Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

8.01.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Jedną z największych przeszkód, na jakie natrafiają polscy przedsiębiorcy, jest trudność w znalezieniu pracowników. Stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 3%, a Polska dodatkowo mierzy się z kryzysem demograficznym – więc pula osób na rynku pracy jest dosyć niska. Dlatego coraz więcej firm przyjmuje do pracy obcokrajowców. Jednak nie jest to prosty i szybki sposób na znalezienie nowych pracowników. Chociaż chętnych nie brakuje, procedura otrzymania pozwolenia na pracę stałą jest nieefektywna. Brak drożności w urzędach sprawia, że na pozwolenie stałe czeka się bardzo długo – zaś bez niego pracę można powierzyć cudzoziemcowi tylko na sześć miesięcy. Następne pół roku musi on zaś spędzić poza granicami Polski. Większość przedsiębiorstw nie jest w stanie w taki sposób zatrudniać pracowników. Cudzoziemcom pozostaje więc długie oczekiwanie na pozwolenia, a najwięcej tracą na tym polskie firmy.

– W obecnych warunkach powinno odejść się od zbędnych wymogów biurokratycznych i przyspieszyć tę procedurę. Dzięki temu polskie firmy będą mogły się efektywnie rozwijać – odpowiadając na ogromny popyt, jaki jest obecnie na rynku. Właśnie przez niedobór pracowników, nie są w stanie go zaspokoić – powiedział serwisowi eNewsroom Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). – Jako Federacja Przedsiębiorców Polskich postulujemy zmiany w procedurze przyznawania pozwoleń na pracę. Oczekujemy, że wojewódzkie urzędy pracy będą dodatkowo zasilone środkami finansowymi i kadrowymi – co udrożni ich działanie. Potrzebne są również zmiany w procedurze. Okres zatrudnienia na podstawie oświadczenia pracodawcy powinien być wydłużony co najmniej do roku. Powinien również zostać uchylony obowiązek „testu rynku”, a na jednym pozwoleniu pracownik powinien móc poruszać się po szczeblach kariery w jednej firmie. Jeśli nie wprowadzimy takich zmian, ucierpimy na tym wszyscy. Zleceń na rynku nie brakuje, klientów nie brakuje – ale firmy nie mają możliwości zaspokojenia ogromnego popytu na towary i usługi. Właśnie przez usprawnienie systemu zatrudniania cudzoziemców możemy tę barierę wyeliminować, przyczyniając się do szybszego rozwoju polskiej gospodarki – wskazuje Kozłowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 246

Just-in-time w dużym rozmiarze - Fracht FWO Polska organizuje dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Australii

20.12.2019

VECO Poland oraz firma AGROMEX podpisali umowę na dostawę pierwszych w Polsce 20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY Natural Power

8.12.2019

LOTOS oraz Toyota wspólnie rozwijają transport zasilany wodorem

2.12.2019

Zezwolenie wypełnione zmywalnym długopisem

10.12.2019

Agility stawia na cyfrową logistykę i inwestuje w e-commerce

17.01.2020

Dane w firmach produkcyjnych – nieodkryty potencjał biznesowy

18.12.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

DSV wspiera czyste powietrze

13.01.2020

Strategiczna współpraca PKN ORLEN i Pesa Bydgoszcz przy technologii wodorowej

13.12.2019

Rekordowy rok w KH-KIPPER

11.12.2019

Wschodzące rynki magazynowe atrakcyjniejsze dla inwestorów?

11.12.2019

Zespół PETRONAS De Rooy IVECO u progu pierwszej dziesiątki podczas drugiego etapu rajdu Dakar 2020

9.01.2020

Innowacje miejskie DPDgroup poprawiają komfort życia

29.11.2019