50 lat badania wypadków drogowych w celu poprawy bezpieczeństwa

50 lat badania wypadków drogowych w celu poprawy bezpieczeństwa

2.10.2019
Czas czytania ok. 3 minut

W bieżącym roku, mija 50 lat od chwili, w której Zespół Volvo Trucks ds. Badania Rzeczywistych Wypadków rozpoczął systematyczne wnioskowanie, analizy i podejmowanie działań w oparciu o szczegółowe informacje o rzeczywistych wypadkach drogowych. Zdobyta w ten sposób wiedza stanowi unikatową wartość w procesie opracowywania systemów bezpieczeństwa i projektowaniu przyszłych pojazdów z myślą o uczynieniu samochodów ciężarowych i transportu bezpieczniejszymi.

W swojej pracy Zespół ds. Badania
Rzeczywistych Wypadków, ART (Accident Research Team), koncentruje się na poprawie zarówno bezpieczeństwa czynnego, jak i biernego samochodów ciężarowych Volvo. Badania w dziedzinie bezpieczeństwa biernego mają na celu minimalizację skutków wypadku, podczas gdy bezpieczeństwo czynne oznacza unikanie lub łagodzenie wypadków. Zrozumienie sposobu, w jaki dochodzi do wypadków, poprzez dogłębne badanie rzeczywistych zdarzeń drogowych, może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości i uratować ludzkie życie.

– Co roku na całym świecie w wypadkach drogowych ginie 1,35 miliona osób. To problem, który traktujemy bardzo poważnie – wyjaśnia Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks. – Dochodzenia prowadzone przez Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków dostarczają cennej wiedzy, która pomaga nam w tworzeniu bezpieczniejszych miejsc pracy kierowców i ogólnej poprawie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Ponadto działania te wspierają urzeczywistnianie naszej wizji, zgodnie z którą żaden samochód ciężarowy Volvo nie powinien uczestniczyć w wypadku drogowym.

 Rzeczywiste wypadki uzupełnieniem planowych testów zderzeniowych
 –  Bezpieczeństwo jest kluczową wartością Volvo od chwili założenia naszej firmy – podkreśla Anna Theander, kierownik Zespołu ds. Badania Rzeczywistych Wypadków.
–  W 1969 r. zaś utworzono Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków. Celem było, i wciąż pozostaje, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wykorzystanie zebranych informacji w procesie projektowania nowych pojazdów.

Obecnie Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków tworzy interdyscyplinarna grupa badawcza, złożona z ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa. Osoby te opracowują i przedstawiają opinie na temat przyczyn rzeczywistych wypadków, uzupełnione wiedzą zdobytą w laboratoryjnych testach zderzeniowych. Zespół analizuje także krajowe i regionalne statystki wypadków drogowych.

– Ta, głęboka wiedza zdobywana przez ART stanowi wskazówkę i cenny wkład w pracę naszych konstruktorów – tłumaczy Anna Wrige Berling. – Mimo że ART samodzielnie nie opracowuje żadnych systemów bezpieczeństwa, wiedza naszych ekspertów od bezpieczeństwa na temat złożonych scenariuszy wypadków powiększa zasób kompetencji konstruktorów i daje odwagę tworzenia rozwiązań, które wykraczają daleko poza to, co początkowo uznawano za wymagane.

Historia wspiera przyszłość
– Od 50 lat Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków czerpie naukę z przeszłości, badając miejsca wypadków, by dostarczać naszym konstruktorom informacji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa – stwierdza Anna Theander. – Jeżeli zaś chodzi o przyszłość, to wiedza zespołu ART nadal będzie wspomagać proaktywne działania Volvo Trucks w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno w przypadku konwencjonalnych pojazdów kierowanych przez człowieka, jak i pojazdów autonomicznych.

Wyświetlenia: 102

Koła na żelaznym bruku

14.10.2019

Współpraca DRABPOL-u z CURTISS-WRIGHT

24.09.2019

NIK pozytywnie ocenia działania GDDKiA!

11.09.2019

Od nawierzchni makadamizowanych do bitumicznych

25.08.2019

Dobre lata w gospodarce się kończą. Eksperci przewidują obniżenie tempa wzrostu PKB

27.08.2019

Sprawdzaj parametry i ciśnienie Twoich opon!

25.09.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Wyrok TSUE korzystny dla kredytobiorców. Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

4.10.2019

ID Logistics o największych wyzwaniach rynku dedykowanej logistyki kontraktowej

23.08.2019

FM Logistic znów wysoko w „Top 10 firm TSL” rankingu TSL

10.09.2019

Solaris ponownie we Wrocławiu

2.10.2019

TRZECIA POLKA ZDOBYŁA DRUGI OŚMIOTYSIĘCZNIK W CIĄGU JEDNEGO ROKU!

1.10.2019

Platforma Verizon Connect Reveal zintegrowana z systemem TimoCom

23.08.2019