Zapobieganie chorobom układu ruchu w sektorze logistycznym: FM Logistic prezentuje Ergoskel

Zapobieganie chorobom układu ruchu w sektorze logistycznym: FM Logistic prezentuje Ergoskel

15.11.2019
Czas czytania ok. 3 minut

Noszenie ergoszkieletu zmniejsza obciążenie mięśni pleców i mięśni kończyn górnych o 70%

FM Logistic, operator logistyczny i dostawca usług kontraktowych, zaprezentował dzisiaj ergoszkielet Ergoskel, który został zaprojektowany tak, by ułatwić pracownikom magazynu podnoszenie paczek i ograniczyć obciążenie fizyczne.

Ergoskel został zaprojektowany i opatentowany przez FM Logistic i Uniwersytet Technologiczny w Compiègne (UTC) we Francji.

Jak podaje francuski zakład ubezpieczeń zdrowotnych (Assurance Maladie), 1 na 3 wypadki w miejscu pracy i 3 na 4 choroby układu ruchu we Francji są powiązane z wykonywaniem prac ręcznych w miejscu pracy.

Prace manualne w magazynach polegają na podnoszeniu, przenoszeniu i układaniu paczek oraz pojedynczych produktów przez cały dzień. Czynności te mogą stanowić potencjalne zagrożenie w miejscu pracy, jeśli od pracownika wymaga się wielokrotnego przenoszenia ciężarów lub ze względu na utrzymywanie niewłaściwej postawy.

Przed przygotowaniem specyfikacji projektu, FM Logistic i UTC wykorzystało technikę zapisywania danych ruchu (motion capture) w celu zarejestrowania sposobu poruszania się i postaw pracowników pobierających towar (odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień w magazynach). Na 20 ochotnikach umieszczono czujniki ruchu i przyspieszeniomierze, które miały za zadanie mierzyć wpływ na ich ciała. Wyniki zostały uzupełnione o obrazy z 18 zsynchronizowanych kamer.

Ergoskel został zaprojektowany tak, by ułatwić pracę z paczkami o masie do 25 kg. Nosi się go jak plecak, może zostać dopasowany do wymiarów ciała i waży jedynie 2,8 kg. Urządzenie podobne do kamizelki składa się z ramy z elementami na wysokości górnej części ciała, dolnego odcinka kręgosłupa i górnej części ud oraz przewodów i uchwytów. Mechanizm wspomagania podnoszenia uruchamiany jest, kiedy pracownik chwyta paczkę od spodu. Założenie i dopasowanie ergoszkieletu Ergoskel zajmuje mniej niż 90 sekund, natomiast zdjęcie go zaledwie 30 sekund.

Aż 85 procent testerów potwierdziło, że byli w stanie utrzymać swobodę ruchów po założeniu ergoszkieletu. Pierwsze testy wykazały, że noszenie ergoszkieletu zmniejsza obciążenie mięśni pleców i mięśni kończyn górnych o 70%.

„Wierzymy, że to innowacyjne rozwiązanie stanie się kluczowe dla poprawy zdrowia, bezpieczeństwa i warunków pracy pracowników magazynowych, z których jedna trzecia to pracownicy pobierający towar” ‒ powiedział Yannick Buisson, dyrektor zarządzający FM Logistic na Francję i Europę Zachodnią. „Opracowany przez FM Logistic i UTC Ergoskel to krok milowy w dążeniu do zmniejszenia ryzyka chorób układu ruchu u pracowników, których w samej Francji zatrudniamy i trenujemy 700 rocznie. Jestem wdzięczny członkom zespołów, którzy uczestniczyli w badaniach poprzedzających wdrożenie”.

Po badaniach laboratoryjnych UTC, FM Logistic rozpoczyna fazę testową, podczas której 10 urządzeń Ergoskel będzie wykorzystywanych w pięciu francuskich magazynach: Crépy-en-Valois, Longueil-Sainte-Marie, Epaux-Bézu, Arras, i Fontenay-Trésigny. Urządzenie zostało przetestowane na próbie 25 pracowników w różnym wieku. Kolejnym krokiem jest dalsze usprawnienie urządzenia przed możliwością szerszego wdrożenia.

„Jak w przypadku każdej nowej technologii, akceptacja ze strony pracowników jest kluczowa. Ergoskel to poręczne i lekkie urządzenie, które pomaga zapobiegać chorobom układu ruchu podczas ręcznego przemieszczania towarów. Mamy nadzieję, że już wkrótce więcej pracowników będzie miało szansę z niego skorzystać” ‒ powiedział Khalil BEN MANSOUR, PhD, naukowiec z dziedziny biomechaniki w Laboratorium Biomechaniki i Bioinżynierii Uniwersytetu Technologicznego w Compiègne i Francuskiego Narodowego Ośrodka Badań Naukowych.

Ergoskel to jedno z kilku poprawiających ergonomię urządzeń, które zostały wprowadzone do użytku lub przetestowane w działalności FM Logistic. Należą do nich również inteligentne kurtki do monitorowania stanu zdrowia firm Mulliez-Flory & Altran oraz VIZO, czyli biomechaniczne urządzenie do zapobiegania bólom karku.

FM Logistic jest operatorem 30 platform logistycznych we Francji. W 2019 roku wszystkie francuskie lokalizacje firmy otrzymały certyfikat w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy ISO 45001. To pierwszy taki certyfikat dla dostawcy usług logistycznych.

Ergoskel został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas konferencji prasowej w Paryżu we wtorek, 12 listopada.

FM Logistic

Wyświetlenia: 288

Elektryczne Solarisy debiutują w Poznaniu

28.11.2019

Ciężarówki IVECO w najlepszej dziesiątce podczas 5. etapu Rajdu Dakar 2020

13.01.2020

LOTOS oraz Toyota wspólnie rozwijają transport zasilany wodorem

2.12.2019

Zdradliwa jesienna aura. O czym warto pamiętać?

28.11.2019

Jaki gaz popłynie w naszych kuchenkach po zerwaniu umowy z Gazpromem?

18.12.2019

500 stacji paliw w sieci LOTOS

19.12.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Dachser rośnie na wschodzie Chin

20.12.2019

DHL Express rozpoczyna współpracę z CD PROJEKT RED STORE

19.12.2019

Z kart historii: Drogowcy na emigracji

2.12.2019

Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

11.12.2019

„Zawsze na czele” ma już 5 lat!

13.01.2020

Agility podsumowuje III kwartał – wzrost zysku netto o ponad 8 proc.

9.12.2019