Niższe podatki a nie programy socjalne – tak należy budować dobrobyt społeczny

Niższe podatki a nie programy socjalne – tak należy budować dobrobyt społeczny

17.10.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Rząd nie daje obywatelom pieniędzy, a jedynie zwraca je w postaci różnych świadczeń. Programy socjalne miały więc dotychczas charakter cashbackowy – oparty na zwrocie płaconych podatków.Nie wywołują więc one spodziewanych efektów – jak np. zwiększenie dzietności polskiego społeczeństwa w przypadku programu Rodzina 500+. Opodatkowanie i składki ZUS są dziś zbyt dużym obciążeniem jak na możliwości Polaków. Państwo dobrobytu nie jest więc jednoznaczne ze społeczeństwem dobrobytu. Jeżeli praca przez zbyt duże daniny nie będzie przynosiła wystarczających dochodów w porównaniu do świadczeń społecznych, doprowadzi to do konsekwencji społecznych, moralnych i etycznych. To ona powinna być źródłem bogactwa, a nie zasiłki. Te powinny mieć charakter interwencji  w przypadkach ubóstwa, a nie być elementem budującym dobrobyt społeczny.

– W państwie dobrobytu odpowiadają za niego urzędnicy, a nie my sami. Dzielenie i rozdawanie przez nich jest immanentną cechą tego systemu. Przykłady z innych krajów Unii Europejskiej pokazują jednak, jak nietrwały jest dobrobyt zbudowany w ten sposób – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Społeczeństwo dobrobytu jest w zasięgu naszych możliwości, jeżeli obywatele będą mogli zachować więcej z owoców swojej pracy. Hasło kampanii z 2015 roku – „Wystarczy nie kraść” należy zamienić na – „Wystarczy mniej zabierać”. O wiele ważniejsze jest, aby stawka podatku VAT była najniższa w Europie. Dzisiaj rząd pozyskuje w ten sposób więcej środków niż z podatku dochodowego, którego wysokość zostanie wkrótce zmniejszona z 18 na 17 proc. Ważna jest zatem obniżka opodatkowania konsumpcji jako takiej oraz pracy. To ona ma być źródłem utrzymania rodzin, a nie transfery społeczne. Istnieje wiele analiz krajów Unii Europejskiej z ostatnich kilkudziesięciu lat dotyczących prowadzenia polityki społecznej. Pokazują one skutki konsekwentnie wprowadzanych zmian zastępujących pracę transferami socjalnymi. Porównywano rodziny o tej samej liczbie dzieci, zbliżone pod względem dochodów. Polityka ta spowodowała, że świadczenia socjalne z tytułu posiadania dzieci były bardziej opłacalne niż utrzymywanie się o własnych siłach, ze względu na wysoko opodatkowane zarobki. Podatek ten z kolei finansuje transfery socjalne. Nie są one jedynie kategorią czysto finansową i budżetową. Należy rozpatrywać je także pod kątem zmiany zachowań społecznych – ocenił Sadowski.

Wyświetlenia: 288

CEVA Logistics regionalnym operatorem logistycznym Ideal Standard

5.12.2019

„Twardy” brexit może nam zabrać nawet 35 tysięcy miejsc pracy

29.11.2019

Volvo Trucks prezentuje koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe o dużej ładowności przeznaczone dla branży budowlanej i transportu regionalnego

10.12.2019

Loconi Intermodal rozwija usługi depotowe i terminal w Warszawie

16.12.2019

Ogłaszamy przetarg na kolejny odcinek S1 na Śląsku!

12.12.2019

Hillebrand stawia na rozwój usług na Wschodzie i zwiększa zatrudnienie

3.12.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

13.01.2020

Paliwo LOTOSU napędza polskie promy

13.01.2020

Lublin wybiera elektryczne Solarisy

6.12.2019

Bezpieczna droga na Święta – jak przygotować samochód?

17.12.2019

Janus van Kasteren z PETRONAS Team De Rooy IVECO ósmy w 3. etapie

10.01.2020

FM Logistic publikuje raport na temat zrównoważonego rozwoju

29.11.2019