5 Solarisów Urbino 12 electric dla PKM Katowice. 100. elektryczny kontrakt Solarisa

5 Solarisów Urbino 12 electric dla PKM Katowice. 100. elektryczny kontrakt Solarisa

14.08.2019
Czas czytania ok. 2 minut

12 sierpnia w siedzibie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach nastąpiło podpisanie umowy między przewoźnikiem a przedstawicielami firmy Solaris Bus & Coach S.A. obejmującej dostawę pięciu elektrobusów Solaris Urbino 12 electric. Kontrakt ten jest jednocześnie jubileuszowym, setnym na dostawę pojazdów bateryjnych producenta z Bolechowa.

Zamówione w poniedziałek elektrobusy nie będą pierwszymi pojazdami tego typu w Katowicach. Na początku roku firma Solaris dostarczyła do PKM pięć przegubowych Urbino 18 electric. Wcześniej w Katowicach pojawiły się z kolei dwa Urbino 8,9 LE electric - elektryczne autobusy do poboru krwi zamówione przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zgodnie z założeniami najnowszej umowy, ekologiczne Solarisy Urbino 12 electric zostaną dostarczone do klienta w ciągu 350 dni od daty jej podpisania, a całkowita wartość kontraktu przekroczyła 15 milionów PLN.

Katowickie elektrobusy napędzane będą centralnie montowanym silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW. Za magazynowanie energii potrzebnej do napędzania pojazdów odpowiedzialny będzie zestaw baterii typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności 250 kWh. Ich ładowanie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony – na dachu pojazdów znajdą się odbieraki mocy, na które podczas ładowania opuszczany będzie pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej.

Autobusy jednorazowo zapewnią podróż przynajmniej 80 pasażerom, dla 26 z nich przewidziano miejsca siedzące. Efektywną wymianę pasażerską zapewnią drzwi wejściowe w układzie 2+2+2. Wnętrze pojazdów zaprojektowano z troską o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. W skład wyposażenia Urbino 12 electric zamówionych przez PKM Katowice wejdzie m.in. wydajna klimatyzacja, rozbudowany system informacji pasażerskiej oraz monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania. Osobną kamerę umieszczono z kolei w miejscu pracy kierowcy. Całość wyposażenia dopełni zestaw urządzeń ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), umożliwiający m.in. zakup biletu w pojeździe.

Podpoznański producent jest obecnie w trakcie realizacji innego zamówienia złożonego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, obejmującego dostawę 25 jednoczłonowych autobusów miejskich Solaris Urbino 12 napędzanych ekologicznymi silnikami diesla. Po jej zakończeniu, liczba pojazdów wyprodukowanych w Bolechowie, znajdujących się we flocie śląskiego przewoźnika przekroczy 150 sztuk, czyli ponad połowę całego taboru.

Z kolei podpisany w poniedziałek kontrakt jest szczególny dla firmy Solaris. Jest to bowiem jubileuszowy, setny kontrakt podpisany przez producenta z Bolechowa na dostawę autobusów elektrycznych. Do tej pory, od momentu dostarczenia pierwszego elektrobusu do klienta z Klagenfurtu w Austrii w 2013 roku, europejski lider elektromobilności dostarczył lub pozyskał zamówienia na ponad 700 pojazdów z rodziny Urbino electric. Można je spotkać na ulicach 17 europejskich państw w kilkudziesięciu miastach.

Solaris Bus & Coach

Wyświetlenia: 134

Umowa na dokończenie S3 podpisana

21.11.2019

Black Friday w Polsce i na świecie. Gdzie wydaje się najwięcej?

7.11.2019

Zapobieganie chorobom układu ruchu w sektorze logistycznym: FM Logistic prezentuje Ergoskel

15.11.2019

65% Polaków nadal nie zdecydowało, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych 25% twierdzi, że PPK to dobre rozwiązanie

29.10.2019

Podsumowujemy sezon budowlany i prezentujemy plany na przyszłość!

29.11.2019

Centrum Testowo-Techniczne Mercedes-Benz w Immendingen: konsolidacja ogólnoświatowych testów samochodów w jednym miejscu

18.11.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Dzielimy się wiedzą i poznajemy branżowe nowinki

4.11.2019

MOYA na targach TransLogistica

31.10.2019

Globalna sieć z branży transportowo-logistycznej uruchamia kolejny zaawansowany projekt logistyczny w Gdańsku

18.11.2019

Jedno sprawozdanie zamiast czterech. Głos Przedsiębiorcy likwiduje bariery biurokratyczne

4.12.2019

Międzynarodowy transport na „podwójnym gazie”

30.11.2019

Innowacje miejskie DPDgroup poprawiają komfort życia

29.11.2019