Scania AXL – nowy koncepcyjny bezzałogowy pojazd ciężarowy

Scania AXL – nowy koncepcyjny bezzałogowy pojazd ciężarowy

24.09.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Scania AXL to najmłodszy członek rodziny pojazdów autonomicznych Scania. Jest to koncepcyjny pojazd ciężarowy bez kabiny.

W ramach rozwoju bezzałogowych pojazdów ciężarowych grupa ekspertów Scania z różnych dziedzin połączyła siły i opracowała koncepcyjny pojazd, który nawet bez kabiny, posiada system modułowy firmy.

Ponieważ różne gałęzie przemysłu dążą do usprawnienia realizacji zleceń transportowych i starają się, aby były one bardziej zrównoważone, coraz częściej brane są pod uwagę pojazdy bezzałogowe. Kopalnie i duże, zamknięte place budowy to przykłady miejsc, w których tego typu pojazdy sprawdzają się doskonale, ponieważ są to lokalizacje dobrze kontrolowane.

Koncepcyjny pojazd ciężarowy Scania AXL to duży krok w kierunku inteligentnych systemów transportowych przyszłości, w których pojazdy bezzałogowe będą odgrywały istotną rolę. Stale tworzymy i testujemy pojazdy koncepcyjne, aby pokazać, co możemy zrobić, korzystając z technologii, które są dostępne już dziś  –  komentuje Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania.

W przypadku pojazdów autonomicznych oprogramowanie jest pod wieloma względami ważniejsze niż sprzęt. Za kierowanie i monitorowanie pojazdu Scania AXL odpowiada inteligentne środowisko sterowania. Na przykład w kopalniach wykonywanie autonomicznych operacji ułatwia system logistyczny, który umożliwia sterowanie pojazdem.

Klienci korzystają już z bezzałogowych pojazdów ciężarowych. Do tej pory było  w nich jednak miejsce dla kierowcy, który w razie potrzeby mógł zainterweniować. Scania AXL nie posiada kabiny i to całkowicie zmienia zasady gry W pracach rozwojowych nad pojazdami bezzałogowymi poczyniono w ostatnich latach ogromne postępy. Dzięki pojazdom koncepcyjnym, takim jak Scania AXL, odkrywamy nowe możliwości – powiedział Claes Erixon, kierownik działu badań i rozwoju  w Scania.

Silnik spalinowy, który napędza pojazd koncepcyjny, jest przykładem połączenia tradycyjnej i nowej technologii – a zasilany jest biopaliwem ze źródeł odnawialnych.

Wytrzymałość, wydajność i konstrukcja Scania AXL to cechy, które doskonale sprawdzają się w wymagających warunkach panujących w kopalniach i na dużych budowach. Tradycyjną kabinę zastępuje nowy inteligentny moduł przedni, ale nawet bez kabiny nie ma wątpliwości, że to Scania.

Pierwsza prezentacja pojazdu Scania AXL na żywo będzie miała miejsce podczas Dnia Innowacji Grupy TRATON, 2 października, w centrum demonstracyjnym Scania w Södertälje.

Scania

Wyświetlenia: 173

Certyfikacja i audyt polskich serwisów oponiarskich

18.11.2019

Osobistości 200-lecia Centralnej Administracji Drogowej

11.11.2019

DPD Polska po raz czwarty partnerem E(x)plory

4.11.2019

Imponujące projekty, rekordowe transakcje i wielkie najmy – taki był 2019 rok dla Ghelamco w Polsce

5.11.2019

Lean Management w praktyce – sukces Toyoty przykładem dla biznesu

22.10.2019

Elektromobilość, a zachowania konsumenckie

22.10.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Bridgestone i Webfleet Solutions przedstawiają pierwszą wspólną ofertę dla flot

12.11.2019

Aktualizacja wzorcowych Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych

10.10.2019

Czy przygotowałeś swoje auto na nadejście zimy? milesPLUS diesel arktyczny zadba o silnik twojego samochodu w każdych warunkach

4.12.2019

Komentarz DHL Express: Większe zainteresowanie Black Friday za granicą to szansa dla polskich przedsiębiorców

28.11.2019

CEVA Logistics regionalnym operatorem logistycznym Ideal Standard

5.12.2019

Poznajcie laureatów plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL 2019

12.11.2019