O przywództwie w czasach zarazy

O przywództwie w czasach zarazy

18.03.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Trzy kluczowe decyzje wpływające na zdrowie Polaków i na gospodarkę

Najlepsze szkolenia biznesowe dotyczące przywództwa uczą, że w trudnych czasach jakość liderów oraz sprawność ich organizacji są czynnikiem decydującym o sukcesie. Dotyczy to tak samo przedsiębiorstw, organizacji międzynarodowych, jak i całych państw. Wartość liderów mierzy się w trudnych czasach tym, czy potrafią dostatecznie szybko zrozumieć dynamikę zmieniającej się sytuacji, podjąć trafne decyzje wybiegające w przyszłość i konsekwentnie wprowadzać je w życie.

Na świecie jest wielu prezesów, dyrektorów, a także dwie setki premierów i wiele tysięcy ministrów. Ilu z nich jest prawdziwymi liderami?

Obecnie w Europie mamy do czynienia z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem, czego skutkiem jest ryzyko, że w wielu krajach liczba zarażonych przekroczy wydolność systemu ochrony zdrowia, a lekarze będą musieli podejmować dramatyczne decyzje kogo podłączyć do respiratora, skazując być może innych na śmierć. Na dodatek wiele branż nie jest w stanie prowadzić regularnej działalności i już teraz ponosi wielomilionowe straty, które zmiażdżą tysiące firm – głównie małych i średnich, często rodzinnych.

Aby obraz był jeszcze bardziej złożony warto zauważyć, że tempo rozprzestrzeniania się choroby i liczba zarażonych będzie zależała m.in. od trudnych decyzji wpływających na życie całych społeczeństw. W ubiegłym tygodniu miałem rozmowy z menedżerami Seleny ze wszystkich krajów, w których działamy. Z tych rozmów wyłania się zróżnicowany obraz: tam, gdzie politycy i biznes podjęli szybkie i odważne decyzje – udało się silnie stłumić pierwszą falę koronawirusa. Tak jest w wielu krajach Południowo-Wschodniej Azji. U nas w Europie decyzje polityków są spóźnione, co skutkuje znacznym chaosem w społeczeństwach i nadmiernym przeciążeniem służby zdrowia. Nasi włoscy, hiszpańscy czy niemieccy pracownicy mają coraz więcej wątpliwości, czy ich rządy działają w tempie adekwatnym do zagrożenia.

Dlatego pod rozwagę poddaję podjęcie w Polsce trzech decyzji mających wpływ na nasze zdrowie i na gospodarkę:

· Po pierwsze należy zredukować ruch osobowy między miastami i w samych miastach. Powinien zostać ograniczony tylko do transportu towarowego i dojazdów do pracy. Firmy w miarę możliwości powinny pracowników biurowych oddelegować do pracy zdalnej w tzw. systemie home office. Zamknięcie miast i ruchu w nich to pierwszy warunek spowolnienia dynamiki wzrostu zachorowań i stworzenia szansy dla naszej służby zdrowia, aby poradziła sobie z tak wielką liczbą nowych zakażeń. Ostatnia decyzja rządu hiszpańskiego może być też wzorem dla reszty Europy, w tym Polski.

· Po drugie, zachęcam rządzących, aby zapewnili dodatkowe znaczne środki na wzmocnienie służby zdrowia oraz wsparcie płynności finansowej biznesu w Polsce – zwłaszcza małych i średnich firm. Być może trzeba będzie rozstać się z ideą zrównoważonego budżetu w 2020 roku. Wiem, że jesteście dumni z takiego budżetu, dlatego będzie to z pewnością niełatwa wizerunkowo decyzja. Wystarczy jednak pójść do najbliższego szpitala, żeby zobaczyć, jak bardzo jest ona potrzebna.

· Po trzecie pod rozwagę opozycji poddaję równie trudną decyzję – delikatne zawieszenie regularnego krytykowania rządu, co w normalnych czasach jest rytuałem opozycji w europejskich demokracjach. W obecnej chwili rząd ma walczyć z kryzysem, a nie zajmować się przepychankami z opozycją. To od Was zależy, czy dacie rządowi szansę koncentracji na kluczowym dla Polek i Polaków problemie.

Przywództwo w trudnych czasach polega na podejmowaniu odważnych decyzji, a także na przekraczaniu swoich własnych stref komfortu – biznesu, rządzących i opozycji. Pamiętajmy jednak, że nasi Koledzy ze służby zdrowia nie pracują w sferze komfortu, a przedsiębiorcy, którym załamał się biznes – dają pracę tysiącom Polaków.

Krzysztof Domarecki

Prezes Zarządu Selena FM SA

Wyświetlenia: 372

Centra handlowe odwiedzamy tak samo często jak przed zakazem handlu w niedziele

11.02.2020

2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU

27.03.2020

Circle K i Polski Czerwony Krzyż po raz drugi zadbają o bezpieczeństwo dzieci na drogach. Rusza kolejna edycja programu „Drogowe ABC”

2.03.2020

Wniosek o ZRID dla obwodnicy Praszki złożony

20.03.2020

#Koronawirus - Czego potrzebują przedsiębiorcy podczas kryzysu?

30.03.2020

Colliers International publikuje pakiet informacyjny na temat wpływu COVID-19 na rynki w regionie CEE

3.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Colliers International zarządza kolejnymi biurowcami w stolicy

4.03.2020

ZUS może kontrolować pracowników na L4

25.02.2020

Liderzy polskiego rynku nieruchomości zakładają PropTech Foundation, której celem jest sprawna transformacja cyfrowa branży

10.03.2020

Coraz więcej dróg, ale coraz mniej pracowników. Kto zbuduje polskie drogi w 2020 roku?

19.02.2020

Nowe drogi do Portu Lotniczego Solidarność. CPK i GDDKiA podpisały porozumienie o współpracy

12.03.2020

Budowy trwają, a przetargi na nowe inwestycje będą ogłaszane

1.04.2020