Sektor nieruchomości z mocnym wynikiem inwestycyjnym. Biura górą

Sektor nieruchomości z mocnym wynikiem inwestycyjnym. Biura górą

15.01.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Według JLL, w 2019 roku dokonano transakcji biurowych o wartości o ponad miliard euro wyższej niż w rekordowym 2018. Nadchodzące miesiące przyniosą realizację kolejnych spektakularnych umów.

Według szacunków JLL, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro). Ostatnie 12 miesięcy to również historycznie najlepszy czas dla segmentu biurowego, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży obiektów o wartości przekraczającej 3,8 mld euro – ponad miliard więcej niż rok wcześniej.

Szturm na biura

Po raz drugi z rzędu rynek inwestycyjny został zdominowany przez sektor biurowy, w którym zanotowaliśmy transakcje o rekordowej wartości ponad 3,8 mld euro. To o ponad miliard euro więcej niż w 2018 i tyle samo co wynik odnotowany w latach 2016 i 2017 dla sektora biurowców i obiektów handlowych razem wziętych.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Ponad 3,8 mld euro to prawie trzy razy wyższy wynik niż średnia dla segmentu biurowego z ostatnich 10 lat. Według JLL, tak intensywne tempo inwestycyjne utrzyma się w nadchodzących miesiącach.

Inwestorzy doceniają różnorodność i płynność w segmencie biurowym. Biorąc pod uwagę toczące się transakcje, możemy spodziewać się kolejnych świetnych rezultatów w najbliższych miesiącach. Już teraz prognozujemy, że pierwszy kwartał tego roku zamknie się wynikiem około 1,5 mld euro.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Kluczowe transakcje biurowe 2019 r. obejmowały: zakup Warsaw Spire Tower przez Immofinanz od Ghelamco Group i Madison International Realty za 386 mln euro, sprzedaż Warsaw Financial Center przez konsorcjum Allianz / Tristan Capital partners do CPI Property Group czy sprzedaż West Station (I+II) w Warszawie przez JV HB Reavis & PKP do singapurskiego inwestora Mapletree za ok. 190 mln euro. W tych (jak również 20 innych) transakcjach doradzali eksperci z firmy JLL.

Inwestycje w obiekty handlowe i magazynowe w dobrej kondycji

W sektorze nieruchomości handlowych zawarto umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 2 mld euro. Rynek zdominowały transakcje portfelowe – zrealizowanie przez Cromwell prawa pierwokupu do portfela centrów handlowych, sprzedaż Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin do ECE European Prime Shopping Centre Fund II od Atrium (298 mln euro) czy nabycie drugiej transzy centrów handlowych M1 przez EPP.

Wartość transakcji na rynku magazynowym wyniosła około 1,1 mld euro. Jest to związane między innymi z mniejszą niż w 2018 roku liczbą dużych transakcji portfelowych. Należy jednak zauważyć, że skala toczących się transakcji zaplanowanych na rok 2020 pozwala nam szacować rezultat zdecydowanie lepszy niż w 2019.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Do największych transakcji w tym segmencie należało kupno portfolio nieruchomości logistycznych w Krakowie, Tczewie i Markach przez GLL Partners, kupno dwóch centrów magazynowych Amazon przez CNIC, czy zakup Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przez Hines/Mirae od Blackstone za 130 mln euro.

Hotele na celowniku inwestorów

Warto również zwrócić uwagę na znacznie lepszy rezultat zanotowany na rynku hotelowym. W 2019 w tym sektorze dokonano transakcji na prawie 290 mln euro. Oznacza to wzrost o ponad 140% w stosunku do 2018 roku, co sygnalizuje wzmożone zainteresowanie tym segmentem ze strony międzynarodowych inwestorów. Potwierdza to m.in. spektakularna transakcja sprzedaży hotelu Radisson Collection w Warszawie, której doradzali eksperci z JLL Hotels and Hospitality Group.

Agata Janda, Dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL

JLL uczestniczył w transakcjach o wartości 2,4 mld euro

Wartość transakcji inwestycyjnych z udziałem JLL w 2019 roku w Polsce to ok. 2,4 mld euro, z czego 1,67 przypadło na umowy kupna/sprzedaży biurowców. Zespół JLL doradzał w ubiegłym roku w najbardziej spektakularnych transakcjach, w tym m.in. sprzedaży Warsaw Spire Tower, Warsaw Financial Center i West Station I&II, czy zakupie Eurocentrum, jak również sprzedaży Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin.

Wyświetlenia: 304

Czy Twój serwis wymienił zawory przy zmianie opon?

4.03.2020

ELMEX inwestuje we flotę pojazdów Scania LNG

24.02.2020

Sieć sklepów SPAR wspiera wielkopolskie szpitale. SPAR przekazał placówkom ekspresy do kawy

30.03.2020

Propozycje instrumentów wsparcia przedsiębiorstw polskiego przemysłu w czasie i na skutek epidemii koronawirusa

21.03.2020

Być na „ty” z własnym samochodem - nowe funkcje i mniej formalny MBUX

27.03.2020

Grupa Fracht uruchamia regularne loty frachtowe na trasie Europa - USA

19.03.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Trendy w obszarze wsparcia sprzedaży B2B w 2020 roku

18.03.2020

Drive Care – szkoda czasu na szkodę

25.02.2020

GDDKiA - Nowe ograniczenia w ruchu na A1 w rejonie tymczasowego przejścia granicznego w Gorzyczkach!

18.03.2020

Webfleet Solutions przedstawi swoją wizję mobilnej przyszłości podczas MWC20

5.02.2020

Michelin i AS 24 łączą siły w celu wdrożenia rozwiązania Fleet Diag 24, łatwego w użyciu zdalnego systemu usprawniającego diagnostykę stanu opon w stacjach serwisowych

4.03.2020

W 2019 roku leasing pojazdów na minusie, dostawczaki zieloną wyspą

2.03.2020