Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

4.11.2019
Czas czytania ok. 1 minuty

Polska jako jedyny kraj z takim klimatem w Europie nie określa przepisami konkretnego terminu, w którym powinniśmy wymienić opony na zimowe. Z tego powodu kierowcy nie zawsze wiedzą, czy już nadszedł moment na wyprawę do serwisu oponiarskiego. Szczególnie, gdy pogoda płata nam figle i po paru zimniejszych dniach nadchodzi ciepła, złota jesień. Eksperci z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) radzą jednak, by operację wymiany opon rozpocząć zanim zacznie się zima. Nie tylko z powodu tego, że pod koniec listopada natkniemy się już na długie kolejki w warsztatach samochodowych – ale również ze względu na nasze bezpieczeństwo. Letnie opony nie zapewnią nam optymalnej przyczepności, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

– Warto wymienić opony już wtedy, kiedy przez kilka dni rano – kiedy jedziemy do pracy – i wieczorem, kiedy z niej wracamy, temperatura spada poniżej 7-10 stopni. Już wtedy bieżnik naszych letnich opon robi się za twardy by utrzymać nas na drodze – zwłaszcza, gdy spadnie deszcz – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). – Nowoczesne opony zimowe, które są w sklepach od kilkunastu lat, są dostosowane do szerokiego spektrum warunków. Świetnie dają sobie radę w 7 stopniach Celsjusza, kiedy asfalt jest suchy lub lekko mokry. Tak samo dobrze, jak przy minus kilkunastu, kilkudziesięciu stopniach – gdy na drodze jest kopny śnieg. Dlatego spokojnie możemy je zakładać, nie czekając na pierwsze opady śniegu. Warto jednak wiedzieć, gdzie te opony wymienić – żeby nie zostały zniszczone. Na stronie www.certyfikatoponiarski.pl znajduje się lista certyfikowanych serwisów, które wymieniają opony w profesjonalny i bezpieczny sposób – podpowiada Sarnecki.

eNewsroom

Wyświetlenia: 347

Wyniki konkursu kreatywnego „Młody kierowca”

27.11.2019

GDDKiA - Wyjazdy na ferie zimowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim

13.01.2020

Nowość: Remote Tacho Download w DAF Connect

13.01.2020

Unikalna technologia w masowym transporcie towarów płynnych – Hillebrand wprowadza nowe flexitanki do 40-stopowych kontenerów

13.01.2020

Podsumowanie sezonu budowlanego i plany na przyszłość

28.11.2019

Pracownicy mobilni we flotach przyszłości

12.12.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

IVECO, FPT Industrial i Nikola Corporation rozpoczynają współpracę w celu stworzenia bezemisyjnego transportu

11.12.2019

Yusen Logistics rozwija swoje usługi na Pomorzu

18.12.2019

BM Reflex: Droższe paliwa na koniec roku

2.12.2019

Szara strefa w branży pogrzebowej – przedsiębiorcy wskazują na luki w prawie

6.12.2019

Protoplastka dzisiejszej ustawy o drogach publicznych

9.12.2019

Scania L z niskim wejściem dla ratownictwa w mieście

17.01.2020