Połowa ferii zimowych za nami. Przypominamy o bezpiecznej jeździe na drogach

Połowa ferii zimowych za nami. Przypominamy o bezpiecznej jeździe na drogach

7.02.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Ferie zimowe w pełni. Spodziewany jest większy ruch na drogach krajowych. Przypominamy, że od 10 lutego ferie zimowe zaczynają się dla woj.dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Zdradliwa jesienno-zimowa aura. O czym warto pamiętać?

W okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki na drodze, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Zmieńmy również opony na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza.

Szczególna ostrożność przy przejściach

Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. W tym roku rozpoczęliśmy audyt przejść dla pieszych, który zakończy się przyszłym roku. Prowadzą go audytorzy i inspektorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego zatrudnieni w GDDKiA. Wnikliwie skontrolują wszystkie przejścia dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Szerzej o audycie GDDKiA na przejściach dla pieszych pisaliśmy tutaj.

Od 6 grudnia obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

Przypominamy, od 6 grudnia zacznie obowiązywać przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przypominamy nie tylko tutaj ale również za pomocą znaków zmiennej treści nad naszymi drogami - więcej.

GDDKiA

Wyświetlenia: 197

Na rynku transakcji inwestycyjnych najwięcej zyskał segment hotelowy

7.02.2020

Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

8.01.2020

Jakie ubezpieczenie chroni przed koronawirusem?

30.01.2020

Ponad 70% transakcji w sektorze mieszkaniowym

15.01.2020

ID Logistics w 2019 roku - dynamiczny rozwój i wzrost sprzedaży o 10 proc.

7.02.2020

Volvo z zamówieniem na kolejne elektryczne, przegubowe autobusy miejskie

4.02.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

BM Reflex: Przed nami dalszy spadek cen na stacjach

3.02.2020

Nowe Dragony 2 LOTOS Kolej ruszyły w Polskę

13.01.2020

Cushman & Wakefield przenosi się do The Warsaw HUB

29.01.2020

Ponad 18 mln mkw. magazynów to wciąż za mało

6.02.2020

Jak trzeźwieją Polacy? 5 popularnych metod

31.12.2019

FPP apeluje: koniec z nieoskładkowanymi umowami zlecenie

3.02.2020