochodu itp.). Decyzja należy do Pana.

Wyświetleń: 5 467

Odpowiada

Jerzy RóżykJerzy Różyk

Porady we współpracy z

Zadaj bezpłatne pytanie