#GłosPrzedsiębiorcy: Biała lista VAT ważna dla przedsiębiorców

#GłosPrzedsiębiorcy: Biała lista VAT ważna dla przedsiębiorców

21.11.2019
Czas czytania ok. 2 minut

Można sprawdzić status czynnego podatnika VAT na dowolny dzień

Federacja Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że dzięki funkcjonującej od września 2019 roku tzw. białej liście podatników VAT przedsiębiorcy mają możliwość sprawdzenia nie tylko bieżącego statusu podatnika VAT, ale takżestanu obowiązującego na dowolny dzień**. Dotychczas niedostateczny zakres informacji był jednym z problemów zgłaszanych przez przedsiębiorców w ramach serwisu [Głos Przedsiębiorcy](http://www.biznes.gov.pl/glos-przedsiebiorcy). Prezentowana informacja dotyczyła bowiem wyłącznie aktualnego statusu podmiotu w VAT, w momencie jego sprawdzenia. Na tej podstawie podatnik nie mógł stwierdzić, czy np. jego kontrahent miał status czynnego podatnika VAT w poprzednim miesiącu, kiedy wystawiona została faktura.**

Poprzedni stan rzeczy oznaczał ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdyż przedsiębiorca w niektórych przypadkach nie dysponował informacjami niezbędnymi do prawidłowego rozliczenia dokonanych operacji gospodarczych.

„Z satysfakcją przyjmujemy wprowadzenie nowych rozwiązań w ramach funkcjonującej od września 2019 r. tzw. białej listy podatników VAT. Jedną z funkcjonalności nowego systemu jest możliwość sprawdzenia nie tylko bieżącego statusu podatnika VAT, lecz również według stanu obowiązującego na dowolny dzień. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania jednoznacznej informacji, niezbędnej do uzyskania pewności odnośnie do prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych” – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Już od ponad roku funkcjonuje aplikacjaGłos Przedsiębiorcy– narzędzie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) na portalubiznes.gov.pl– za pomocą której można zgłaszać propozycje uproszczeń przepisów w siedmiu kategoriach: rozwój działalności gospodarczej, prawa i obowiązki przedsiębiorcy, finansowanie, wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek, handel zagraniczny, informacje dla przedsiębiorców oraz inwestowanie w Polsce. Wdrażanie zgłoszonych pomysłów w poszczególnych resotrach odbywa się we współpracy z Rzecznikiem MŚP.

Serwis dostępny jest pod linkiem:www.biznes.gov.pl/glos-przedsiebiorcy.

Wyświetlenia: 461

Ekonomiczna lampa robocza CRK2 w wersji z homologacją cofania

28.07.2020

16 inwestycji zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego

30.06.2020

Kiedy samochody elektryczne zdominują polskie drogi?

25.06.2020

Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi przeciw wirusom w nanotechnologii

2.07.2020

LOTOS wspiera budowę gospodarki wodorowej

9.07.2020

Grupa Selena – wizyta Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładzie Libra

9.06.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

ROBYG: pozwolenie na budowę kolejnego etapu City Sfera

29.07.2020

DPD Polska i Towarzystwo Nasz Dom wyznaczają „Kierunek Samodzielność” – przedsiębiorczość kapitałem na przyszłość

27.07.2020

Europejczycy w samochodach: Bułgar za dzienne zarobki przejedzie 523 km, Monakijczyk prawie 7000 km

15.07.2020

Po ponad 100 dniach znów latamy z Bydgoszczy

2.07.2020

Druga umowa na projekt i budowę S7 Płońsk - Czosnów podpisana

9.07.2020

BM Reflex: Tempo podwyżek wyhamowało, pomaga silniejszy złoty

7.06.2020