Pakiet pomocowy rządu za mały i zbyt powolny

Pakiet pomocowy rządu za mały i zbyt powolny

21.03.2020
Czas czytania ok. 1 minuty

Premier zapowiedział wprowadzenie gospodarczej i społecznej tarczy antykryzysowej dla bezpieczeństwa przedsiębiorców oraz pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Pakiet pomocowy będzie obejmował wsparcie pracowników i pracodawców, oferując pokrycie części wynagrodzeń z umów cywilno-prawnych oraz zamortyzowanie strat osób samozatrudnionych i pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło. Środki pójdą na odroczenie spłat pożyczek i opłat, a także na mikropożyczki wspierające działanie firm. Eksperci chwalą rząd za to, że pakiet pomocowy powstaje. Wątpliwości budzi jednak tempo prac oraz ilość przeznaczonych na tarczę antykryzysową środków.

– Stworzenie tego pakietu trwa już bardzo długo, a jego uruchomienie potrwa kolejne tygodnie. Nie sądzę żeby jakikolwiek przedsiębiorca zobaczył jakiekolwiek pieniądze wcześniej niż za ładnych parę tygodni – powiedział serwisowi eNewsroom profesor Witold Orłowski, ekonomista, rektorAkademii Finansów i Biznesu Vistula. – Pakiet nie jest również specjalnie szczodry. Jest to tylko kilkadziesiąt miliardów złotych, głównie w formie odroczonych płatności – które mają być później uregulowane. Pakiet został więc stworzony przy założeniu, że sytuacja zacznie się normalizować po miesiącu lub dwóch. Tymczasem rząd ma obowiązek założyć – przy całej niejasności, jak potoczą się dalsze wydarzenia związane z COVID-19 – że epidemia dopiero się zaczyna. Pakiet powinien być przewidziany na sytuację, w której będziemy mieli do czynienia z wielomiesięcznymi problemami w gospodarce. Powinien również zapewnić jak najszybszą pomoc, by pieniądze dotarły do firm i pracowników zanim przedsiębiorstwa upadną – zaznacza Orłowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 194

Cztery szpitale ze wsparciem Fundacji LOTOS

23.03.2020

Jakie będą konsekwencje Brexitu dla polskiego transportu – głos branży

17.02.2020

Trzeci odcinek podkastu „Pół godziny z gwiazdą” – kulisy „świątyni AMG” w Gdańsku

19.03.2020

Branża odzieżowa potrzebuje wykwalifikowanych kadr

11.02.2020

Poznaliśmy oferty wykonawców w przetargu na realizację drogi S3 na odcinku Świnoujście - Dargobądz

25.03.2020

Ochrona zdrowia publicznego wymaga większych wydatków publicznych

23.03.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Mercedes-Benz wykorzysta globalny zasięg mediów społecznościowych, by wspierać rozpowszechnianie informacji o pandemii COVID-19

20.03.2020

Cresa reprezentowała firmę Primark w Poznaniu

18.02.2020

Pozytywne zakończenie testu bankowego Projektu EFRA

25.03.2020

Pierwsza umowa na projekt i budowę autostrady A2 Mińsk - Siedlce podpisana

6.03.2020

FPP i CALPE: Potrzebne regulacje pracy zdalnej poszerzające opcję telepracy

25.03.2020

Magazyny odporne na koronawirusa

25.03.2020