GDDKiA - Wyjazdy na ferie zimowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim

GDDKiA - Wyjazdy na ferie zimowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim

13.01.2020
Czas czytania ok. 2 minut

W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Przypominamy, że od 13 stycznia ferie zimowe zaczynają się dla woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Zdradliwa jesienno-zimowa aura. O czym warto pamiętać?

W okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki na drodze, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Zmieńmy również opony na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza.

Szczególna ostrożność przy przejściach

Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. W tym roku rozpoczęliśmy audyt przejść dla pieszych, który zakończy się przyszłym roku. Prowadzą go audytorzy i inspektorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego zatrudnieni w GDDKiA. Wnikliwie skontrolują wszystkie przejścia dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Szerzej o audycie GDDKiA na przejściach dla pieszych pisaliśmy tutaj.

Od 6 grudnia obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

Przypominamy, od 6 grudnia zacznie obowiązywać przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przypominamy nie tylko tutaj ale również za pomocą znaków zmiennej treści nad naszymi drogami - więcej.

GDDKiA

Dodatkowe informacje: http://www.gddkia.gov.pl
Wyświetlenia: 367

Koncepcja Goodyear reCharge – łatwa wymiana opon dzięki indywidualnym kapsułom odnawiającym

4.03.2020

Renata Timoščik nową Senior Director Market Development w Circle K Polska

12.02.2020

GDDKiA - Jest wykonawca budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy

5.03.2020

Wyzwania na rynku inwestycyjnym w 2020

14.02.2020

Dachser rośnie w Argentynie

14.02.2020

Czy Twój serwis wymienił zawory przy zmianie opon?

4.03.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

CASE STUDIE – WOJTEX – Transport Chłodniczy

6.02.2020

Ruszają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20

28.02.2020

Krakowskie startupy coraz częściej wybierają biura typu flex

11.03.2020

MISJA: Kurier

30.03.2020

Dużo miejsca na magazyny

10.03.2020

Raport Barometr E-shopper 2019 DPDgroup – komfort konsumenta najważniejszym czynnikiem zachęcającym do e-zakupów

12.02.2020