Czy czeka nas podwyżka cen paliw?

Czy czeka nas podwyżka cen paliw?

19.09.2019
Czas czytania ok. 2 minut

W sobotę miał miejsce pożar w rafinerii Abqaiq należącej do koncernu Aramco w Arabii Saudyjskiej. Zdarzenie to było przyczyną znacznego wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach. Co to oznacza dla polskiego konsumenta?

- W piątek 13 września br. cena baryłki ropy naftowej wynosiła 60,20 USD. W wyniku incydentu, jaki miał miejsce w sobotę w Arabii Saudyjskiej, w poniedziałek cena za baryłkę wzrosła do 69 USD, co oznacza 15% skok.

Rynek ropy naftowej jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju zdarzenia czy incydenty. Na jej cenę w ostatnich miesiącach wpływały nawet wypowiedzi liderów światowej polityki. W przypadku pożaru w rafinerii Abqaiq mamy do czynienia przede wszystkim z efektem psychologicznym, który oddziałuje na rynki i w konsekwencji prowadzi do gwałtownych zmian cen surowców. W tej sytuacji nie doszło do istotnego w skali globalnej zmniejszenia podaży ropy naftowej, tym bardziej że wg wczorajszych informacji pełne przywrócenie mocy produkcyjnych ograniczonych atakami ma nastąpić zaledwie w ciągu kilku tygodni

Prowadząc rozważania na temat potencjalnych wzrostów cen paliw dla klientów detalicznych, należy pamiętać o tym, że połowa kwoty, którą konsument płaci na stacji benzynowej to różnego rodzaju podatki (m.in. VAT, akcyza czy opłata paliwowa), które są niezmienne. Druga połowa stanowi składową, która zależy przede wszystkim od światowych cen ropy i kursu dolara w stosunku do złotówki.

Istotnie, zauważyliśmy wzrosty cen na rynku hurtowym. Już we wtorek zanotowaliśmy skok sięgający 5-8 gr na litrze. W najbliższym czasie możliwe są dalsze podwyżki. Jeżeli cena ropy utrzymałaby się na poziomie z początku tygodnia, tj. 68-69 USD za baryłkę, to w ciągu kolejnych kilku dni  ceny hurtowe mogłyby zwiększyć się nawet o 10-15 gr na litrze. Oznaczałoby to, że w perspektywie ok. dwóch tygodni ceny detaliczne również wzrosłyby o podobną wartość.  Jednak są to tylko spekulacje bazujące wg mnie na czarnym scenariuszu. Dziś obserwujemy stabilizację cen ropy w okolicy 65 USD za baryłkę, a ten poziom oznacza zdecydowanie mniejsze ryzyko podwyżek cen na stacjach paliw.

Zbigniew Łapiński,

Dyrektor ds. Zaopatrzenia Logistyki i Klientów Kluczowych
Członek Zarządu Anwim SA

Wyświetlenia: 395

Hellmann Worldwide Logistics przewozi 3 miliony masek do Berlina na zamówienie rządu niemieckiego

18.06.2020

Jak epidemia wpłynie na polski eksport?

10.06.2020

Dachser Polska z nową krajową siedzibą w Strykowie k. Łodzi

22.06.2020

Alexander Vlaskamp mianowany wiceprezesem wykonawczym oraz dyrektorem sprzedaży i marketingu Scania

1.06.2020

Hellmann Worldwide Logistcs Polska. Pomagamy wspólnie

19.05.2020

Q Service Castrol inicjuje „Wiosenną Rozgrzewkę”

12.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Paczkomaty® INPOST w Wielkiej Brytanii przy sklepach Lidl

20.05.2020

Ogromne wywrotki Scania przyciągają uwagę

23.06.2020

DBK Rental dostarcza pojazdy komunalne Scania dla ENERIS

22.06.2020

Jest przetarg na projekt i budowę I odcinka DK75 Brzesko-Nowy Sącz, czyli II etapu „łącznika brzeskiego”

3.07.2020

Od prostego rumpla do nowoczesnego centrum dowodzenia

18.05.2020

UTA oferuje rozwiązania do opłat drogowych w Bułgarii dla pojazdów wszystkich kategorii

25.06.2020