#Koronawirus - Epidemia może trwale zmienić podejście rządów do globalizacji gospodarki

#Koronawirus - Epidemia może trwale zmienić podejście rządów do globalizacji gospodarki

14.04.2020
Czas czytania ok. 1 minuty

Problemy z globalnymi łańcuchami dostaw podczas epidemii koronawirusa mogą wpłynąć na przyszłe sposoby zarządzania produkcją. Branże, które opierały się na dostawach części i półproduktów z innych krajów, mają teraz kłopot z wykonaniem zleceń i zamówień. Problem ten dotyka między innymi jednej z najbardziej kluczowych dla zdrowia publicznego branży – farmaceutyki i branży lekowej. Duża część substancji aktywnych, używanych przy produkcji leków, produkowana jest w krajach azjatyckich. Konsekwencją tego jest niedobór leków i produktów higienicznych na rynkach europejskich, gdy w Azji dzieje się coś niedobrego. Rządy dotkniętych przez epidemie krajów zaczynają się w tym orientować. Ich reakcje na aktualne problemy zwiastują, że w globalne łańcuchy dostaw mogą być w przyszłości dużo krótsze.

– Świat, w którym znajdziemy się po pandemii, będzie wyglądał inaczej. Część krajów będzie się starać o to, by strategiczne branże były we władaniu państwowym – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – W obecnych warunkach widzimy bardzo silne działania protekcjonistyczne. Poszczególne rządy nabierają świadomości, że należy bronić lokalnego biznesu. Rząd Niemiec już zapowiedział, że nie będzie dopuszczał do przejęć niemieckich firm przez zagraniczny kapitał. Takie działania mogą prowadzić do nacjonalizacji części przedsiębiorstw. Trend globalizacji produkcji, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, może częściowo zaniknąć. Globalne łańcuchy dostaw będą wyglądać zupełnie inaczej po zakończeniu się pandemii koronawirusa – przewiduje Kubisiak.

eNewsroom

Wyświetlenia: 422

Najwięcej biur we Wrocławiu wynajmuje sektor IT

8.05.2020

CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata

2.07.2020

InPost dla Urzędu Miasta Kraków

29.06.2020

Z PEKAES bezpiecznie i na czas!

25.06.2020

Branża OZE nie ucierpiała na epidemii koronawirusa

2.07.2020

Rafineria LOTOSU nie zwalnia tempa

15.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Certyfikat Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej dla Agility Logistics w Polsce – operator rozpoczyna współpracę z branżą farmaceutyczną i life science

2.06.2020

Opony wymieniaj wraz z zaworami! PZPO rekomenduje certyfikowane serwisy oponiarskie

29.06.2020

Przekazanie 48 autobusów Mercedes-Benz Citaro do Gdańska.

2.06.2020

Po ponad 100 dniach znów latamy z Bydgoszczy

2.07.2020

Nowy Mercedes-Benz GLA: „Zaprojektowany na bezdroża. Daje radość w mieście”

24.05.2020

#Koronawirus: Czy USA otworzą granice? Donald Trump chce jak najszybciej uruchomić gospodarkę

5.05.2020