Zielona energia w Polsce - legislacja musi nadążać za zmianami technicznymi

Zielona energia w Polsce - legislacja musi nadążać za zmianami technicznymi

25.02.2020
Czas czytania ok. 2 minut

W ubiegłych latach można było obserwować w Polsce pewne zmiany legislacyjne w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, czy szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Wydaje się jednak, że jeszcze wiele przed nami. W ostatnich miesiącach rząd bardzo intensywnie myśli o wsparciu tego sektora energetyki. Niedawno ogłoszono projekt tzw. ustawy offshorowej, dotyczącej rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To zdecydowanie pozytywny sygnał. Coraz więcej ministrów podejmuje temat zmian w zakresie energetyki rozproszonej, czyli spółdzielni energetycznych i klastrów energii. Ich efektywne działanie wymaga jednak jeszcze podjęcia wielu działań i impulsów rozwojowych. Długo oczekiwana ustawa offshore powinna stworzyć solidną bazę do rozwoju zielonej energii w Polsce.

Cieszy również postawa rządu, który kładzie nacisk na kolejne aukcje dla odnawialnych źródeł energii, co daje pewną perspektywę dla inwestorów – powiedział serwisowi eNewsroomMaciej Szambelańczyk, partner, WKB Lawyers.Całościowe spojrzenie pozwala więc stwierdzić, że w zakresie zielonej energii Polska jest już dość daleko. Nadal jednak są działania, które należy podjąć. Dotyczą one wdrażania operatora informacji pomiarowych, uporządkowania baz prawnych dla rozwoju magazynów energii rozproszonej. Pozostaje jeszcze kwestia elektromobilności w Polsce. Ustawa w tym zakresie już działa, chociaż ma pewne mankamenty. Niektóre kwestie zdecydowanie powinny zostać uzupełnione i doprecyzowane. Projekt nowelizacji prawa energetycznego również zawiera pewne poprawki w jej zakresie, które mają usprawnić jej funkcjonowanie. W przypadku tego rodzaju technologii legislator zawsze będzie jednak pół kroku za rozwiązaniami technicznymi. Ważne jest, aby nie zwiększać tego dystansu i starać się dostosowywać się do tempa zmian. Sytuacja mogłaby więc być lepsza, jednak działania rządu i ministerstwa zmierzają w dobrym kierunku. Legislacja musi bowiem nadążać za zmianami technicznymi – wyjaśnił Szambelańczyk.

eNewsroom

Wyświetlenia: 464

Certyfikat Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej dla Agility Logistics w Polsce – operator rozpoczyna współpracę z branżą farmaceutyczną i life science

2.06.2020

Rocznica nazwy marki: 120 lat Mercedesa

14.04.2020

GDDKiA - Czas docenić rzetelność

26.05.2020

DPD Polska Firmą Roku 2020

26.05.2020

Południowa Obwodnica Warszawy - opóźnienie czy zasadne wydłużenie czasu na ukończenie? Wyjaśniamy

6.05.2020

Spojrzenie na rynek biurowy w kontekście COVID-19

29.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Przesyłki pomocowe dla szpitali w dobie epidemii

11.05.2020

Spojrzenie rynku magazynowego na pandemię

7.04.2020

Nowy terminal PEKAES w Lublinie

27.04.2020

CEVA Logistics udostępnia swoje innowacyjne zasoby do walki z COVID-19

7.04.2020

Nowy Zarząd DB Cargo: 50% kobiet w składzie, firma mocno zorientowana na klienta i rozwój

24.04.2020

Dobre praktyki DB Cargo Polska inspiracją dla rozwoju odpowiedzialnego biznesu w Polsce

17.04.2020