Plac budowy tunelu w Świnoujściu został przekazany Wykonawcy!

Plac budowy tunelu w Świnoujściu został przekazany Wykonawcy!

20.10.2019
Czas czytania ok. 3 minut

GDDKiA, działając jako inwestora zastępczy w imieniu Prezydenta Świnoujścia, przekazała plac budowy tunelu w Świnoujściu Wykonawcy - konsorcjum, którego liderem jest firma PORR Polska. Od tego momentu odpowiedzialność za plac budowy przejmuje Wykonawca i mogą się już rozpocząć prace w terenie. Na początku Wykonawca będzie prowadził roboty przygotowawcze, takie jak sprawdzenie saperskie, wyznaczenie geodezyjne zakresu inwestycji, wycinki drzew i organizowanie placu budowy. Zasadnicze roboty powinny ruszyć na początkuprzyszłego roku. Tunel ma być gotowy do września 2022 roku.

Od projektu do budowy

Umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu podpisało Miasto Świnoujście z konsorcjum, który wygrało przetarg we wrześniu 2018 roku. Wartość umowy z Wykonawcą to 793 mln złotych. Przez kolejne miesiące trwały prace projektowe, a podsumowaniem tego etapu prac było uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, którą Wojewoda Zachodniopomorski wydał 7 października 2019 r. Następstwem tej decyzji jest m.in. dzisiejsze przekazanie placu budowy Wykonawcy.

Konsorcjum budujące tunel
Tunel realizuje konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S i Energopol Szczecin.S.A. Współkonsorcjanci
powołali do tego celu spółkę cywilną Tunel Świnoujście. Sytuacja mającej problemy firmy Energopol Szczecin S.A. nie ma wpływu na realizację tunelu w Świnoujściu. Energopol Szczecin S.A. ma najmniejszy udział w konsorcjum (20%). Umowa spółki zawarta pomiędzy konsorcjantami przewiduje ewentualność wycofania się jednego z udziałowców, wówczas jego obowiązki przejmują pozostałe firmy.Również sama spółka potwierdzała, że stabilność realizacji inwestycji jest zapewniona i kłopoty mniejszościowego udziałowca nie przełożą się na budowę tunelu.

Przez tunel sprawniej

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część - tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

Droga w tunelu

W wydrążonym tunelu będzie jeszcze trzeba wykonać drogę wraz ze wszystkimi elementami niezbędnymi do jej funkcjonowania. Musi powstać sama jezdnia wraz z położoną poniżej galerią ewakuacyjną. Zejścia z poziomu tunelu do galerii ewakuacyjnej będą wychodziły poza rurę tunelu i będą wykonywane metodą mrożenia gruntu. Bardzo ważne są również urządzenia wentylacyjne i wszelkie systemy bezpieczeństwa. Dla prawidłowego funkcjonowania tunelu niezbędnyjest również układ dróg dojazdowych. Po stronie wyspy Uznam zlokalizowany będzie budynek, z którego zarządzany będzie tunel. Zgodniez kontraktem we wrześniu 2022 roku wszystkie roboty powinny zostać zakończone i kierowcy powinni zacząć korzystać z tunelu łączącego Świnoujście z resztą Polski.

Dodatkowe informacje: http://www.gddkia.gov.pl
Wyświetlenia: 359

IVECO zapewnia serwis i obsługę pojazdów, wspierając branżę transportową

8.04.2020

Tegoroczny kryzys gospodarczy będzie większy niż w 2009 roku?

27.04.2020

SPAR uruchomił usługę click&collect

10.04.2020

Masz firmę? Zdalnie podpiszesz umowę i zdalnie rozstrzygniesz spór sądowy z kontrahentem Ultima Ratio, Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny na platformie Umownik

16.04.2020

Podwójny kiler. Medyczny środek o podwójnym działaniu

24.05.2020

Jakie rozwiązania oferują firmy pożyczkowe w dobie kryzysu?

17.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Kolejna umowa na przebudowę A18 została podpisana

24.04.2020

Hellmann Worldwide Logistics z Silgan Closures w długoterminowej umowie logistycznej

22.05.2020

Instrukcja obsługi pojazdu Scania w Twoim telefonie

27.04.2020

Scania dostarczy 75 elektrycznych pojazdów ciężarowych firmie ASKO w Norwegii

21.05.2020

Czy podczas epidemii jest bezpieczniej na drogach?

18.05.2020

Marcin Rosati wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym INPOST

8.04.2020