Pogłębia się polaryzacja rynku handlowego w Polsce

Pogłębia się polaryzacja rynku handlowego w Polsce

8.04.2020
Czas czytania ok. 4 minut

Firma doradcza Cresa przygotowała raport „Retail Occupier Economics 2019”. Jest to kompendium wiedzy na temat ostatnich lat rynku handlowego w Polsce. Najemcy i inni gracze branżowi mogą w nim znaleźć informacje na temat zasobów nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce, nasycenia i potencjału handlowego największych aglomeracji, a także dane dotyczące planowanej podaży, liczby nowych marek oraz listę obiektów i rozbudów ukończonych w ubiegłym roku.

 • Raport jest naszą cykliczną publikacją. Z perspektywy aktualnej sytuacji ubiegły rok był stabilnym okresem dla rynku handlowego i – mimo zakazu handlu w niedziele – odnotował dobre wyniki. Znalezienie obecnie rozwiązania zabezpieczającego interesy najemców i wynajmujących, przywrócenie płynności finansowej, zachowanie miejsc pracy oraz większe wsparcie ze strony ustawodawcy będą kluczowymi kwestiami w najbliższych dniach i tygodniach. Coraz częściej podnoszonym tematem przez branżę jest także umożliwienie czasowego przywrócenia handlowych niedziel, aby złagodzić skutki obecnego kryzysu – mówi Szymon Łukasik, Dyrektor działu reprezentacji najemców handlowych w firmie Cresa Polska.

 • Plany najemców i deweloperów z pewnością zostaną zweryfikowane z powodu wyhamowania gospodarczego spowodowanego epidemią COVID-19. Spowolni się proces dostarczania nowej powierzchni na rynek oraz jej komercjalizacji. Z pewnością wzrośnie wartość rynku e-commerce. Jednak wszyscy gracze rynku handlowego będą chcieli szybko, oczywiście w miarę możliwości, powrócić na tory normalnego funkcjonowania i stabilnego rozwoju – mówi Magdalena Sadal, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa branży handlowej w firmie Cresa Polska, autorka raportu.

  W 2019 roku przybyło w Polsce 28 nowych obiektów handlowych o łącznej powierzchni 406 tys. mkw. GLA. Tym samym łączne zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej przekroczyły 15 mln mkw. GLA. Największym obiektem handlowym otwartym w 2019 roku była Galeria Młociny (76 tys. mkw. GLA), a największą rozbudową było powiększenie Morskiego Parku Handlowego o 16,5 tys. mkw. (do 58 tys. mkw. GLA) i powiększenie Centrum Janki o 11,9 tys. mkw. GLA (do 94 tys. mkw. GLA).

 • W każdej kategorii przybyło nowej powierzchni handlowej – dzięki otwarciu nowych galerii, parków i centrów wyprzedażowych oraz rozbudowaniu istniejących obiektów. Warto zauważyć, że niemal jedną trzecią ubiegłorocznej podaży stanowiła powierzchnia nowo otwartych hipermarketów budowlanych i meblowych – mówi Magdalena Sadal.

  Dzięki temu poziom nasycenia powierzchnią handlową w Polsce wzrósł o 11 mkw. w ostatnim roku i na koniec 2019 r. wynosił 397 mkw. na 1 000 mieszkańców. Nasycenie powierzchnią tylko centrów handlowych wynosiło 283 mkw. na 1 000 mieszkańców (przyrost wskaźnika o 3 mkw.). Wśród największych aglomeracji Warszawa, Szczecin i Kraków cechuje wciąż wysoki potencjał handlowy.

  Dynamiczny przyrost powierzchni handlowej notują miasta liczące 50-100 tys. mieszkańców oraz ośrodki poniżej 50 tys. mieszkańców. W ciągu dwóch dekad udział tych rynków w całkowitych zasobach wzrósł ponad czterokrotnie, do 19,0% w 2019 roku, w 2020 roku ma przekroczyć 20%.

 • Mimo największej dynamiki przyrostu powierzchni handlowej miasta poniżej 100 tys. mieszkańców dalej notują zdecydowanie niższe wskaźniki nasycenia. W najbliższych dwóch latach ok. 33% planowanej podaży przypadnie na miasta poniżej 50 tys. mieszkańców. Plany te mogą zostać zweryfikowane lub opóźnione w związku z obecną sytuacją spowodowaną wyhamowaniem gospodarczym – komentuje Magdalena Sadal.

  Popyt na powierzchnię handlową utrzymał się na stabilnym poziomie. W 2019 roku odnotowano 31 nowych marek i konceptów handlowo-usługowych. W sumie w ostatnich 5 latach do Polski weszło niemal 150 nowych marek, podczas gdy wycofało się 29. Świadczy to o atrakcyjności polskiego rynku handlowego, który wciąż charakteryzuje się dużym potencjałem, zwłaszcza w branży modowej.

 • W 2019 roku umocnił się trend polaryzacji na rynku najmu w centrach handlowych. Najlepsze obiekty utrzymały swoje pozycje, podczas gdy słabsze obiekty były zmuszone do większej elastyczności, zwłaszcza w kwestiach strategii najmu i oferowanych stawek. Warszawski rynek handlowy coraz bardziej dystansuje pozostałe rynki największych aglomeracji pod względem stawek czynszów prime. Stawki są stabilne, ale różnica powiększa się. Jeszcze w latach 2011-2012 stawki warszawskie były dwukrotnie wyższe niż w pozostałych aglomeracjach. Natomiast w ostatnich trzech latach różnica ta powiększyła się do niemal trzykrotności – mówi Szymon Łukasik.

  Średni wskaźnik poziomu pustostanów był stabilny, na koniec 2019 r. wynosił 3,9% (PRRF, badanie centrów handlowych w 18 największych miastach, które stanowią 60% rynku powierzchni handlowej w Polsce). Wzrost wolnej powierzchni w centrach handlowych o 0,3 punktu procentowego w drugiej połowie 2019 roku spowodowany był głównie zmniejszaniem powierzchni hipermarketów Tesco oraz zamknięciem hipermarketu tej sieci w centrum handlowym Europa Centralna. Wpływ na poziom pustostanów miało także wyjście Leroy Merlin z Bonarka City Center w Krakowie oraz utrzymujący się wakat po sklepie Praktiker w Częstochowie.

Cresa

Wyświetlenia: 494

Letnie podróże bez poślizgów – co to jest aquaplaning i jak się przed nim uchronić

25.06.2020

Nowe rozmiary opony MICHELIN Primacy 4 zapewniającej bezpieczeństwo od nowości do zużycia

12.06.2020

Bez smaru miedzianego w układzie hamulcowym pojazdów użytkowych

18.05.2020

Ogromne wywrotki Scania przyciągają uwagę

23.06.2020

Cyfrowa przyszłość z LOTOSEM

15.05.2020

FPP i CALPE: Dezynfekcja może być szkodliwa dla zdrowia

3.06.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Przekazanie 48 autobusów Mercedes-Benz Citaro do Gdańska.

2.06.2020

#Koronawirus - Ceny na stacjach paliw będą nadal spadać? Okazuje się, że nie

20.05.2020

NA SKANDYNAWSKICH SZLAKACH

10.06.2020

Silniejsza tożsamość, więcej sportu, bardziej indywidualny charakter

1.06.2020

16 inwestycji zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego

30.06.2020

Sprawdzone środki smarne

27.05.2020