Plac budowy tunelu w Świnoujściu został przekazany Wykonawcy!

Plac budowy tunelu w Świnoujściu został przekazany Wykonawcy!

20.10.2019
Czas czytania ok. 3 minut

GDDKiA, działając jako inwestora zastępczy w imieniu Prezydenta Świnoujścia, przekazała plac budowy tunelu w Świnoujściu Wykonawcy - konsorcjum, którego liderem jest firma PORR Polska. Od tego momentu odpowiedzialność za plac budowy przejmuje Wykonawca i mogą się już rozpocząć prace w terenie. Na początku Wykonawca będzie prowadził roboty przygotowawcze, takie jak sprawdzenie saperskie, wyznaczenie geodezyjne zakresu inwestycji, wycinki drzew i organizowanie placu budowy. Zasadnicze roboty powinny ruszyć na początkuprzyszłego roku. Tunel ma być gotowy do września 2022 roku.

Od projektu do budowy

Umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu podpisało Miasto Świnoujście z konsorcjum, który wygrało przetarg we wrześniu 2018 roku. Wartość umowy z Wykonawcą to 793 mln złotych. Przez kolejne miesiące trwały prace projektowe, a podsumowaniem tego etapu prac było uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, którą Wojewoda Zachodniopomorski wydał 7 października 2019 r. Następstwem tej decyzji jest m.in. dzisiejsze przekazanie placu budowy Wykonawcy.

Konsorcjum budujące tunel
Tunel realizuje konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S i Energopol Szczecin.S.A. Współkonsorcjanci
powołali do tego celu spółkę cywilną Tunel Świnoujście. Sytuacja mającej problemy firmy Energopol Szczecin S.A. nie ma wpływu na realizację tunelu w Świnoujściu. Energopol Szczecin S.A. ma najmniejszy udział w konsorcjum (20%). Umowa spółki zawarta pomiędzy konsorcjantami przewiduje ewentualność wycofania się jednego z udziałowców, wówczas jego obowiązki przejmują pozostałe firmy.Również sama spółka potwierdzała, że stabilność realizacji inwestycji jest zapewniona i kłopoty mniejszościowego udziałowca nie przełożą się na budowę tunelu.

Przez tunel sprawniej

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część - tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

Droga w tunelu

W wydrążonym tunelu będzie jeszcze trzeba wykonać drogę wraz ze wszystkimi elementami niezbędnymi do jej funkcjonowania. Musi powstać sama jezdnia wraz z położoną poniżej galerią ewakuacyjną. Zejścia z poziomu tunelu do galerii ewakuacyjnej będą wychodziły poza rurę tunelu i będą wykonywane metodą mrożenia gruntu. Bardzo ważne są również urządzenia wentylacyjne i wszelkie systemy bezpieczeństwa. Dla prawidłowego funkcjonowania tunelu niezbędnyjest również układ dróg dojazdowych. Po stronie wyspy Uznam zlokalizowany będzie budynek, z którego zarządzany będzie tunel. Zgodniez kontraktem we wrześniu 2022 roku wszystkie roboty powinny zostać zakończone i kierowcy powinni zacząć korzystać z tunelu łączącego Świnoujście z resztą Polski.

Dodatkowe informacje: http://www.gddkia.gov.pl
Wyświetlenia: 169

Życie ma pierwszeństwo! Edukujemy na rzecz korytarzy życia na drogach!

23.09.2019

Morskie Centrum Produkcyjne w drodze na złoże B8

23.09.2019

Wystawa Drogowa w Warszawie - 1935 rok

23.09.2019

Brak deficytu i duże, jednorazowe wpływy do kasy państwa. Rząd zaakceptował ambitną ustawę budżetową

23.09.2019

Coraz więcej wózków widłowych jeździ w leasingu

3.10.2019

BM REFLEX: Na stacjach brak reakcji na szok cenowy wywołany atakiem na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej w ubiegły weekend

22.09.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

KH-KIPPER Liderem Konkurencyjności 2019

7.11.2019

Śmieciarki Scania CNG we wrocławskich Krzykach

8.11.2019

Trump pozwala Turkom zaatakować Kurdystan. Co to oznacza dla Polski?

8.11.2019

Zimowy przewodnik Continental dla flot ciężarowych na sezon 2019/2020

27.09.2019

Więcej Pasażerów w październiku na bydgoskim lotnisku

8.11.2019

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

18.09.2019