Najefektywniej jak to tylko możliwe

Najefektywniej jak to tylko możliwe

27.04.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Rafineria Grupy LOTOS zużywa 3 razy więcej energii niż system ciepłowniczy całego Gdańska. To dużo i mało, bo zakład LOTOSU należy do najbardziej efektywnych energetycznie na świecie. Mimo to koncern cały czas podejmuje kolejne kroki związane z optymalizacją kosztów energii. Jak wynika z obliczeń ekspertów, przełoży się to na dalsze wielomilionowe oszczędności oraz przyczyni do poprawy środowiska.

Działalność rafineryjna 2020-04-27

Całkowite zużycie energii przez gdańską rafinerię wyniosło w 2019 roku 28 767 teradżuli. Koszt tej energii to największy wydatek w działalności Grupy LOTOS, poza kosztem zakupu ropy. To dlatego koncern od lat inwestuje w zakresie efektywności energetycznej. Ma to odzwierciedlenie w światowych rankingach, gdzie zakład LOTOSU plasuje się w czołówce. Wystarczy spojrzeć chociażby na najnowszy ranking Solomona.

Tak duża firma, jak pomorski koncern paliwowy, to system naczyń połączonych. Aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebna jest wzorowa współpraca między poszczególnymi obszarami. Dlatego dla ciągłego doskonalenia tego procesu w spółce funkcjonuje specjalna komórka o nazwie Dział Efektywności Energetycznej. Pracownicy tego zespołu ściśle współpracują z poszczególnymi częściami organizacji. W lutym tego roku rozpoczęto szerokie działania w kierunku zmniejszania zużycia energii przez rafinerię. Zaangażowano w nie przedstawicieli wszystkich zakładów produkcyjnych Grupy LOTOS oraz wielu inżynierów operacyjnych i procesowych.

– Co tydzień odwiedzaliśmy inny zakład, dyskutowaliśmy, obserwowaliśmy wskaźniki zużycia energii, zastanawialiśmy się wspólnie, co można poprawić.Następnie rozpoczęliśmy testy na instalacjach sprawdzające możliwości zmniejszenia zużycia energii – tłumaczy Szymon Walkowski, kierownik Działu Efektywności Energetycznej Grupy LOTOS. Są już pierwsze efekty tych działań. Aby było ich jeszcze więcej, zaplanowano również szereg spotkań z pracownikami, którzy podczas intensywnej burzy mózgów wypracować mogą wiele kreatywnych rozwiązań i wdrożeń.

Ambitne cele na przyszłość

Grupa LOTOS w najbliższym czasie planuje przeprowadzić certyfikacje systemu ISO 5100. Zamierza także usprawnić harmonogramowanie energetyki wprowadzając nowe wytyczne. Ważnym elementem jest również pozyskiwanie białych certyfikatów, czyli świadectw efektywności energetycznej wydawanych przez Urząd Regulacji Energetyki. To mrówcza praca, związana również z dokumentacją, ale certyfikaty odnotowywane są na Towarowej Giełdzie Energii i są twardym dowodem na to, że spółka usprawnia swoje zarządzanie energią.

Niezwykle ważna jest także bezinwestycyjna optymalizacja rafinerii. To działania, które nie wymagają wielkich nakładów finansowych, a mają olbrzymie znaczenie. W tej kwestii widać, że Grupa LOTOS dba o odpowiednią kulturę pracy i zachęca pracowników do stawiania pytań i zaangażowania.

– Sprawne i skuteczne zarządzanie energią wymaga współpracy wszystkich części naszej organizacji, wspólnego poszukiwania pomysłów i wdrażania nowych rozwiązań – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS. – Jako przedsiębiorstwo funkcjonujące w branży rafineryjnej mamy świadomość naszego wpływu na środowisko. Dlatego, oprócz konkretnych oszczędności jakie mogą przynieść nam zabiegi optymalizacyjne, do działania motywują nas również względy ekologiczne.

Usprawnienia Grupy LOTOS w zakresie efektywności energetycznej przekładają się bezpośrednio na czystsze powietrze i mniejsze zużycie wody. Istotną poprawę współczynników efektywności uzyskano dzięki przestawieniu pieców na gaz ziemny. To sprawiło, że firma emituje do atmosfery bardzo mało siarki czy pyłów. Spółka bardzo mocno zaangażowała się także w kwestię zmniejszenia emisji CO 2 . Obecnie na świecie obserwujemy coraz to nowe restrykcje i drastyczne zwiększenie cen opłat za wytworzenie tego gazu do atmosfery. Z roku na rok będzie to z pewnością ważne obciążenie dla budżetu spółki. Dlatego Grupa LOTOS już teraz przygląda się temu zagadnieniu i podejmuje konkretne działania mające na celu zmniejszenie emisji CO 2 .

Grupa LOTOS

Wyświetlenia: 373

Jak Polska przygotowuje się na zmiany klimatu?

1.07.2020

Erum Group wkracza do Polski i otwiera centrum logistyczne

18.05.2020

Jak epidemia wpłynie na polski eksport?

10.06.2020

Wiedeń testuje wodorowego Solarisa

3.06.2020

Skaryszew zyska obwodnicę

3.06.2020

IVECO Daily zdobywa prestiżową nagrodę magazynu Trade Van Driver za 2020 rok

12.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

IVECO ogłasza ponowne uruchomienie produkcji w fabrykach we Włoszech i w Hiszpanii

8.05.2020

Budowa terminala LNG małej skali w Gdańsku wchodzi w kolejny etap

20.05.2020

Medal Europejski dla DB Cargo Polska

25.06.2020

Czy niższa stawka VAT może wspomóc gospodarkę po pandemii?

25.06.2020

Goodyear rozszerza ofertę Goodyear Total Mobility o przyjazne dla użytkownika rozwiązanie do śledzenia naczep Fleet Tracker

26.06.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

25.06.2020