Telematyka – oszczędność również dla małych firm

Telematyka – oszczędność również dla małych firm

25.11.2019
Czas czytania ok. 3 minut

Właściciele firm kładą nacisk na efektywność floty. Monitoring pojazdów bazujący na GPS może im pomóc ograniczyć koszty w obszarach, które najmocniej wpływają na prowadzoną przez nich działalność.

Monitoring floty pomaga podnosić efektywność zarządzania pojazdami, pozwala optymalizować czas i trasę jazdy oraz redukować jej koszt, pomaga też podnieść bezpieczeństwo, czyli generalnie usprawnia działanie całego przedsiębiorstwa. W ostatnich latach telematyka rozwija się w niezwykłym tempie. Wynika to z wielu czynników, ale przede wszystkim z tego, że właściciele przedsiębiorstw coraz większy nacisk kładą na efektywność floty. Oprogramowanie do zarządzania pojazdami umożliwia firmom, które w znacznym stopniu polegają na transporcie, zredukować problemy związane z nieprawidłowymi nawykami personelu, niewłaściwym użytkowaniem oraz nadzorować wszystkie pojazdy. Telematyka może przynieść wymierne korzyści w wielu obszarach, ale obejmują one głównie: koszty paliwa, wydajność i bezpieczeństwo. Monitoring oparty na GPS pozwala nawet małym przedsiębiorcom zarządzać efektywniej zasobami, którymi dysponują.

– Większość właścicieli małych firm, dysponujących flotą pojazdów, postrzega monitorowanie pojazdów z wykorzystaniem GPS jako świetne narzędzie, ale przeznaczone głównie dla dużych przedsiębiorstw. Nie dostrzegają oni często wartości ani opłacalności stosowania takiego rozwiązania z perspektywy niewielkiej firmy i byliby zaskoczeni tym, że większość przedsiębiorców wykorzystujących rozwiązania telematyczne posiada właśnie małe floty – mówi Sebastian Bazylak, ekspert Verizon Connect.

Poza wysokością składek ubezpieczeniowych, większość mniejszych przewoźników skarży się, że paliwo oraz utrzymanie pojazdów stanowią największe koszty prowadzonej przez nich działalności. Monitoring pojazdów odpowiada właśnie na potrzeby w tym zakresie. Program do zarządzania flotą umożliwia weryfikację jakim paliwem kierowca tankuje pojazd oraz sprawdzać spalanie. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, gdy pojazd zbyt długo pracuje na biegu jałowym, a zmiana tej praktyki pozwala ograniczyć zbędne wydatki na paliwo. System monitoringu pozwala zaplanować przeglądy i konserwację pojazdów. Menedżer floty może uniknąć kumulacji terminów i utrzymać w ruchu jak najwięcej pojazdów.

Oprogramowanie przyczynia się również do wzrostu bezpieczeństwa. Jest w stanie wykrywać nadmierną prędkość, ostre hamowanie i przyspieszenie, czyli wszystkie niepoprawne nawyki, które mogą przyczyniać się do występowania niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz ponoszenia niezamierzonych kosztów. Do poprawy bezpieczeństwa wykorzystać można również geofencing, czyli tworzenie wirtualnych stref, poza które nie mogą wyjeżdżać firmowe pojazdy.

W przypadku małych flot im bardziej elastycznie można gospodarować pojazdami oraz bardziej precyzyjnie nimi kierować tym większa jest możliwość ograniczenia wydatków. Telematyka pozwala menedżerom i operatorom flot szybko rozdysponować zadania. Ostrzega o zatorach na drodze lub złej pogodzie, podając alternatywne trasy, aby uniknąć potencjalnych opóźnień. Pomaga to menedżerom flot w poprawieniu obsługi klienta, ponieważ nawet w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń są w stanie szybko zmieniać trasy i harmonogramy oraz aktualizować obsługę partnerów.

Verizon Connect

Wyświetlenia: 402

Rynek taksówkowy czeka konsolidacja. Tradycyjne przewozy uzupełni coraz szersza oferta usług dodatkowych

19.02.2020

Hellmann Worldwide Logistics przejmuje logistykę kontraktową firmy JAKKS Pacific w całej Europie

18.03.2020

PLK i GDDKiA będą ściślej współpracować przy inwestycjach

3.03.2020

COVID-19 Raport Specjalny: Wydanie Drugie

26.03.2020

BM Reflex: Na stacjach coraz taniej. Już teraz diesel tańszy niż przed rokiem

9.03.2020

Duży spadek tempa wzrostu PKB w roku 2020, ale prawdopodobna recesja nie potrwa długo

25.03.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Czy bezpieczeństwo na drodze ma płeć?

5.03.2020

Komunikaty PR Dachser dostarcza szkło do nowych tarcz Big Bena

24.02.2020

Czy zielona ekonomia zatrzyma zmiany klimatyczne?

3.02.2020

Insight Partners kończy proces akwizycji firmy Veeam, przejmując lidera w dziedzinie zarządzania danymi w chmurze za kwotę blisko 5 miliardów dolarów

3.03.2020

Sieć sklepów SPAR wspiera wielkopolskie szpitale. SPAR przekazał placówkom ekspresy do kawy

30.03.2020

Volvo Buses wprowadza nowy, piętrowy autokar do przewozów ekspresowych

28.02.2020