PGNiG i LOTOS zacieśniają współpracę handlową w Norwegii

PGNiG i LOTOS zacieśniają współpracę handlową w Norwegii

3.10.2019
Czas czytania ok. 2 minut

PGNiG Supply & Trading (PST) – spółka z Grupy Kapitałowej Polskiego  Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), staje się wyłącznym odbiorcą  gazu ziemnego wydobywanego w Norwegii przez LOTOS Exploration &  Production Norge (LOTOS Norge) – spółkę z Grupy Kapitałowej LOTOS,  prowadzącą działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Norweskim Szelfie  Kontynentalnym.

Na podstawie umów zawartych między spółkami obu Grup zakupy gazu będą  realizowane od 1 października 2019 do 1 października 2021 roku, z opcją  przedłużenia do 1 października 2025 roku. Wolumen dostarczanego  błękitnego paliwa uzależniony będzie od wydobycia zrealizowanego przez  LOTOS Norge.
Norwegia, ze względu na ogromny potencjał wydobycia gazu i ropy, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju PGNiG – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG ds. handlowych. – Grupa LOTOS to nasz strategiczny odbiorca gazu w Polsce. Cieszymy się, że  możemy rozszerzyć naszą współpracę handlową o rynek norweski. Jako PGNiG realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego  i przygotowujemy się do sprowadzania gazu norweskiego do Polski. W 2022  roku po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe rozpoczniemy bezpośrednie i  niezakłócone dostawy gazu z Norwegii do Polski na konkurencyjnych  warunkach. Realizacja tego projektu otworzy także możliwości pogłębienia współpracy LOTOSU i PGNiG – dodał Maciej Woźniak.

– Segment wydobywczy jest dla LOTOSU ważny nie tylko z ekonomicznego powodu, ale  również z uwagi na możliwość zapewnienia niezakłóconych dostaw własnych  surowców. Porozumienie z PGNiG jest dla nas atrakcyjne z punktu widzenia biznesowego, tym bardziej, że ok. 3/4 naszego wydobycia w Norwegii to  właśnie gaz ziemny. Podpisana umowa pokazuje, że polskie firmy poprzez
synergie są w stanie budować silną pozycję na międzynarodowym rynku  surowców – powiedział Tomasz Maj, prezes Zarządu LOTOS Upstream, podmiotu odpowiedzialnego za realizację strategii segmentu wydobywczego LOTOSU. – Aktualne rezerwy (typu 2P) węglowodorów w Norwegii wynoszą 35 mln boe, z czego aż 40% to właśnie gaz ziemny – podkreślił Tomasz Maj.

Podpisana umowa to kolejny etap rozwoju współpracy pomiędzy GK PGNiG i GK LOTOS.  PGNiG od 2010 roku jest strategicznym dostawcą gazu ziemnego dla Grupy  LOTOS, a od 2015 roku dostarcza również ropę naftową na potrzeby  produkcyjne rafinerii w Gdańsku. Od 2019 roku obie firmy wspólnie  rozwijają rynek LNG nad Bałtykiem, oferując usługę komercyjnego  bunkrowania statków paliwem LNG pochodzącym z Terminalu LNG im.  Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

LOTOS

Wyświetlenia: 124

BM REFLEX: Ceny paliw w kierunku 5 PLN/l

1.09.2019

Franke rozwija się w Adgar Park West

1.10.2019

Jest zgoda na realizację S7 Moczydło – Miechów!

2.10.2019

Drabpol integruje system KIBES w pierwszej śmieciarce elektrycznej BANKE

13.09.2019

Zmiany w zarządzie spółki Anwim S.A.

1.10.2019

EZT i tramwaj - nowe pojazdy Pesa na targach TRAKO

24.09.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Ryanair uruchamia nową trasę z Bydgoszczy

4.10.2019

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

18.09.2019

DHL Express jednym z najlepszych miejsc do pracy na świecie

17.10.2019

Rusza trzeci przetarg na A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

3.10.2019

Kontenery na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk

9.09.2019

ID Logistics będzie zarządzać nowym centrum dystrybucyjnym Lindt&Sprüngli w Grodzisku Mazowieckim

10.10.2019