Duży spadek tempa wzrostu PKB w roku 2020, ale prawdopodobna recesja nie potrwa długo

Duży spadek tempa wzrostu PKB w roku 2020, ale prawdopodobna recesja nie potrwa długo

25.03.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Obserwując stan gospodarki chińskiej, ekonomiści generalnie przewidują duży, silnie skoncetrowany w czasie spadek tempa wzrostu polskiego, a także europejskiego i swiatowego PKB – połączony w kwartałach II i III 2020 prawdopodobnie z recesją gospodarczą.

– Natomiast po tych dwóch, trzech kwartałach kryzysu, w niektórych branżach spodziewałbym się stosunkowo szybkiego odbicia – powiedział serwisowi eNewsroom Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club, członek Polskiej Akademii Nauk.

Należy zauważyć różnicę między obecnym kryzysem, a tym w 2008 roku, który zaczął się od kłopotów spowodowanych nadmiernym zadłużeniem gospodarstw domowych i rządów, często tak dużym, że niezdolnych do obsługi długów. Upadające w rezultacie banki doprowadziły w drugiej fazie i na dość długo do problemów w życiu wielu osób, przedsiębiorstw i państw.

Tym razem jest odwrotnie. Rozprzestrzeniający się po świecie wirus, uderza w pierwszej fazie w sferę realną, wpływając negatywnie na finanse prywatne i publiczne w drugiej fazie.

– W odróżnieniu od poprzednich kryzysów gospodarczych, mamy tym razem do czynienia najpierw z szokiem w obszarze zdrowotnym, a dopiero następnie z szokiem w sferze gospodarczym, w dodatku początkowo silnie powiększonym działaniami administracyjnymi władz publicznych, nakierowanymi na obronę życia ludzi i ograniczenie czasu trwania szoku zdrowotnego. Oczekiwałbym więc początkowo dużego spadku tempa wzrostu PKB w skali światowej, także polskiego i europejskiego PKB – nawet stanu recesji w następnych dwóch, trzech kwartałach. W niektórych branżach czeka nas bowiem niemal całkowite zamrożenie aktywności. Z kolei zapowiadane teraz przez rządy, a wprowadzane już przez banki centralne działania w odpowiedzi na te dwa szoki, zmierzają lub będą zmierzać do ograniczenia czasu trwania szoku gospodarczego. W rezultacie w przyszłym roku, a prawdopodobnie już w kwartale IV spodziewajmy się powrotu do może nie całkiem normalnej sytuacji, ale do w miarę zadowalającej – uspokaja Gomułka.

eNewsroom

Wyświetlenia: 166

Czy Twój serwis wymienił zawory przy zmianie opon?

4.03.2020

Jakie będą konsekwencje Brexitu dla polskiego transportu – głos branży

17.02.2020

Wybudujemy oświetlenie drogowe na A1 na wysokości Częstochowy

3.04.2020

Komunikat CNH Industrial w sprawie aktualnej sytuacji we Włoszech w związku z pandemią COVID‑19

4.04.2020

Budowy trwają, a przetargi na nowe inwestycje będą ogłaszane

1.04.2020

Jak i czym bezpiecznie dezynfekować auto, by mu nie zaszkodzić?

3.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

CBRE wybiera Warsaw UNIT

31.03.2020

PACCAR przedstawia aktualizację dotyczącą działalności przedsiębiorstwa

25.03.2020

Widocznie bezpieczniej – dzięki odzieży roboczej hi-vis

6.04.2020

Powszechna elektromobilność w Polsce dopiero po 2040 roku?

12.03.2020

Goodyear i Lexus kształtują przyszłość elektrycznej mobilności

6.03.2020

Mercedes-AMG i zespół Cigarette Racing kontynuują wieloletnią współpracę, budując unikatowe wzorce na lądy i wody

21.02.2020