#Koronawirus – Sezonowa wymiana opon dozwolona – to bezpieczeństwo na drodze

#Koronawirus – Sezonowa wymiana opon dozwolona – to bezpieczeństwo na drodze

11.05.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Czy zmiana opon w czasie epidemii to zaspokajanie niezbędnych potrzeb? Kwestia ta do niedawna nie była jasna dla kierowców. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) – reprezentując branże oponiarską, wspólnie z organizacjami producentów samochodów i dilerów samochodowych – wystosował postulat do Ministerstwa Zdrowia by wymianę opon, ze względu na bezpieczeństwo drogowe, uznać za czynność konieczną dnia codziennego. W odpowiedzi przyznano rację PZPO – wskazując tym samym, że sezonowa wymiana ogumienia służy poprawie bezpieczeństwa. W dobie epidemii koronawirusa to szczególnie ważne i nie można o tym zapominać. Dla kierowców, którzy dojeżdżają do pracy samochodem lub używają go w swoim zawodzie, a także dla wszystkich przemieszczających się autem w celu realizacji niezbędnych potrzeb – sezonowa wymiana opon, a co za tym idzie wizyta w salonie, jest dozwolona.

Poczekać ze zmianą opon powinno się jedynie w przypadku, kiedy obecnie nie korzystamy z samochodu. W przeciwnym razie, nawet jeżdżąc nim raz na kilka tygodniu, należy używać odpowiednio dobranego do pory roku i warunków atmosferycznych ogumienia– powiedział serwisowi eNewsroomPiotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). – Różnica między oponami zimowymi a letnimi jest ogromna. Odczuć można ją w drodze hamowania, kiedy przy ciepłych temperaturach ogumienie zimowe zupełnie się nie sprawdzi. Droga hamowania może wydłużyć się aż o 18 metrów, co odpowiada kilku długościom samochodu. W nagłej sytuacji konieczność zatrzymania się wystarczająco szybko jest kluczowa. PZPO podkreśla, że w związku z decyzją Ministerstwa Zdrowia kierowcy nie powinni mieć już wątpliwości, czy w czasie epidemii i obowiązywania rządowych obostrzeń mogą wymienić opony. Jeżeli poruszają się samochodem, powinni zdecydować się na wizytę w serwisie oponiarskim – podkreślił Sarnecki.

eNewsroom

Wyświetlenia: 1163

Neutralność klimatyczna kosztowna dla Polaków

20.07.2021

Hellmann wzmacnia swoją obecność we Francji: Nowa placówka Direct Load w Rennes

28.06.2021

CEVA Logistics wyróżniona tytułem Lidera w Magicznym Kwadrancie Gartnera 2021

15.07.2021

BM Reflex: Wyraźny wzrost cen benzyny i diesla na stacjach. Benzyna najdroższa od września 2014 roku

21.06.2021

Nowy Mercedes-Benz Citan: kompaktowe wymiary zewnętrzne, duża przestrzeń i wysoka funkcjonalność

26.07.2021

Polski eksport maszyn i urządzeń wymaga silnego zaplecza logistycznego - Fracht FWO rozszerza kierunki dostaw dla ładunków ciężkich

31.05.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Oszczędność oleju i paliwa w pojazdach ciężarowych bez szkody dla silnika

14.07.2021

UTA rozszerza sieć LNG dzięki współpracy zLIQUIND 24/7

11.06.2021

Autonomiczny transport miejski dla osób z ograniczeniami mobilności zdobywa nagrodę Forda „New Designers”

1.07.2021

Mercedes-Benz S 580 e już w sprzedaży – ponad 100 km „elektrycznego” zasięgu WLTP

26.07.2021

Pierwszy odcinek nowej serii ‘Lifesavers’ opowiada o ratowniczce medycznej, realizującej swoje marzenia

31.05.2021

Firma Total zmienia się w TotalEnergies

1.06.2021