Ochrona zdrowia publicznego wymaga większych wydatków publicznych

Ochrona zdrowia publicznego wymaga większych wydatków publicznych

23.03.2020
Czas czytania ok. 1 minuty

Gospodarka oparta jest na ruchu: przepływie dóbr i środków. W sytuacji epidemii, która zmusza ludzi do pozostania w domach oraz minimalizuje ich aktywność zawodową i konsumpcyjną – gospodarka zamiera. W większości branż nie da się pracować zdalnie – co oznacza że ich działalność bardzo się zmniejszyła. Drastycznie spada także popyt w społeczeństwie. W trudnej sytuacji nikt nie kupuje samochodów, telefonów ani mebli – skupiamy się na swoim bezpieczeństwie i dobrach podstawowych. Taka sytuacja wymaga od rządu szybkiego przygotowania pakietu ratunkowego, który pozwoli firmom przetrwać – a co za tym idzie da szansę na podniesienie gospodarki po ustąpieniu kryzysu epidemiologicznego.

– Koronawirus bardzo mocno dotyka przedsiębiorców. Jest wiele branż, gdzie płynność finansowa uzależniona jest od obrotów miesięcznych. W tym wypadku rozwiązania takie, jak obniżenie podatków nie mają kompletnie sensu. Rząd będzie więc musiał stosować różne elementy polityki monetarnej, polityki Narodowego Banku i polityki pieniężnej – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego. – Już zapowiedziano obniżenie stóp procentowych i odroczenie terminów zobowiązań skarbowych oraz administracyjnych. Dużym problemem przedsiębiorców pozostają pracownicy i pensje. W decyzji rządu i ten element będzie zaadresowany, by uchronić firmy przed bankructwem. Z zapowiedzi rządu oraz z logiki praktycznej możemy wywnioskować, że na zabezpieczenie zdrowia publicznego i gospodarki przed Covid-19 przeznaczymy dużo środków publicznych. Dopiero potem będziemy się martwić, jak spłacić zaciągnięte długi. Ludzie są w stanie istnieć bez gospodarki, ale gospodarka nie istnieje bez ludzi. Zdrowie i życie jest teraz najważniejsze – wyjaśnia Roszkowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 167

Słodki zastrzyk energii serwowany na stacjach paliw AS 24

18.02.2020

Jak dziś radzić sobie na rynku biurowym_webinarium Akademii Najemcy Walter Herz

19.03.2020

Mądrze zarządzaj olejem swojej floty

3.04.2020

Program budowy 100 obwodnic się rozpędza

3.04.2020

Żołnierze Pomorskiej Brygady WOT na LOTOSIE tankują za darmo

23.03.2020

COVID-19: Europejski przemysł oponiarski spodziewa się długotrwałych skutków pandemii i wzywa do wspierania gospodarki

26.03.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Przesunięty pomiar GPR2020

17.03.2020

Mercedes-Benz wykorzysta globalny zasięg mediów społecznościowych, by wspierać rozpowszechnianie informacji o pandemii COVID-19

20.03.2020

Jak zmienić polskie górnictwo? Węgiel w końcu zniknie z rynku

5.03.2020

BM Reflex: Tygodniowa zmiana cen rekordowo wysoka. Paliwa mogą być jeszcze tańsze

21.03.2020

Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje rządowi rozwiązania, by ratować polskie firmy

20.03.2020

Otwarcie polskich torów – kolej będzie tańsza i lepsza?

9.03.2020