Telematyka – oszczędność również dla małych firm

Telematyka – oszczędność również dla małych firm

25.11.2019
Czas czytania ok. 3 minut

Właściciele firm kładą nacisk na efektywność floty. Monitoring pojazdów bazujący na GPS może im pomóc ograniczyć koszty w obszarach, które najmocniej wpływają na prowadzoną przez nich działalność.

Monitoring floty pomaga podnosić efektywność zarządzania pojazdami, pozwala optymalizować czas i trasę jazdy oraz redukować jej koszt, pomaga też podnieść bezpieczeństwo, czyli generalnie usprawnia działanie całego przedsiębiorstwa. W ostatnich latach telematyka rozwija się w niezwykłym tempie. Wynika to z wielu czynników, ale przede wszystkim z tego, że właściciele przedsiębiorstw coraz większy nacisk kładą na efektywność floty. Oprogramowanie do zarządzania pojazdami umożliwia firmom, które w znacznym stopniu polegają na transporcie, zredukować problemy związane z nieprawidłowymi nawykami personelu, niewłaściwym użytkowaniem oraz nadzorować wszystkie pojazdy. Telematyka może przynieść wymierne korzyści w wielu obszarach, ale obejmują one głównie: koszty paliwa, wydajność i bezpieczeństwo. Monitoring oparty na GPS pozwala nawet małym przedsiębiorcom zarządzać efektywniej zasobami, którymi dysponują.

– Większość właścicieli małych firm, dysponujących flotą pojazdów, postrzega monitorowanie pojazdów z wykorzystaniem GPS jako świetne narzędzie, ale przeznaczone głównie dla dużych przedsiębiorstw. Nie dostrzegają oni często wartości ani opłacalności stosowania takiego rozwiązania z perspektywy niewielkiej firmy i byliby zaskoczeni tym, że większość przedsiębiorców wykorzystujących rozwiązania telematyczne posiada właśnie małe floty – mówi Sebastian Bazylak, ekspert Verizon Connect.

Poza wysokością składek ubezpieczeniowych, większość mniejszych przewoźników skarży się, że paliwo oraz utrzymanie pojazdów stanowią największe koszty prowadzonej przez nich działalności. Monitoring pojazdów odpowiada właśnie na potrzeby w tym zakresie. Program do zarządzania flotą umożliwia weryfikację jakim paliwem kierowca tankuje pojazd oraz sprawdzać spalanie. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, gdy pojazd zbyt długo pracuje na biegu jałowym, a zmiana tej praktyki pozwala ograniczyć zbędne wydatki na paliwo. System monitoringu pozwala zaplanować przeglądy i konserwację pojazdów. Menedżer floty może uniknąć kumulacji terminów i utrzymać w ruchu jak najwięcej pojazdów.

Oprogramowanie przyczynia się również do wzrostu bezpieczeństwa. Jest w stanie wykrywać nadmierną prędkość, ostre hamowanie i przyspieszenie, czyli wszystkie niepoprawne nawyki, które mogą przyczyniać się do występowania niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz ponoszenia niezamierzonych kosztów. Do poprawy bezpieczeństwa wykorzystać można również geofencing, czyli tworzenie wirtualnych stref, poza które nie mogą wyjeżdżać firmowe pojazdy.

W przypadku małych flot im bardziej elastycznie można gospodarować pojazdami oraz bardziej precyzyjnie nimi kierować tym większa jest możliwość ograniczenia wydatków. Telematyka pozwala menedżerom i operatorom flot szybko rozdysponować zadania. Ostrzega o zatorach na drodze lub złej pogodzie, podając alternatywne trasy, aby uniknąć potencjalnych opóźnień. Pomaga to menedżerom flot w poprawieniu obsługi klienta, ponieważ nawet w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń są w stanie szybko zmieniać trasy i harmonogramy oraz aktualizować obsługę partnerów.

Verizon Connect

Wyświetlenia: 174

Przekształcenie OFE w IKE przyczyni się do zwiększenia poziomu partycypacji w PPK

5.11.2019

Liczba Polaków spada. Najbardziej cierpią na tym małe i średnie miasta

16.10.2019

Dachser z nagrodą dla firmy rodzinnej

21.10.2019

Fabryka Michelin przechodzi na samochody elektryczne

10.10.2019

Podsumowanie sezonu budowlanego i plany na przyszłość

28.11.2019

700 specjalistów z sektora transportowego bierze udział w WConnecta, największym w Europie spotkaniu networkingowym

25.10.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

FM Logistic podpisał nową umowę z firmą Unilever we Francji

2.12.2019

W nowoczesnej gospodarce nie może zabraknąć rozwiązań cyfrowych. Polska w tyle

29.10.2019

Nowa nazwa handlowa kabin sypialnych Scania S

2.12.2019

Alarmujący odczyt Barometru EFL na IV kwartał. MŚP w inwestycyjnym dołku i najgorszych nastrojach od 5 lat

16.10.2019

Kolejne sądy orzekają na korzyść frankowiczów – umowa z Getin Noble Bank prawomocnie nieważna

11.10.2019

AS 24 zagęszcza sieć stacji paliw w Polsce

15.11.2019