Fabryka Michelin przechodzi na samochody elektryczne

Fabryka Michelin przechodzi na samochody elektryczne

10.10.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Olsztyński Michelin przechodzi na transport samochodami elektrycznymi. Wymiana  floty rozpocznie się od zakupu dwóch Renault ZOE wyposażonych w specjalne opony do pojazdów elektrycznych MICHELIN ENERGY E-V. W fabryce powstanie też kilka stacji ładowania aut elektrycznych. Kolejne samochody przyjadą do fabryki jeszcze w tym roku. Docelowo transport wewnętrzny i zewnętrzny będzie się odbywał takimi pojazdami.

Energooszczędna opona MICHELIN ENERGY E-V dla elektrycznego samochodu Renault ZOE to efekt wieloletniego programu badań i innowacji prowadzonego przez Michelin wspólnie z Renault. Najnowszy Renault ZOE może pokonać na jednym ładowaniu około 300 km. Z testów wynika, że używanie opon przystosowanych do aut elektrycznych pozwala zwiększyć zasięg samochodu o 6 proc.

Innowacyjne opony do aut elektrycznych MICHELIN ENERGY E-V

Opony odpowiadają za 30 proc. energii zużywanej przez pojazdy elektryczne. Ich kluczowa rola w zwiększaniu efektywności samochodu wynika z faktu, że przy każdym kontakcie z jezdnią opona ulega odkształceniu, co powoduje jej nagrzewanie i utratę części energii przesyłanej przez silnik. Redukcja tego zjawiska powoduje zmniejszenie zużycia energii przez pojazd. Technologia wykorzystana w MICHELIN ENERGY E-V idzie o krok dalej – podczas standardowej jazdy opony nagrzewają się w niewielkim stopniu, tym samym redukując zużycie energii, natomiast w czasie hamowania powierzchnia bieżnika rozgrzewa się szybko, poprawiając przyczepność i skracając przez to dystans hamowania.

Fabryka przyjazna środowisku

Wymiana floty to kolejna ekologiczna inicjatywa olsztyńskiej fabryki opon Michelin. W zakładzie trwa budowa ciepłowni gazowej, która będzie wytwarzać energię zgodnie z przyszłymi bardziej restrykcyjnymi, europejskimi normami ochrony środowiska. Przyjazna dla otoczenia ciepłownia gazowa ograniczy, a w przyszłości wyeliminuje, istniejące w fabryce węglowe źródła energii. Projekt będzie realizowany w kilku etapach. Pierwszy to uruchomienie jeszcze w tym roku kotła gazowego. W fabryce powstaje 3-kilometrowy gazociąg.

Fabryka Michelin w Olsztynie wprowadza też podejście 4R: Reduce, Reuse, Recycle, Renew (ograniczać, używać ponownie, poddawać recyklingowi i odnawiać), dzięki której można realizować tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym mającą na celu ochronę zasobów naturalnych na każdym etapie procesu produkcji. Zakres gospodarki o obiegu zamkniętym jest
jednak znacznie szerszy i obejmuje wszystkie  Odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych. Minimalizuje to ich zużycie i ilość odpadów oraz zmniejsza emisję i utratę energii.

Istotą strategii 4 R są nowe sposoby utylizacji i ponownego wykorzystania produktów, tak by użytkować je przez jak najdłuższy czas przed przeznaczeniem do recyklingu.

Michelin

Wyświetlenia: 141

Mostostal Warszawa zrealizuje budynek dla Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH

4.09.2019

Mostostal Warszawa i ORPEA Polska podpisały umowę na realizację kliniki rehabilitacyjnej w Warszawie

27.09.2019

Zmiany w zarządzie spółki Anwim S.A.

1.10.2019

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce – operator uruchamia nowy oddział w Egipcie

19.09.2019

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

18.09.2019

Polski rynek kurierski jest jednym z najszybciej rosnących w Europie. To napędza inwestycje branży w innowacje

17.09.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Scania R450 z nagrodą „Master Truck of the Year 2019”

18.09.2019

ID Logistics będzie zarządzać nowym centrum dystrybucyjnym Lindt&Sprüngli w Grodzisku Mazowieckim

10.10.2019

Coraz większe wydatki z budżetu państwa. Na kolejne obietnice polityków może nie starczyć pieniędzy

19.09.2019

Życie ma pierwszeństwo! Edukujemy na rzecz korytarzy życia na drogach!

23.09.2019

Partnerstwo Kuehne + Nagel i On Running przełomem na rynku e-commerce. Nowy hub logistyczny w Luksemburgu

6.09.2019

Wyrok TSUE korzystny dla kredytobiorców. Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

4.10.2019