Jak banki przyjęły wyrok TSUE dotyczący frankowiczów?

Jak banki przyjęły wyrok TSUE dotyczący frankowiczów?

18.10.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w tak zwanej „polskiej sprawie frankowej”. TSUE orzekł, że umowy kredytowe we frankach szwajcarskich są nieważne, ze względu na nieuczciwe i niezgodne z prawem zapisy. Wyrok ten dotyczy zarówno umów indeksowanych, jak i denominowanych. Banki nie spodziewały się aż tak surowego wyroku trybunału. Liczyły na to, że TSUE zawyrokuje kredyt w złotówkach na LIBORZE.  Jednak wyrok jednoznacznie przyznaje rację polskim sądom, które orzekały o nieważności umów we frankach. Jest to wyrok wiążący, ponieważ według założeń Unii Europejskiej wszystkie kraje członkowskie powinny mieć jednakową ochronę konsumenta – również w przypadku umów kredytowych. Taki obrót spraw jest bankom bardzo nie na rękę.

– Co poniektóre banki twierdzą, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ich nie dotyczy. Jest to oczywiście nieprawda – powiedziała serwisowi eNewsroom Barbara Garlacz, radczyni prawna. – Banki powinny oszacować,  jaki procent ich klientów pójdzie do sądu i zacząć obliczać finansowe skutki procesów. Mówienie o tym, że ten wyrok ich nie dotyczy, jest zaprzeczaniem rzeczywistości. Nie wszyscy kredytobiorcy pójdą do sądu, jednak już w tej chwili notujemy wzrastające zainteresowanie opieką prawną nad takimi sprawami. Co ciekawe, trafiają do nas co raz częściej klienci, którzy wcześniej wahali się z pójściem do sądu. Te osoby uwierzyły w to, że TSUE stanął po stronie kredytobiorców. Widzimy więc, że sytuacja banków diametralnie się zmieniła. Pięć lat temu nie wierzyły w to, że kredytobiorcom uda się cokolwiek ugrać. Dzisiaj jesteśmy już o krok dalej i mamy realną szansę na unieważnianie umów. Pytanie, czy banki zmienią swoje stanowisko i będą chciały pójść na ugodę, czy też będą dalej walczyć**. To jednak może skończyć się tym, że nie otrzymają od kredytobiorców nawet zwrotu kapitału** – wyjaśnia Garlacz.

Wyświetlenia: 398

FPP i CALPE: Reguła wydatkowa – tylko we współpracy z ekspertami

20.05.2020

Nowy Zarząd DB Cargo: 50% kobiet w składzie, firma mocno zorientowana na klienta i rozwój

24.04.2020

Komunikat CNH Industrial w sprawie aktualnej sytuacji we Włoszech w związku z pandemią COVID‑19

4.04.2020

Lider na czas kryzysu

20.04.2020

Grupa Delta Trans powiększa magazyn w Rudzie Śląskiej

14.05.2020

S19 na Podlasiu. Przetarg na dwa kolejne odcinki!

29.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

DHL Parcel wyborem konsumentów w niezależnym badaniu Konsumencki Lider Jakości 2020

14.05.2020

Samoobsługowy hurtowy zakup paliw w usłudze LOTOS B2B 24

10.04.2020

Bezpiecznie, z wymaganym dystansem, jednak niezmiennie skutecznie. Sieć salonów i serwisów Mercedes-Benz Grupa Wróbel pozostaje do dyspozycji

19.04.2020

Nowy olej hydrauliczny LOTOSU do zadań specjalnych

20.04.2020

Akcja #pomagamypomagać okiem warsztatów

6.05.2020

#keepcargomoving - Agility uruchamia szybki transport morski między Europą a USA

23.04.2020