Dachser dla OEZ: inteligentna intralogistyka

Dachser dla OEZ: inteligentna intralogistyka

7.01.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Dachser obsługuje wewnętrzną logistykę OEZ – czeskiego producenta wyrobów elektrycznych, będącego częścią grupy Siemens. Międzynarodowy operator logistyczny realizuje na rzecz firmy transporty wewnętrzne, dostawy produkcyjne w systemie „just-in-time” i świadczy usługi dodatkowe, takie jak pobieranie próbek. Współpraca z Dachser w takiej konfiguracji pozwala OEZ nie tylko na skrócenie pokonywanych odległości, ale też na szybsze reagowanie i obniżenie kosztów logistycznych.

Kalkulacja jest prosta: krótsze odległości to szybsze procesy. Szybsze procesy to oszczędność czasu – zasobu szczególnie cennego w branży elektrotechnicznej, w której działa OEZ. A oczywiście czas to pieniądz. Mając to na uwadze, czeski producent postanowił znaleźć partnera logistycznego, który mógłby zoptymalizować procesy w magazynie przyzakładowym i wziąć za nie pełną odpowiedzialność. Dachser wygrał kontrakt w 2016 r., a następnie miał rok na wdrożenie projektu.

„Realizacja tego przedsięwzięcia była pełna niuansów i wyzwań”, mówi Tadeáš Kos, kierownik ds. logistyki kontraktowej Dachser w Czechach. Operator zatrudnił nowych pracowników i przeprowadził dla nich specjalne szkolenia. Po opracowaniu modelu 3D magazynu - czegoś, czego nikt wcześniej nie robił - łatwiej było zwizualizować procesy. Gdy budowa nowego magazynu przylegającego do zakładu produkcyjnego OEZ w Letohradzie dobiegła końca, trzeba było jak najszybciej rozpocząć w nim operacje.

„Pierwotnie zakładaliśmy, że projekt wystartuje w lutym 2018 r., ale udało się go uruchomić już w grudniu 2017 r.” - mówi z dumą Tadeáš Kos. Obecnie Dachser przetwarza w magazynie OEZ niemal 1400 zleceń dostawy dziennie, obsługując ok. 8000 produktów na 5300 mkw. Każdego dnia na terenie zakładu odbywa się 410 wewnętrznych kursów organizowanych zgodnie z tzw. zasadą mleczarza (milk runs), dzięki czemu dane artykuły zawsze są dostępne zgodnie z zapotrzebowaniem.

Optymalizacja dzięki inteligentnym rozwiązaniom

Oddział Dachser w Brzecławiu organizuje całą intralogistykę OEZ: obsługuje towary przychodzące, zajmuje się magazynowaniem, pobieraniem próbek, monitorowaniem jakości, a także realizuje wszystkie transporty wewnętrzne i dostawy wedle koncepcji „just-in-time”. Stosowanie systemu Kanban umożliwia szybszą obsługę przychodzących towarów i precyzyjne organizowanie dostaw produkcyjnych, a także pozwala ograniczyć powierzchnię potrzebną do prowadzenia operacji logistycznych. Magazyn jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie - elektrycznie wspomagane ręczne wózki paletowe zmniejszają fizyczne obciążenie pracowników, prowadzone są także testy z użyciem egzoszkieletów czy skanerów linii papilarnych. Ponadto wprowadzono system nawigacji dla wózków widłowych, aby przyspieszyć procesy związane z odstawianiem towarów w odpowiednie miejsca i zmniejszyć liczbę używanych wózków. Każdy wózek podnośnikowy ma przypisany konkretny obszar działania w systemie WMS Mikado.

„W OEZ postawiliśmy sobie za cel zmniejszenie odległości między magazynem a produkcją, aby skrócić czas reakcji i obniżyć koszty logistyczne - fizycznie lokalizując magazyn w bezpośrednim sąsiedztwie hali produkcyjnej i zlecając jego obsługę zewnętrznemu operatorowi”, mówi Roman Schiffer, prezes OEZ s.r.o., podsumowując wymagania firmy.

„Czerpiemy korzyści dzięki unifikacji procesów w naszym zintegrowanym oprogramowaniu MIKADO, mogąc przy tym elastycznie obsługiwać projekty intralogistyczne”, komentuje zaś Alexander Tonn, dyrektor korporacyjny logistyki kontraktowej w Dachser.

Dachser

Wyświetlenia: 232

Polacy zbytnio ufają alkomatom online – badanie AlcoSense

25.11.2019

Obwodnice w ciągu dróg krajowych

7.01.2020

Wymiana opon – jak dobrze wybrać serwis?

13.01.2020

Instrumenty finansowe, które wspierają europejskie MŚP

10.01.2020

Elektryczne Solarisy debiutują w Poznaniu

28.11.2019

Nowy Mercedes-Benz GLA: więcej charakteru, więcej przestrzeni, większe bezpieczeństwo

12.12.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

11.12.2019

Czy przygotowałeś swoje auto na nadejście zimy? milesPLUS diesel arktyczny zadba o silnik twojego samochodu w każdych warunkach

4.12.2019

Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

8.01.2020

Podsumowanie rekordowego 2019 roku. Najważniejsze liczby i nie tylko

2.01.2020

Prognoza dla branży DIY w górę

16.01.2020

Wzmocnienie na mapie FM Logistic Central Europe

27.12.2019