Frankowicze nie muszą obawiać się zaprzestania spłaty kredytów. Ważne, by ich sprawa trafiła do sądu

Frankowicze nie muszą obawiać się zaprzestania spłaty kredytów. Ważne, by ich sprawa trafiła do sądu

23.03.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Aktualna linia orzecznicza sądów powszechnych i Sądu Najwyższego daje frankowiczom realną szansę na wygraną w sądzie. Zobowiązania frankowiczów opierają się na nieuczciwych zapisach dotyczących wyliczenia salda kredytu i spłacanych rat. Zdaniem mec. Barbary Garlacz frankowicze nie muszą obawiać się zaprzestania spłaty rat kredytu opartych o nieuczciwe zapisy, ale muszą to zrobić w sposób zorganizowany – w połączeniu ze skierowaniem sprawy do sądu. Przed zakończeniem procesu bank nie ma prawa nasłać na klienta komornika czy prowadzić egzekucji.

*„Frankowicze nie muszą czekać z zaprzestaniem spłaty na wydanie wyroku – jeśli tylko umowa zawiera postanowienia nieuczciwe. Dlatego przed zaprzestaniem spłaty kredytobiorca powinien koniecznie upewnić się, że jego umowa wraz z ewentualnymi aneksami rzeczywiście może być skutecznie zakwestionowana w sądzie oraz że jego indywidualna sprawa nie jest obarczona indywidualnymi ryzykami. Konieczna tu jest wnikliwa analiza prawna. Jeśli okaże się pozytywna, kredytobiorca powinien uzgodnić strategię procesową z prawnikiem”* – komentuje mec. Barbara Garlacz, radca prawna, która reprezentuje konsumentów przed TSUE oraz sądami i prowadzi kilkaset spraw frankowiczów. Przepisy unijne – co potwierdził TUSE – wskazują, że postanowienia nieuczciwe w oparciu o które banki pobierają raty nie wiążą kredytobiorcy ex tunc – tj. od chwili zamieszczenia ich w umowie kredytu. Nie wiążą z mocy samego prawa, a nie dopiero na wskutek wyroku sądu. Wyrok sądu ma charakter jedynie deklaratoryjny – potwierdza istnienie pewnego stanu prawnego, czyli to, co wynika z przepisów chroniących konsumenta. Jeśli sąd dostrzeże postanowienia nieuczciwe w umowach, musi ten fakt uwzględnić z urzędu.

Umowy dwóch banków, które mają największe portfele kredytów indeksowanych – tj. Millenium i mBanku – zawierają postanowienia nieuczciwe, w oparciu o które banki te wyliczają raty kredytów, a które już zostały uznane wyrokami Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieuczciwe postanowienia umowne.

„Te wyroki SOKiK wiążą w indywidualnych sprawach sądowych – co zostało już przesądzone uchwałą Sądu Najwyższego z 20 listopada 2015 roku” – dodaje mec. Barbara Garlacz.

Na rynku funkcjonują dwie strategie: albo klient pozywa bank i następnie zaprzestaje spłaty czekając na pozew banku. Wtedy z reguły sprawa z powództwa banku będzie zawieszona do czasu rozpoznania sprawy z powództwa klienta przeciwko bankowi, ewentualnie obie sprawy mogą zostać połączone do wspólnego rozpoznania – jeśli toczą się w tym samym sądzie. Druga strategia to zaprzestanie spłaty i czekanie na pozew banku. Gdy bank wytoczy pozew wówczas klient może w ramach tej sprawy wystąpić z powództwem wzajemnym. Co istotne – przed zakończeniem procesu bank nie ma prawa nasłać na klienta komornika czy prowadzić egzekucji. Po kilku monitach czy działaniach windykacyjnych, gdy klient wskaże, że sprawa jest w sądzie, tudzież, że nie życzy sobie nękania go o różnych porach, telefony windykatorów z reguły milkną.

Dodatkowe informacje: http://kancelariagarlacz.pl/
Wyświetlenia: 226

Wola przejmuje prowadzenie w warszawskiej sztafecie biurowej

21.02.2020

Nominacje do Stena Line Propeller Prize 2020 wystartowały!

26.02.2020

Pracujemy nad połączeniem A1 z S7 poprzez S5

19.02.2020

Mercedes-Benz wykorzysta globalny zasięg mediów społecznościowych, by wspierać rozpowszechnianie informacji o pandemii COVID-19

20.03.2020

Włochy najpopularniejszym kierunkiem narciarskim w tym sezonie

4.03.2020

Koronawirus spowolni wzrost polskiej gospodarki w 2020 roku

18.03.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Firma EPO-TRANS uruchomiła nową stację tankowania gazu ziemnego i podpisała umowę na dostawę 20 pojazdów IVECO S-WAY LNG

4.03.2020

BM Reflex: Koronawirus obniża ceny paliw na stacjach

1.03.2020

Czas na prawdę. Fakty i mity dotyczące elektromobilności

20.02.2020

Łódzki magazyn Langowski Logistics jako hub przeładunkowy dla Nowego Jedwabnego Szlaku

25.03.2020

Dachser pomaga w walce z COVID-19

31.03.2020

Circle K i Polski Czerwony Krzyż po raz drugi zadbają o bezpieczeństwo dzieci na drogach. Rusza kolejna edycja programu „Drogowe ABC”

2.03.2020