Fabryka Michelin przechodzi na samochody elektryczne

Fabryka Michelin przechodzi na samochody elektryczne

10.10.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Olsztyński Michelin przechodzi na transport samochodami elektrycznymi. Wymiana  floty rozpocznie się od zakupu dwóch Renault ZOE wyposażonych w specjalne opony do pojazdów elektrycznych MICHELIN ENERGY E-V. W fabryce powstanie też kilka stacji ładowania aut elektrycznych. Kolejne samochody przyjadą do fabryki jeszcze w tym roku. Docelowo transport wewnętrzny i zewnętrzny będzie się odbywał takimi pojazdami.

Energooszczędna opona MICHELIN ENERGY E-V dla elektrycznego samochodu Renault ZOE to efekt wieloletniego programu badań i innowacji prowadzonego przez Michelin wspólnie z Renault. Najnowszy Renault ZOE może pokonać na jednym ładowaniu około 300 km. Z testów wynika, że używanie opon przystosowanych do aut elektrycznych pozwala zwiększyć zasięg samochodu o 6 proc.

Innowacyjne opony do aut elektrycznych MICHELIN ENERGY E-V

Opony odpowiadają za 30 proc. energii zużywanej przez pojazdy elektryczne. Ich kluczowa rola w zwiększaniu efektywności samochodu wynika z faktu, że przy każdym kontakcie z jezdnią opona ulega odkształceniu, co powoduje jej nagrzewanie i utratę części energii przesyłanej przez silnik. Redukcja tego zjawiska powoduje zmniejszenie zużycia energii przez pojazd. Technologia wykorzystana w MICHELIN ENERGY E-V idzie o krok dalej – podczas standardowej jazdy opony nagrzewają się w niewielkim stopniu, tym samym redukując zużycie energii, natomiast w czasie hamowania powierzchnia bieżnika rozgrzewa się szybko, poprawiając przyczepność i skracając przez to dystans hamowania.

Fabryka przyjazna środowisku

Wymiana floty to kolejna ekologiczna inicjatywa olsztyńskiej fabryki opon Michelin. W zakładzie trwa budowa ciepłowni gazowej, która będzie wytwarzać energię zgodnie z przyszłymi bardziej restrykcyjnymi, europejskimi normami ochrony środowiska. Przyjazna dla otoczenia ciepłownia gazowa ograniczy, a w przyszłości wyeliminuje, istniejące w fabryce węglowe źródła energii. Projekt będzie realizowany w kilku etapach. Pierwszy to uruchomienie jeszcze w tym roku kotła gazowego. W fabryce powstaje 3-kilometrowy gazociąg.

Fabryka Michelin w Olsztynie wprowadza też podejście 4R: Reduce, Reuse, Recycle, Renew (ograniczać, używać ponownie, poddawać recyklingowi i odnawiać), dzięki której można realizować tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym mającą na celu ochronę zasobów naturalnych na każdym etapie procesu produkcji. Zakres gospodarki o obiegu zamkniętym jest
jednak znacznie szerszy i obejmuje wszystkie  Odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych. Minimalizuje to ich zużycie i ilość odpadów oraz zmniejsza emisję i utratę energii.

Istotą strategii 4 R są nowe sposoby utylizacji i ponownego wykorzystania produktów, tak by użytkować je przez jak najdłuższy czas przed przeznaczeniem do recyklingu.

Michelin

Wyświetlenia: 302

FM Logistic publikuje raport na temat zrównoważonego rozwoju

29.11.2019

Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

11.12.2019

FedEx oferuje polskim klientom e-commerce bezpieczne i wygodne punkty odbioru przesyłek w ramach nowej usługi Direct2Retail

18.12.2019

Czy dobre opony mogą uratować życie?

8.12.2019

2019: Trendy na rynku mieszkaniowym

18.12.2019

Jakość usług EFL nagrodzona Złotym Godłem

28.11.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Rzekami, morzem i drogą - Fracht FWO Polska dostarcza młyny przemysłowe z Niemiec do elektrowni w Bełchatowie

21.11.2019

Nowe rozdanie na S61

22.11.2019

Starsze auto, tańsze OC? Najnowsze badanie twórców Yanosika

30.12.2019

DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności

10.01.2020

Bezpieczna droga na Święta – jak przygotować samochód?

17.12.2019

Dachser dla OEZ: inteligentna intralogistyka

7.01.2020