W podwarszawskim tunelu aerodynamicznym Flyspot odbyło się spotkanie z Mateuszem Puszkarskim w ramach akcji Mobilność dla Mateusza, będącej częścią programu Peugeot Bez Barier.
W trakcie wydarzenia zaprezentowano w jaki sposób narodziła się akcja Mobilność dla Mateusza oraz przedstawiono historię Mateusza Puszkarskiego, niepełnosprawnego panczenisty, który w wyniku skoku do wody został sparaliżowany i od 7 lat porusza się na wózku. Przedstawiono główne założenie akcji, jakim jest zbiórka funduszy na adaptację samochodu dla niego, a także określono dodatkowy cel zbiórki, czyli stworzenie przez Mateusza multimedialnego przewodnika dla niepełnosprawnych kierowców, tak by z pomocą zaadaptowanego auta mógł w przyszłości pomóc innym niepełnosprawnym kierowcom.
Główną atrakcją spotkania były loty w tunelu aerodynamicznym i przełamanie bariery strachu przed lataniem. Jedną z pierwszych osób, która wzięła w tym udział był właśnie niepełnosprawny panczenista.
- Nasz tunel aerodynamiczny wytwarza jednorodny strumień powietrza o prędkości sięgającej aż do 315 km/h, a wrażenia podczas lotu są podobne do skoku spadochronowego z wysokości
4 tysięcy metrów. We Flyspocie gościliśmy już osoby z niepełnosprawnościami, jednak żadna z nich nie była w takim stopniu sparaliżowana jak Mateusz. Tym bardziej jestem szczęśliwy i dumny, że udało się bez przeszkód zrealizować jego lot i przełamać kolejną barierę – powiedział Bartosz Więcek, rzecznik Flyspot.
- Nieprzypadkowo na kolejne spotkanie dotyczące projektu Mobilność dla Mateusza wybraliśmy właśnie tunel aerodynamiczny. W ten sposób symbolicznie chcieliśmy pokazać, że Mateusz Puszkarski, chociaż na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, to miał okazję unieść się w powietrze i latać, a w przyszłości mamy nadzieję, że będzie również w stanie samodzielnie poprowadzić samochód – powiedział Tomasz Mucha, rzecznik prasowy Peugeot Polska.
Podczas spotkania we Flyspocie zapowiedziano także start dwóch akcji, które pomogą zebrać pieniądze na adaptację samochodu:
Pierwszą z nich jest projekt o nazwie #Bezbarier – multimedialny przewodnik, który od dzisiaj jest dostępny na platformie Polakpotrafi.pl. Jego celem będzie pokazanie jak wyglądają polskie drogi z perspektywy kierowcy z niepełnosprawnością. Równolegle od połowy października do końca roku na platformie charytatywni.allegro.pl będą prowadzone licytacje specjalnych przedmiotów, z których dochód zasili konto Fundacji Integracja, zbierającej pieniądze na adaptację auta dla Mateusza Puszkarskiego. Do wylicytowania będą m.in. strój sportowy kolarki Sylwii Rekowskiej z projektu Osiem59, rowery Peugeot, a także kombinezon jednego z panczenistów z Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.
Więcej informacji na www.peugeotbezbarier.pl
Zbiórka #Bezbarier na Polakpotrafi.pl – www.polakpotrafi.pl/bezbarier
O akcji:
Mobilność dla Mateusza to projekt realizowany wspólnie przez Peugeot Polska, Fundację Integracja i Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Kierowców SPiNKa. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na adaptację samochodu dla niepełnosprawnego byłego panczenisty Mateusza Puszkarskiego. Firma Peugeot Polska przekazała bezpłatnie samochód-Peugeot Partner, który musi jednak przejść skomplikowaną i kosztowną adaptację, bezprecedensową na polskim rynku. Dzięki niej Mateusz będzie mógł udowodnić, że nawet osoba sparaliżowana w tak dużym stopniu jak on może zostać kierowcą i stać się niezależna.
Po adaptacji Mateusz będzie mógł poruszać się samodzielnie po polskich drogach, a także stworzyć multimedialny przewodnik, pomocny innym kierowcom z niepełnosprawnościami. W ramach przewodnika Mateusz pokaże m.in. jak wygląda egzamin na prawo jazdy osoby z niepełnosprawnością, z jakimi problemami muszą mierzyć się kierowcy oraz jak przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością jest infrastruktura. Aby wesprzeć Mateusza można już dołączyć do projektu na platformie Polakpotrafi.pl, a od połowy października wylicytować jeden z przedmiotów na charytatywnych.allegro.pl lub wpłacić bezpośrednio pieniądze na specjalne konto Fundacji Integracja poświęcone projektowi:
Nr konta: 13 1370 1037 0000 1706 4021 2502
Adresat: Fundacja Integracja, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa,
Tytuł przelewu: Bez Barier