Południowa Obwodnica Warszawy - opóźnienie czy zasadne wydłużenie czasu na ukończenie? Wyjaśniamy

Południowa Obwodnica Warszawy - opóźnienie czy zasadne wydłużenie czasu na ukończenie? Wyjaśniamy

6.05.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Z „opóźnieniem” mamy do czynienia wtedy, gdy zawini jedna lub obie strony umowy. Czym innym jest „wydłużenie czasu na ukończenie robót”. Jest ono możliwe na warunkach określonych w umowie wówczas, gdy wykonawca przedstawi wyjaśnienia i poda powody, z których wynikać będzie konieczność wydłużenia czasu trwania kontraktu. Przyczyny te muszą być obiektywne i niezależne od stron. Z reguły wynikają one z czynników zewnętrznych, np. warunków gruntowo-wodnych, warunków atmosferycznych, odkryć archeologicznych itp., a więc czynników, których nie można przewidzieć czy też w sposób jednoznaczny opisać w umowie.

Terminy zakończenia robót

Blisko 19-kilometrowa budowa drogi ekspresowej S2 (tzw. Południowej Obwodnicy Warszawy) pomiędzy węzłami Puławska i Lubelska została podzielona na trzy odcinki (A, B i C). Każdy z nich jest realizowany przez innego wykonawcę. Szczegółowe informacje o całej inwestycji możecie Państwo znaleźć na stronie kontraktu.

Na zadaniu C (węzeł Wał Miedzeszyński - węzeł Lubelska), w ramach którego budowany jest m.in. węzeł Patriotów i estakady w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, termin ukończenia prac został wydłużony do grudnia 2020 r. Obiektywnym i uzasadnionym powodem przesunięcia daty zakończenia robót jest porozumienie zawarte z PKP PLK związane z budową wiaduktu pod czwarty tor kolejowy, który przechodzi nad drogą ekspresową. O tym informowaliśmy w komunikacie.

Z kolei termin zakończenia prac na zadaniu B (węzeł Przyczółkowa – węzeł Wał Miedzeszyński), gdzie budowany jest m.in. most przez Wisłę, na chwilę obecną został przesunięty na koniec października 2020 r. Powodem tego jest uznanie roszczenia Wykonawcy dotyczące nieprzewidzianych warunków gruntowych w nurcie Wisły. Należy zaznaczyć, że data zakończenia kontraktu zostanie wydłużona jeszcze o ok. miesiąc, czyli do listopada 2020 r. w związku z uznaniem kolejnego, zasadnego roszczenia związanego z wystąpieniem wysokiej fali na Wiśle w maju 2019 roku. Finalizujemy już aneks do umowy w tym zakresie.

W dalszym ciągu w rozpatrywaniu są roszczenia Wykonawcy odnośnie wydłużenia zakończenia prac na zadaniu A (węzeł Puławska – węzeł Przyczółkowa), gdzie trasa przebiegać będzie tunelem przez Ursynów. Po ich rozpatrzeniu będzie możliwe wskazanie daty zakończenia inwestycji.

S2 Południowa Obwodnica Warszawy

Inwestycja została podzielona na trzy zadania:

  • zadanie A o długości ok. 4,6 km od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa realizuje Astaldi, wartość robót wynosi 1,3 mld zł;
  • zadanie B o długości ok. 6,5 km od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński realizuje Gulermak, wartość robót wynosi 795 mln zł;
  • zadanie C o długości ok. 7,5 km od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska realizuje Warbud, wartość robót wynosi 601 mln zł.

Wszystkie kontrakty zawarto w grudniu 2015 roku.

Południowa Obwodnica Warszawy będzie posiadać dwie jezdnie po trzy pasy ruchu (na moście po cztery pasy ruchu w każdym kierunku). W ramach zadania powstanie tunel pod Ursynowem, most przez Wisłę, estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, pięć węzłów: Ursynów Zachodni, Ursynów Wschodni, Przyczółkowa, Wał Miedzeszyński, Patriotów, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach POIŚ 2014-2020.

GDDKiA

Wyświetlenia: 331

Nowe strzeżone parkingi albo straty w miliardach

25.06.2020

Colliers wspólnie z Office App wprowadzi na polski rynek nową technologię dla biurowców

28.05.2020

Bridgestone i Microsoft wprowadzają inteligentny system monitorowania opon

3.07.2020

GDDKiA: Ostatni tydzień okiem obiektywu - drogi budowane i zbudowane

25.05.2020

DHL Parcel podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach

8.07.2020

Dynamiczna wymiana oleju – 2. część szkolenia Ravenol

21.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Karen Reddington nową prezes FedEx Express w Europie oraz CEO TNT

3.06.2020

CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata

2.07.2020

Przekazanie 48 autobusów Mercedes-Benz Citaro do Gdańska.

2.06.2020

GEFCO i AUTO1.com rozwijają logistykę samochodów używanych

22.05.2020

GDDKiA - Czas docenić rzetelność

26.05.2020

BM Reflex: Nie na taki początek wakacji czekali kierowcy

29.06.2020