Dachser z godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019

Dachser z godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019

5.11.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Dachser, operator logistyczny o globalnym zasięgu, został nagrodzony prestiżowym godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019. Firma zawdzięcza ten sukces swoim pracownikom - laureaci konkursu wybierani są bowiem na podstawie badania certyfikacyjnego przeprowadzanego wśród pracowników przez Fundację Digital Knowledge Observatory.

Program Inwestor w Kapitał Ludzki jest skierowany do wszystkich firm, instytucji, a także krajowych oddziałów koncernów działających na terenie Polski, które wyróżniają się w zakresie dbałości o rozwój kompetencji swoich pracowników, a co za tym idzie, całej organizacji. Warunkiem przejścia przez proces certyfikacji jest osiągnięcie średniego wyniku na poziomie minimum 70% w pięciu badanych obszarach, takich jak: ogólna satysfakcja z pracy, zaangażowanie, relacje (komunikacja, współpraca), kompetencje (rozwój, obowiązki i warunki pracy) oraz pracownik jako ambasador.

„Zdobyte wyróżnienie jest dla nas źródłem ogromnej satysfakcji. Tym bardziej, że w tegorocznej edycji projektu wzięło udział aż 83% pracowników firmy. Przy tak wysokiej frekwencji poprawiliśmy jednocześnie nasze wyniki we wszystkich badanych obszarach. Oczywiście nie spoczywamy na laurach - wiedza, że kierunek, jaki obraliśmy w polityce personalnej po raz kolejny okazał się słuszny, daje nam dużą motywację do dalszych działań” – komentuje dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.

Zespół Dachser przyznał firmie najwyższe oceny w obszarach „zaangażowanie” oraz „pracownik jako ambasador”.

„Jako firma rodzinna stawiamy ludzi na pierwszym miejscu od zawsze, nie tylko w dobie rynku pracownika. Dokładamy wszelkich starań, by tworzyć przyjazne środowisko dla naszego zespołu w oparciu o nasze wartości. Zależy nam tym, aby każdy z nas czuł się doceniany, miał możliwość rozwoju zawodowego i najzwyczajniej – lubił swoją pracę. Cieszymy się, że nasze starania przekładają się na realne zadowolenie i zaangażowanie pracowników. Dlatego, że Dachser tworzymy razem” mówi Magdalena Jamroziak, dyrektor ds. personalnych w Dachser Polska.

Międzynarodowy operator logistyczny od początku swojego istnienia dużą wagę przywiązuje do dbałości o pracowników. U podstaw polityki firmy leżą wartości takie jak m.in. szacunek, otwartość, uczciwość czy odwaga, by myśleć nieszablonowo. Dachser stara się także maksymalnie uatrakcyjniać warunki zatrudnienia, oferując nie tylko standardowe benefity pozapłacowe – ubezpieczenie zdrowotne czy pakiet sportowo-rekreacyjny, ale też m.in. finansowany w całości przez pracodawcę Pracowniczy Program Emerytalny, dodatkowe dni płatnego urlopu związanego ze stażem pracy w Dachser, dopłaty do posiłków czy możliwość nauki języków obcych.

Dachser Polska

Wyświetlenia: 424

Bardzo dobry pierwszy kwartał na łódzkim rynku biurowym

27.05.2020

DBK Rental dostarcza pojazdy komunalne Scania dla ENERIS

22.06.2020

Branża OZE nie ucierpiała na epidemii koronawirusa

2.07.2020

16 inwestycji zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego

30.06.2020

GDDKiA: Od podpisania umowy do pierwszego pojazdu na drodze

12.05.2020

Warszawa stawia na rozwój elektromobilności

6.07.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Nowe rozmiary MICHELIN CrossClimate+ na rynku

25.06.2020

Powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych na Autostradowej Obwodnicy Częstochowy

28.05.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

25.06.2020

90 dni prolongaty na myto w Czechach z DKV

20.05.2020

W którym mieście najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

28.05.2020

Przedsiębiorcy apelują do kandydatów na Prezydenta

2.07.2020