Sektor nieruchomości z mocnym wynikiem inwestycyjnym. Biura górą

Sektor nieruchomości z mocnym wynikiem inwestycyjnym. Biura górą

15.01.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Według JLL, w 2019 roku dokonano transakcji biurowych o wartości o ponad miliard euro wyższej niż w rekordowym 2018. Nadchodzące miesiące przyniosą realizację kolejnych spektakularnych umów.

Według szacunków JLL, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro). Ostatnie 12 miesięcy to również historycznie najlepszy czas dla segmentu biurowego, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży obiektów o wartości przekraczającej 3,8 mld euro – ponad miliard więcej niż rok wcześniej.

Szturm na biura

Po raz drugi z rzędu rynek inwestycyjny został zdominowany przez sektor biurowy, w którym zanotowaliśmy transakcje o rekordowej wartości ponad 3,8 mld euro. To o ponad miliard euro więcej niż w 2018 i tyle samo co wynik odnotowany w latach 2016 i 2017 dla sektora biurowców i obiektów handlowych razem wziętych.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Ponad 3,8 mld euro to prawie trzy razy wyższy wynik niż średnia dla segmentu biurowego z ostatnich 10 lat. Według JLL, tak intensywne tempo inwestycyjne utrzyma się w nadchodzących miesiącach.

Inwestorzy doceniają różnorodność i płynność w segmencie biurowym. Biorąc pod uwagę toczące się transakcje, możemy spodziewać się kolejnych świetnych rezultatów w najbliższych miesiącach. Już teraz prognozujemy, że pierwszy kwartał tego roku zamknie się wynikiem około 1,5 mld euro.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Kluczowe transakcje biurowe 2019 r. obejmowały: zakup Warsaw Spire Tower przez Immofinanz od Ghelamco Group i Madison International Realty za 386 mln euro, sprzedaż Warsaw Financial Center przez konsorcjum Allianz / Tristan Capital partners do CPI Property Group czy sprzedaż West Station (I+II) w Warszawie przez JV HB Reavis & PKP do singapurskiego inwestora Mapletree za ok. 190 mln euro. W tych (jak również 20 innych) transakcjach doradzali eksperci z firmy JLL.

Inwestycje w obiekty handlowe i magazynowe w dobrej kondycji

W sektorze nieruchomości handlowych zawarto umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 2 mld euro. Rynek zdominowały transakcje portfelowe – zrealizowanie przez Cromwell prawa pierwokupu do portfela centrów handlowych, sprzedaż Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin do ECE European Prime Shopping Centre Fund II od Atrium (298 mln euro) czy nabycie drugiej transzy centrów handlowych M1 przez EPP.

Wartość transakcji na rynku magazynowym wyniosła około 1,1 mld euro. Jest to związane między innymi z mniejszą niż w 2018 roku liczbą dużych transakcji portfelowych. Należy jednak zauważyć, że skala toczących się transakcji zaplanowanych na rok 2020 pozwala nam szacować rezultat zdecydowanie lepszy niż w 2019.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Do największych transakcji w tym segmencie należało kupno portfolio nieruchomości logistycznych w Krakowie, Tczewie i Markach przez GLL Partners, kupno dwóch centrów magazynowych Amazon przez CNIC, czy zakup Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przez Hines/Mirae od Blackstone za 130 mln euro.

Hotele na celowniku inwestorów

Warto również zwrócić uwagę na znacznie lepszy rezultat zanotowany na rynku hotelowym. W 2019 w tym sektorze dokonano transakcji na prawie 290 mln euro. Oznacza to wzrost o ponad 140% w stosunku do 2018 roku, co sygnalizuje wzmożone zainteresowanie tym segmentem ze strony międzynarodowych inwestorów. Potwierdza to m.in. spektakularna transakcja sprzedaży hotelu Radisson Collection w Warszawie, której doradzali eksperci z JLL Hotels and Hospitality Group.

Agata Janda, Dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL

JLL uczestniczył w transakcjach o wartości 2,4 mld euro

Wartość transakcji inwestycyjnych z udziałem JLL w 2019 roku w Polsce to ok. 2,4 mld euro, z czego 1,67 przypadło na umowy kupna/sprzedaży biurowców. Zespół JLL doradzał w ubiegłym roku w najbardziej spektakularnych transakcjach, w tym m.in. sprzedaży Warsaw Spire Tower, Warsaw Financial Center i West Station I&II, czy zakupie Eurocentrum, jak również sprzedaży Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin.

Wyświetlenia: 186

Wysokość barier wzdłuż dróg ma znaczenie

13.02.2020

Logistyka cyfrowa: DKV przejmuje STYLETRONIC

4.02.2020

Ponad 18 mln mkw. magazynów to wciąż za mało

6.02.2020

Sektor nieruchomości z mocnym wynikiem inwestycyjnym. Biura górą

15.01.2020

Olimpiada Techniczna DAF 2020 – rozstrzygnięta

19.12.2019

BM Reflex: Tańsze paliwa na zakończenie zimowych ferii

10.02.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Kolejne floty skorzystają z usług Goodyear Total Mobility

30.01.2020

Newsy Zakup elektryka nie jest jeszcze opłacalny. Oszczędności w kosztach eksploatacji nie zawsze zrekompensują dwa razy wyższą cenę

27.12.2019

Solaris i Politechnika Poznańska pracują nad zaawansowanym systemem wsparcia kierowcy

15.01.2020

Eurocomplex Trucks Olchowa Renault Trucks Dealer of 2019

7.02.2020

Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

8.01.2020

Wzmocnienie na mapie FM Logistic Central Europe

27.12.2019