Samochodem po Skandynawii – niezapomniany „road trip” po Danii, Szwecji i Norwegii

Samochodem po Skandynawii – niezapomniany „road trip” po Danii, Szwecji i Norwegii

14.08.2019
Czas czytania ok. 5 minut

Skandynawia kryje w sobie wiele atrakcji – dzikie, przepiękne krajobrazy, malownicze miasteczka, interesujące stolice i niezwykłość dalekiej Północy. Ale aby to zobaczyć, niezbędny jest samochód. Warto zapakować wszystko co potrzebne do bagażnika i ruszyć w drogę po skandynawską przygodę, przemierzając Bałtyk promem Stena Line.

Twój samochód, twoja trasa i twoje tempo zwiedzania

Skandynawia słynie z urokliwych widoków i wyjątkowo malowniczych dróg, dlatego jest idealnym celem na „road trip” czyli samochodowy objazd. Podróż samochodem po Skandynawii pozwala na zwiedzanie wybranymi trasami i we własnym tempie, z rodziną czy też przyjaciółmi. Bez planu, za to z namiotem i z rowerami na dachu, albo z rezerwacją w urokliwych hotelikach po drodze.
Może to być wyprawa, podczas której codziennie nocujesz w innym miejscu, bądź wracasz do ulubionej bazy wypadowej przed krótszą czy dłuższą trasą. Warto wspomnieć, że zarówno w Szwecji jak i w Norwegii namiot można rozstawić praktycznie wszędzie – w zgodzie z prawem. Wystarczy przekroczyć Bałtyk promem Stena Line z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony, skąd drogi poprowadzą dalej – na wyprawę na Daleką Północ lub na weekend do którejś ze skandynawskich stolic.

Trzydniowy wypad czy dłuższa trasa – wszystko w zasięgu ręki, a raczej… kierownicy

Wycieczka samochodowa, czyli tzw. „road trip” to idealny sposób na poznanie pięknej Szwecji, Danii, czy Norwegii. Dzięki nowej ofercie „Samochodem po Skandynawii” przewoźnika promowego Stena Line na wyprawę z Gdyni można wyruszyć przez cały rok. W zależności od wybranego rejsu, można w czasie krótkiego, trzydniowego, weekendowego pobytu zwiedzić Sztokholm, Kopenhagę, a nawet Oslo bądź spędzić aż 11 dni u naszych północnych sąsiadów delektując się pięknem dzikiej, skandynawskiej przyrody i zwiedzając wybrane miejsca. Norweskie fiordy, lodowce, góry, a także Lofoty – jedne z najpiękniejszych wysp na Ziemi czekają na wszystkich amatorów morskich rejsów i samochodowych wypraw.

Pięć wyjątkowych tras w Szwecji

Skandynawia ze swoimi równymi i wygodnymi oraz dobrze oznaczonymi drogami, jest także wyjątkowo bezpiecznym miejscem dla wszystkich kierowców. Gdzie jechać? Wszędzie jest pięknie! Można też skorzystać z listy pięciu najpiękniejszych tras samochodowych wzdłuż Szwecji. Szlaki różnią się nie tylko dystansem i bogactwem atrakcji, więc każdy kierowca znajdzie wśród nich odpowiednią propozycję dla siebie.

1.Autostrada E4 wzdłuż Wysokiego Wybrzeża (**Höga Kusten**)

Popularna szwedzka trasa rozciąga się wzdłuż jedynego w Szwecji obszaru wysokiego wybrzeża morskiego, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To krótka wyprawa, do przejechania w zaledwie 1,5 godziny, gwarantuje niezapomniane widoki.

2.**Droga Emigrantów” (Utvandrarnas Väg)**

Ta spokojna i piękna trasa wzdłuż obszarów wiejskich na południu Szwecji, poza malowniczymi krajobrazami, pełna jest także kulturowych i historycznych odcinków. Nazwa trasy ma swoje korzenie w ruchu emigracyjnym Szwedów do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. To właśnie oni rozsławili ciekawe szlaki i zakątki wzdłuż tej wyjątkowej drogi. Ta trasa prowadzi do pięknego i pełnego zabytków miasta Kalmar czy malowniczej wyspy Olandii.

3.Flatruetvägen

Droga wzdłuż pasma górskiego Flatruetvägen to najwyżej położona trasa w Szwecji, która łączy doliny Funäsdalen i Ljungdalen w historycznej prowincji Härjedalen. To jeden z najtrudniejszych szlaków drogowych w Szwecji, który często jest zamykany nocą (szczególnie w okresie zimowym), ale jest świetnym wyborem na wiosnę czy lato. Widok ze szczytu góry zapiera dech w piersiach i wynagradza trudności trasy.

4.Niebieska autostrada (Blå Vägen)

Nazwa niebieska droga/autostrada pochodzi od niebieskiej rzeki Ume, która płynie wzdłuż szwedzkiej części trasy. Blå Vägen ciągnie się od Norwegii, przez Finlandię, aż do Rosji. Szwedzka część trasy z zachodu na wschód rozciąga się wzdłuż spokojnych terenów leśnych, charakterystycznych dla prowincji Västerbotten i południowej części Laponii. Ten malowniczy szlak pozwala na podziwianie dzikiej szwedzkiej natury.

5.Droga Nordkalott i dalej na Przylądek Północny (**Nordkalottvägen**)

Nordkalottvägen to skandynawska trasa wzdłuż autostrady E10, pomiędzy szwedzką Kiruną i norweskim Narwikiem. Szczególnie polecana jest amatorom arktycznych pejzaży Laponii i dalekiej północy. To dobry wybór dla tych, którzy potrzebują ciszy i wytchnienia. Różni się od pozostałych tras surowością krajobrazów i niezwykłym spokojem, którym emanuje nietknięta ludzką ręką przyroda. Kiedy się dotarło aż do Narwiku, oczywistym jest, że koniecznie trzeba pokonać ostatnie kilkaset kilometrów i postawić stopę na Przylądku Północnym – najdalej wysuniętym na północ miejscu Europy. Narwik to też brama na Lofoty – jedne z najpiękniejszych wysp Norwegii i zapewne świata!

Jak się tam dostać?

Najlepiej zapakować samochód w domu wszystkim, czego potrzeba i ruszyć do Gdyni. Promy Stena Line łączą Gdynię ze szwedzką Karlskroną, skąd wygodne i bezpieczne drogi prowadzą dalej – na dłuższą wyprawę na północ, aż do Nordkappu albo na krótszy weekendowy wypad – na przykład przez most słynny most nad Sundem - Öresundsbron do Kopenhagi

Rejs Samochodem po Skandynawii ze Stena Line – dostępny w atrakcyjnej cenie już od 349 zł za osobę Aby wybrać się w podróż samochodem po Skandynawii, wystarczy zarezerwować wyjazd ze Stena Line „Samochodem po Skandynawii” obejmujący rejs z dwoma noclegami na statku i przewóz auta w obie strony. W zależności od tego, na jak długą wyprawę się decydujemy, powrót możliwy jest po 3 do 11 dniach. Cena wyjazdu zależy od wielkości auta oraz liczby osób w kabinie. Przy czterech osobach w samochodzie cena tej wyjątkowej wyprawy zaczyna się już od 349 zł za osobę.

Stena Line

Wyświetlenia: 119

Dolny Śląsk potrzebuje spójnego i funkcjonalnego układu komunikacyjnego

6.11.2019

INPOST ma już 6000 paczkomatów® Sieć gotowa na Black Friday i szczyt świąteczny

28.11.2019

Wyniki konkursu kreatywnego „Młody kierowca”

27.11.2019

BM Reflex: Ceny paliw piąty tydzień poniżej 5 PLN/l

20.10.2019

Centrum Testowo-Techniczne Mercedes-Benz w Immendingen: konsolidacja ogólnoświatowych testów samochodów w jednym miejscu

18.11.2019

Igepa Polska z nowym magazynem pod Poznaniem

19.11.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Coraz więcej gastronomii i usług, a mniej sklepów w Warszawie

22.11.2019

Uber to magnes na mikroprzedsiębiorców

23.10.2019

Volvo ulepsza autobusy hybrydowe

24.10.2019

GDDKiA przygotowana do sezonu zimowego

16.10.2019

Co wyrok TSUE oznacza dla banków i kredytobiorców?

28.10.2019

„Królowa” wyjechała do Orońska

19.11.2019