GDDKiA - Wyjazdy na ferie zimowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim

GDDKiA - Wyjazdy na ferie zimowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim

13.01.2020
Czas czytania ok. 2 minut

W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Przypominamy, że od 13 stycznia ferie zimowe zaczynają się dla woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Zdradliwa jesienno-zimowa aura. O czym warto pamiętać?

W okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki na drodze, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Zmieńmy również opony na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza.

Szczególna ostrożność przy przejściach

Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. W tym roku rozpoczęliśmy audyt przejść dla pieszych, który zakończy się przyszłym roku. Prowadzą go audytorzy i inspektorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego zatrudnieni w GDDKiA. Wnikliwie skontrolują wszystkie przejścia dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Szerzej o audycie GDDKiA na przejściach dla pieszych pisaliśmy tutaj.

Od 6 grudnia obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

Przypominamy, od 6 grudnia zacznie obowiązywać przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przypominamy nie tylko tutaj ale również za pomocą znaków zmiennej treści nad naszymi drogami - więcej.

GDDKiA

Dodatkowe informacje: http://www.gddkia.gov.pl
Wyświetlenia: 165

Poznaliśmy najkorzystniejszą ofertę na dokończenie S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ

10.01.2020

BM Reflex: Droższe paliwa na koniec roku

2.12.2019

Goodyear uruchomi nowy fundusz venture capital dla rozwoju przyszłej mobilności

10.01.2020

DHL Express rozpoczyna współpracę z CD PROJEKT RED STORE

19.12.2019

Elektryczne samochody nie takie ekologiczne, jak nam się wydaje

13.12.2019

Hillebrand przejmuje Royal i umacnia pozycję na amerykańskim rynku beverage

30.12.2019
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Kolejny rok, kolejne wyzwania i cele do zrealizowania. Plany GDDKiA na 2020 rok

10.01.2020

Pojazd badawczy ESF 2019 prezentuje nowe idee bezpieczeństwa Mercedes-Benz – z myślą o nowej mobilności

19.12.2019

Mamy decyzję ZRID na odcinek S5 Ornowo - Wirwajdy

19.12.2019

Olimpiada Techniczna DAF 2020 – rozstrzygnięta

19.12.2019

Jesteś pewien, że serwis nie zniszczył Ci opon?

26.11.2019

Ghelamco potrójnym zwycięzcą Eurobuild Awards 2019

4.12.2019