Połowa ferii zimowych za nami. Przypominamy o bezpiecznej jeździe na drogach

Połowa ferii zimowych za nami. Przypominamy o bezpiecznej jeździe na drogach

7.02.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Ferie zimowe w pełni. Spodziewany jest większy ruch na drogach krajowych. Przypominamy, że od 10 lutego ferie zimowe zaczynają się dla woj.dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Zdradliwa jesienno-zimowa aura. O czym warto pamiętać?

W okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki na drodze, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Zmieńmy również opony na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza.

Szczególna ostrożność przy przejściach

Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. W tym roku rozpoczęliśmy audyt przejść dla pieszych, który zakończy się przyszłym roku. Prowadzą go audytorzy i inspektorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego zatrudnieni w GDDKiA. Wnikliwie skontrolują wszystkie przejścia dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Szerzej o audycie GDDKiA na przejściach dla pieszych pisaliśmy tutaj.

Od 6 grudnia obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

Przypominamy, od 6 grudnia zacznie obowiązywać przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przypominamy nie tylko tutaj ale również za pomocą znaków zmiennej treści nad naszymi drogami - więcej.

GDDKiA

Wyświetlenia: 586

Branża FMCG zmienia e-commerce

16.07.2020

Umowa z wykonawcą obwodnicy Oświęcimia została podpisana

10.07.2020

Opony wymieniaj wraz z zaworami! PZPO rekomenduje certyfikowane serwisy oponiarskie

29.06.2020

Branża OZE nie ucierpiała na epidemii koronawirusa

2.07.2020

Internetowe zakupy Polaków w czasie pandemii Covid-19

24.07.2020

Awans Inter Cars w rankingu Gazety Finansowej

16.07.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Rynek nieruchomości wraca na właściwe tory, chociaż niepewności wciąż jest wiele

16.06.2020

Dachser otworzył nowy magazyn do obsługi chemii w Karlsruhe

14.07.2020

Zaawansowanie prac na mostowym odcinku S2 Południowej Obwodnicy Warszawy

4.08.2020

Po epidemii więcej klientów będzie robiło zakupy przez internet

3.07.2020

Poznaliśmy chętnych do zaprojektowania obwodnicy Sokołowa Podlaskiego

28.07.2020

Ruch na DK1 na wysokości Bogusławic przywrócony

3.07.2020