DSV wspiera czyste powietrze

DSV wspiera czyste powietrze

13.01.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Największy park logistyczny DSV w Skandynawii pomoże w rozbijaniu cząsteczek tlenków azotu (NOx), a co za tym idzie przyczyni się do oczyszczenia powietrza. Będzie to możliwe dzięki przyjaznemu dla środowiska zadaszeniu NOXOUT.

Nowe wykończenie dachów zostało już zainstalowane na pierwszym z czterech budynków magazynowych, które docelowo zostaną wzniesione na działce Hedeland obok siedziby DSV Panalpina w Danii. Specjalna powłoka na bazie minerałów pomaga rozkładać cząsteczki tlenków azotu emitowanych przez samochody i ciężarówki poruszające się w tym obszarze.

W grudniu ub.r. pierwszy budynek został wykończony dachem NOXOUT o powierzchni

40 tys.m 2 , zdolnym do rozkładu 421,120 gramów cząstek NOx rocznie. Odpowiada to emisjom tlenków azotu z ciężarówki Euro 6 przewożącej 8-13 ton i objeżdżającej świat 18 razy.

Łączna powierzchnia wszystkich czterech nowych budynków magazynowych, wykończonych przyjaznym dla środowiska zadaszeniem wyniesie w sumie aż 150 tys. m 2 , co pozwoli na rozłożenie 1 579 200 gramów cząstek NOx każdego roku. Oznacza to aż 70 okrążeń ziemi wspomnianej ciężarówki z neutralnym dla środowiska rezultatem emisji tlenków azotu.

Nowy rodzaj pokrycia dachowego jest częścią przyjaznego dla środowiska standardu dla nowych budynków DSV. Oprócz koncentracji na ograniczaniu emisji CO2, chcemy skupić się także szerzej na zanieczyszczeniu powietrza. Dzięki NOXOUT bierzemy odpowiedzialność za środowisko i przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza przez ruch uliczny - mówi EVP Brian Winther Almind, Group Property:

Cząsteczki NOx są rozkładane dzięki specjalnej powłoce dwutlenku tytanu, która działa jak katalizator. Powłoka dachu, wspomagana przez światło słoneczne, przekształca NOx w azotan, który jest następnie zmywany z dachu podczas opadów deszczu, a następnie ponownie wykorzystywany jako nawóz dla otaczającej gleby i roślin.

Czystsze powietrze na następne 50 lat

Dzięki nowemu rodzajowi zadaszenia kompleks budynków o powierzchni 150 000 m 2 , który będzie największym parkiem logistycznym DSV w Skandynawii, pomoże w rozbiciu cząstek NOx w nadchodzących dziesięcioleciach.

Według Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska dwutlenek tytanu jest bezpieczny. Minerał ten jest używany m.in. do produkcji filtrów UV w osłonach przeciwsłonecznych i barwników w kosmetykach, słodyczach czy gumach do żucia.

Dodatkową zaletą nowoczesnego zadaszenia jest fakt, że biała powierzchnia dachu odbija promienie słoneczne i zmniejsza ciepło (w przeciwieństwie do standardowych czarnych dachów), zmniejszając tym samym także zużycie energii podczas letnich miesięcy.

DSV

Wyświetlenia: 476

Niemal połowa zatrudnionych boi się utraty pracy. Jak COVID-19 zmienia rynek i biznes

28.05.2020

DHL Parcel wyborem konsumentów w niezależnym badaniu Konsumencki Lider Jakości 2020

14.05.2020

Internet Rzeczy, AI, aplikacje dla nadawców i adresatów Technologie, które skracają drogę międzynarodowych przesyłek

14.05.2020

Transformacja energetyczna nie omija Polski, ale nadal jesteśmy w tyle

5.06.2020

#Koronawirus - Czy epidemia zmieni ludzi na lepszych?

28.05.2020

IVECO Daily zdobywa prestiżową nagrodę magazynu Trade Van Driver za 2020 rok

12.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

UTA oferuje rozwiązania do opłat drogowych w Bułgarii dla pojazdów wszystkich kategorii

25.06.2020

FPP i CALPE: Jak zapewnić reżim sanitarny przy odmrażaniu gospodarki?

20.05.2020

Spektakularny przelot dronem przez wnętrza Muzeum Mercedes-Benz

8.06.2020

GDDKiA - Tarcza 4.0 a kontrakty drogowe

1.07.2020

NTC Platforma wiedzy technicznej Nissens. Efektywna nauka bez wychodzenia z domu!

22.05.2020

Salesforce uruchomił platformę Work.com – w ten sposób pomaga firmom i społecznościom w bezpiecznym powrocie do pracy po przerwie wywołanej pandemią

20.05.2020