„HMF wyprzedza dyrektywę maszynową dotyczącą stabilności pojazdu”

„HMF wyprzedza dyrektywę maszynową dotyczącą stabilności pojazdu”

14.03.2012
Czas czytania ok. 3 minut

Stabilność pojazdu jest najważniejszym parametrem dotyczącym bezpieczeństwa podczas pracy żurawia. Praca urządzenia na dużych odległościach i wysokościach wykorzystuje skrajne parametry maszyny i zawsze  będzie zagrażać stabilności pojazdu. Ryzyko wypadku  jest zawsze obecne, zwłaszcza podczas pracy w ciasnych miejscach.
Producenci żurawi stosują różne rozwiązania dla tego problemu, większość  z nich opiera się na testach stabilności przeprowadzonych na całkowicie wysuniętych belkach nóg podporowych ponieważ nie biorą pod uwagę rzeczywistego obciążenia  pojazdu i żurawia.
Z dniem  1 stycznia 2010 roku weszła w życie nowa dyrektywa maszynowa – której zadaniem było między innymi zapewnienie pełnej stateczności pojazdu niezależnie od stopnia rozsunięcia nóg podporowych żurawia. Każdy z operatorów wie,  że im szerzej rozsunięte belki nóg podporowych tym pojazd uzyska większą stateczność podczas pracy urządzeniem. Jednak na stateczność pojazdu ma również wpływ jego ciężar.   
Łącząc te dwa parametry (stopień rozsunięcia belek nóg podporowych żurawia oraz uwzględniając dynamicznie masę pojazdu) duński producent żurawi hydraulicznych firma HMF oferuje opatentowany  system EVS (Electronic Vehicle Stability), który wymienioną wcześniej dyrektywę maszynową spełnia już od 13 lat, a dodatkowo jest zgodny z europejską normą EN 12999 oraz z  normą EN 280 dotyczącą mobilnych koszy osobowych.

System EVS  różni się od innych systemów bezpieczeństwa przede wszystkim tym, że dokonuje obliczeń ogólnej stabilności pojazdu na bieżąco  – z uwzględnieniem stopnia rozsunięcia nóg podporowych -  oraz wykorzystuje ładunek znajdujący się na samochodzie  - mierząc całkowitą masę pojazdu, dzięki czemu możliwe jest  wykorzystanie pełnego zakresu pracy wokół pojazdu (także nad kabiną kierowcy) – 360 stopni.  Przy obliczaniu stabilności, EVS bierze pod uwagę wszelkie rzeczywiste parametry: wysuw żurawia, obciążenie, całkowitą masę pojazdu w tym ładunek dociążający samochód, nachylenie drogi. Dzięki analizie w/w danych, EVS jest w stanie przewidzieć w jaki sposób ruchy żurawia wpłyną na całkowitą stabilność pojazdu. Unikalną cechą jest fakt, że  stabilność  pojazdu jest wyliczana na bieżąco – nie jest parametrem statycznym ustawianym jeden raz na stałe w zależności od stopnia wysunięcia nóg podporowych.  Dzięki temu żuraw osiąga większy zasięg, a co za tym idzie pełen zakres pracy - 360 stopni wokół pojazdu. Oznacza to, że EVS opiera się na rzeczywistym obciążeniu pojazdu, a nie na teoretycznym obliczonym parametrze odpowiedzialnym za zmniejszenie ruchów żurawia. Inaczej mówiąc korzystając z ładunku na skrzyni żuraw będzie w stanie osiągnąć jeszcze więcej ponieważ oblicza rzeczywistą, a nie teoretyczną stabilność pojazdu. Kiedy EVS zarejestruje przejście granicznego przechyłu, system automatycznie zmniejsza prędkość ramion i aktywuje sygnał ostrzegający, a docelowo blokuje ruchy zwiększające moment udźwigu – czyli wszystkie ruchy niebezpieczne!  Obsługa żurawia staje się więc naprawdę prosta i intuicyjna pozwalając operatorowi skupić się całkowicie na rozładowywanym ładunku – stojąc od samochodu często kilkadziesiąt  metrów.

Wyświetlenia: 819

Audi A4 najczęściej serwisowanym modelem w polskich warsztatach

25.03.2021

Coraz bliżej zakończenia budowy Południowej Obwodnicy Warszawy

6.04.2021

CEVA FORPATIENTS – CEVA Logistics wdraża nowe usługi dla branży medycznej

13.04.2021

Światowy debiut Mercedesa EQS w Mercedes me media – cyfrowa premiera progresywnej elektrycznej limuzyny

6.04.2021

Medyczny e-commerce na dłużej w SEGRO Industrial Park Tychy 2

12.03.2021

Nowy EQB: elektromobilność w pakiecie rodzinnym

19.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Czas na ogród - ostatni moment na dostawy do marketów budowlanych

16.03.2021

BM Reflex: Ceny paliw w hurcie spadają, a na stacjach podwyżki

12.04.2021

25 lat firmy Solaris

23.03.2021

Nie tylko układają beton w tunelu

17.03.2021

Poznaliśmy firmy zainteresowane remontem autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny a granicą woj. opolskiego i śląskiego

26.03.2021

Kazachstan i Macedonia: nowy standard tankowania na Jedwabnym Szlaku

6.04.2021