50 lat badania wypadków drogowych w celu poprawy bezpieczeństwa

50 lat badania wypadków drogowych w celu poprawy bezpieczeństwa

2.10.2019
Czas czytania ok. 3 minut

W bieżącym roku, mija 50 lat od chwili, w której Zespół Volvo Trucks ds. Badania Rzeczywistych Wypadków rozpoczął systematyczne wnioskowanie, analizy i podejmowanie działań w oparciu o szczegółowe informacje o rzeczywistych wypadkach drogowych. Zdobyta w ten sposób wiedza stanowi unikatową wartość w procesie opracowywania systemów bezpieczeństwa i projektowaniu przyszłych pojazdów z myślą o uczynieniu samochodów ciężarowych i transportu bezpieczniejszymi.

W swojej pracy Zespół ds. Badania
Rzeczywistych Wypadków, ART (Accident Research Team), koncentruje się na poprawie zarówno bezpieczeństwa czynnego, jak i biernego samochodów ciężarowych Volvo. Badania w dziedzinie bezpieczeństwa biernego mają na celu minimalizację skutków wypadku, podczas gdy bezpieczeństwo czynne oznacza unikanie lub łagodzenie wypadków. Zrozumienie sposobu, w jaki dochodzi do wypadków, poprzez dogłębne badanie rzeczywistych zdarzeń drogowych, może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości i uratować ludzkie życie.

– Co roku na całym świecie w wypadkach drogowych ginie 1,35 miliona osób. To problem, który traktujemy bardzo poważnie – wyjaśnia Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks. – Dochodzenia prowadzone przez Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków dostarczają cennej wiedzy, która pomaga nam w tworzeniu bezpieczniejszych miejsc pracy kierowców i ogólnej poprawie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Ponadto działania te wspierają urzeczywistnianie naszej wizji, zgodnie z którą żaden samochód ciężarowy Volvo nie powinien uczestniczyć w wypadku drogowym.

 Rzeczywiste wypadki uzupełnieniem planowych testów zderzeniowych
 –  Bezpieczeństwo jest kluczową wartością Volvo od chwili założenia naszej firmy – podkreśla Anna Theander, kierownik Zespołu ds. Badania Rzeczywistych Wypadków.
–  W 1969 r. zaś utworzono Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków. Celem było, i wciąż pozostaje, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wykorzystanie zebranych informacji w procesie projektowania nowych pojazdów.

Obecnie Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków tworzy interdyscyplinarna grupa badawcza, złożona z ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa. Osoby te opracowują i przedstawiają opinie na temat przyczyn rzeczywistych wypadków, uzupełnione wiedzą zdobytą w laboratoryjnych testach zderzeniowych. Zespół analizuje także krajowe i regionalne statystki wypadków drogowych.

– Ta, głęboka wiedza zdobywana przez ART stanowi wskazówkę i cenny wkład w pracę naszych konstruktorów – tłumaczy Anna Wrige Berling. – Mimo że ART samodzielnie nie opracowuje żadnych systemów bezpieczeństwa, wiedza naszych ekspertów od bezpieczeństwa na temat złożonych scenariuszy wypadków powiększa zasób kompetencji konstruktorów i daje odwagę tworzenia rozwiązań, które wykraczają daleko poza to, co początkowo uznawano za wymagane.

Historia wspiera przyszłość
– Od 50 lat Zespół ds. Badania Rzeczywistych Wypadków czerpie naukę z przeszłości, badając miejsca wypadków, by dostarczać naszym konstruktorom informacji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa – stwierdza Anna Theander. – Jeżeli zaś chodzi o przyszłość, to wiedza zespołu ART nadal będzie wspomagać proaktywne działania Volvo Trucks w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno w przypadku konwencjonalnych pojazdów kierowanych przez człowieka, jak i pojazdów autonomicznych.

Wyświetlenia: 306

Mercedes-Benz przedstawia: podkast „Pół godziny z gwiazdą” i playlisty specjalnie za kierownicę dostępne w serwisie TIDAL

29.04.2020

Instrukcja obsługi pojazdu Scania w Twoim telefonie

27.04.2020

Leasing w dobie koronawirusa – jakie możliwości ma przedsiębiorca?

24.05.2020

Instrukcja obsługi pojazdu Scania w Twoim telefonie

29.04.2020

Mercedes-Benz wspiera personel medyczny w walce z koronawirusem

8.04.2020

INPOST FULFILLMENT wyręcza sklepy internetowe

16.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Mądrze zarządzaj olejem swojej floty

3.04.2020

Lider na czas kryzysu

20.04.2020

LOTOS spółką dywidendową pomimo trudnych czasów

8.05.2020

BM Reflex: Spada dynamika zmian cen paliw na stacjach

5.04.2020

COVID-19 obniżył wartość inwestycji na globalnym rynku nieruchomości, ale w II poł. roku można spodziewać się odbicia

17.04.2020

Dachser: 30 czarterów, z czego 8 w jednym tygodniu

7.05.2020