Kiribati znika pod wodą. Inne wyspy też są zagrożone

Kiribati znika pod wodą. Inne wyspy też są zagrożone

27.09.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Już 23 września wszyscy przywódcy świata spotkają się w Nowym Jorku przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Na zaproszenie Sekretarza Generalnego odbędzie się także Szczyt Klimatyczny. Ma on miejsce systematycznie, w grudniu każdego roku. Ten rok jest jednak wyjątkowy – sytuacja pod względem zmian klimatycznych jest tak dramatyczna, że można już mówić o kryzysie. Zdanie to podziela ONZ, który postanowił połączyć wrześniowe spotkanie z tzw. climate weekend – czyli rozmowami poświęconymi procesowi klimatycznemu i uzdrowieniu obecną sytuację. Skontrolowany zostanie poziom wdrażania 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz celów redukcyjnych. Mimo ustaleń z 2015 roku ze szczytu w Paryżu, które zakładały zatrzymanie wzrostu temperatury, obecnie nadal jest ona coraz wyższa. Niemożliwe będzie zrealizowanie planu, który miał nie dopuścić do ocieplenia o kolejne 1,5°C. Oznacza to negatywne konsekwencje ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Climate change adaptation, czyli działania podejmowane w odpowiedzi na postępującą degradację środowiska pochłaniają ogromne środki finansowe. To także będzie jednym z tematów najbliższego szczytu – powiedział serwisowi eNewsroomKamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes Rady Global Compact Network Poland. – Aktywność ta jest niezbędna, aby ludzkość mogła przetrwać przy zachowaniu jakości życia. Chodzi głównie o kraje, gdzie jest najgoręcej – zwłaszcza półwysep Arabski – lub brakuje wody, jak na granicy Indii i Pakistanu. Jeden z największych dramatów dotyczy dzisiaj archipelagu Wyspy Republiki Kiribati, której prezydent alarmował już podczas ostatniego szczytu. Porównał emisję CO2 przez kraje rozwinięte do wypowiadania wojny, w której Wyspa nie będzie mogła się obronić. Stopniowo kraj ten będzie zalewany przez słone wody oceaniczne. Tym samym podmyte zostaną źródła wody słodkiej, a sam ląd stanie się niezdatny do zamieszkania. Ze względu na brak możliwości produkowania żywności, tamtejsza ludność będzie musiała zostać przesiedlona. Po raz pierwszy taka sytuacja dotknie całego narodu. Dotychczas powołano specjalny fundusz, który ma umożliwić w przyszłości wykupienie gruntu, gdzie obywatele Kiribati będą mogli się osiedlić. Krajem tym będzie zapewne Indonezja. Na razie trwają w tej sprawie negocjacje. Sytuacja ta jest najlepszym przykładem, do czego prowadzi dzisiejsza działalność człowieka związana z emisją CO2. Z każdą spalaną toną węgla wyspa jest coraz bardziej zalewana. To jednak nie jedyny taki przypadek, podobnie jest chociażby z Wyspami Salomona. To jedne z miejsc, które znikną pod wodą już w latach 2070-2200 – alarmuje Wyszkowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 246

Dni Otwarte wrocławskiego oddziału Jungheinrich

4.09.2019

Elektryczne autobusy Solarisa pojadą do Bilbao

3.10.2019

Sztuka i biznes – wzajemne inspiracje. Mercedes-Benz wspiera publikację na ten temat

19.09.2019

Podsumowanie Dni Otwartych we Wrocławiu – Dwa dni z najnowocześniejszą intralogistyką

27.09.2019

Agata Kupracz rozstaje się z Portem Gdańsk

27.09.2019

Volvo Trucks umacnia swoją obecność w Europie

26.08.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

LINK z podwójną homologacją wyjechał na tory w województwie lubuskim

8.10.2019

InPost uruchamia cztery kolejne sortownie. Umowa z Panattoni Europe

4.10.2019

Mostostal Warszawa zrealizuje budynek dla Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH

4.09.2019

Andy Hay nowym dyrektorem Działu Zarządzania Nieruchomościami w regionie EMEA w Colliers International

11.09.2019

Wybrano „Pomorską Miss Scania 2019”

11.09.2019

Światowy Dzień Wolontariusza 2019: Pracownicy Grupy Deutsche Post DHL pomagają kształtować lepszy i bardziej ekologiczny świat

17.09.2019