Dachser z godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019

Dachser z godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019

5.11.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Dachser, operator logistyczny o globalnym zasięgu, został nagrodzony prestiżowym godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019. Firma zawdzięcza ten sukces swoim pracownikom - laureaci konkursu wybierani są bowiem na podstawie badania certyfikacyjnego przeprowadzanego wśród pracowników przez Fundację Digital Knowledge Observatory.

Program Inwestor w Kapitał Ludzki jest skierowany do wszystkich firm, instytucji, a także krajowych oddziałów koncernów działających na terenie Polski, które wyróżniają się w zakresie dbałości o rozwój kompetencji swoich pracowników, a co za tym idzie, całej organizacji. Warunkiem przejścia przez proces certyfikacji jest osiągnięcie średniego wyniku na poziomie minimum 70% w pięciu badanych obszarach, takich jak: ogólna satysfakcja z pracy, zaangażowanie, relacje (komunikacja, współpraca), kompetencje (rozwój, obowiązki i warunki pracy) oraz pracownik jako ambasador.

„Zdobyte wyróżnienie jest dla nas źródłem ogromnej satysfakcji. Tym bardziej, że w tegorocznej edycji projektu wzięło udział aż 83% pracowników firmy. Przy tak wysokiej frekwencji poprawiliśmy jednocześnie nasze wyniki we wszystkich badanych obszarach. Oczywiście nie spoczywamy na laurach - wiedza, że kierunek, jaki obraliśmy w polityce personalnej po raz kolejny okazał się słuszny, daje nam dużą motywację do dalszych działań” – komentuje dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.

Zespół Dachser przyznał firmie najwyższe oceny w obszarach „zaangażowanie” oraz „pracownik jako ambasador”.

„Jako firma rodzinna stawiamy ludzi na pierwszym miejscu od zawsze, nie tylko w dobie rynku pracownika. Dokładamy wszelkich starań, by tworzyć przyjazne środowisko dla naszego zespołu w oparciu o nasze wartości. Zależy nam tym, aby każdy z nas czuł się doceniany, miał możliwość rozwoju zawodowego i najzwyczajniej – lubił swoją pracę. Cieszymy się, że nasze starania przekładają się na realne zadowolenie i zaangażowanie pracowników. Dlatego, że Dachser tworzymy razem” mówi Magdalena Jamroziak, dyrektor ds. personalnych w Dachser Polska.

Międzynarodowy operator logistyczny od początku swojego istnienia dużą wagę przywiązuje do dbałości o pracowników. U podstaw polityki firmy leżą wartości takie jak m.in. szacunek, otwartość, uczciwość czy odwaga, by myśleć nieszablonowo. Dachser stara się także maksymalnie uatrakcyjniać warunki zatrudnienia, oferując nie tylko standardowe benefity pozapłacowe – ubezpieczenie zdrowotne czy pakiet sportowo-rekreacyjny, ale też m.in. finansowany w całości przez pracodawcę Pracowniczy Program Emerytalny, dodatkowe dni płatnego urlopu związanego ze stażem pracy w Dachser, dopłaty do posiłków czy możliwość nauki języków obcych.

Dachser Polska

Wyświetlenia: 277

Polska Strefa Inwestycji ułatwi małym firmom udział w rządowych projektach inwestycyjnych

21.11.2019

INPOST gwarantuje dostawy zakupów zrealizowanych nawet 20 grudnia

11.12.2019

Mamy decyzję ZRID na odcinek S5 Ornowo - Wirwajdy

19.12.2019

Hillebrand przejmuje Royal i umacnia pozycję na amerykańskim rynku beverage

30.12.2019

Elektryczne autobusy Volvo 7900 z Wrocławia na lotnisku w Birmingham

9.01.2020

Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) - najważniejsze liczby z dotychczasowej realizacji

18.01.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Nowość: Remote Tacho Download w DAF Connect

13.01.2020

Czy energia z OZE trafi do polskich domów? Potrzeba rozbudowy sieci przesyłowych

21.11.2019

Cztery ciężarówki PETRONAS Team De Rooy IVECO w pierwszej 20. po dziewiątym dniu rajdu Dakar

18.01.2020

Świąteczne prezenty mogą jeszcze dotrzeć na czas – jak to osiągnąć?

10.12.2019

Szara strefa w branży pogrzebowej – przedsiębiorcy wskazują na luki w prawie

6.12.2019

Kolor, przed którym stoisz – nowa wystawa na placu Europejskim

28.11.2019