Cyfrowa przyszłość z LOTOSEM

15.05.2020
Czas czytania ok. 4 minut

Microsoft ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów zakładający otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce i rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Grupa LOTOS już dziś z powodzeniem korzysta ze środowiska udostępnionego w ramach współpracy z Microsoft. Gdańska spółka zamierza dalej rozwijać najnowsze technologie chmury obliczeniowej oraz sztuczną inteligencję.

Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy. Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas wydarzenia, na którym ogłoszono inwestycję.

Firma Microsoft została partnerem polskiej Chmury Krajowej. Koncern zainwestuje nie tylko w budowę Centrum Danych, ale także w szkolenia dla programistów, nauczycieli czy studentów. Podczas niedawnej konferencji Microsoft, Grupa LOTOS została wskazana jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm. Całą konferencję można obejrzeć tutaj: bit.ly/3c8MBj1.

Budowa europejskiego Centrum Danych w naszym kraju to dowód, że Polska to ważny rynek o cyfrowym potencjale. To także kolejny krok cyfrowej transformacji. W Grupie LOTOS wiemy, że nowoczesne technologie i innowacje to istotne elementy rozwoju, dlatego współpracujemy z firmą Microsofti widzimy już pierwsze, pozytywne efekty tej kooperacji – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Pod koniec 2018 r. gdańska spółka podpisała z Microsoft porozumienie o współpracy. Jednym z jej elementów było powołanie Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych. LOTOS konsekwentnie wdraża długofalowy program cyfrowej transformacji w firmie. Spółka postawiła na szczegółową analizę danych w chmurach obliczeniowych, robotyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych.

Przemysł 4.0

Dzięki inteligentnej chmurze łatwiej zorganizować pracę zdalną, skorzystać z aplikacji czy udostępnić platformę edukacyjną. Chmura daje też łatwiejszy dostęp do zasobów, zapewnia elastyczność oraz umożliwia optymalizację kosztów infrastruktury IT. Ponadto sztuczna inteligencja monitoruje działania i pozwala na prowadzenie zaawansowanych analiz, które mogą przyczynić się do usprawniania procesów produkcyjnych w szczególności, jeżeli dysponuje się odpowiednimi zbiorami danych.

– Rynek usług związanych z inteligentnymi chmurami rozrasta się w Polsce bardzo dynamicznie. Tworzymy Centrum Kompetencyjne, a odpowiednio wdrożone rozwiązania w połączeniu z wysokimi kompetencjami naszych pracowników, pomogą nam być szybszym i wydajniejszym niż konkurencja. Odpowiednio dobrane algorytmy pozwalają zoptymalizować skomplikowane procesy i doprowadzić do znacznych korzyści finansowych – zapewnia Jarosław Kawula, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS.

Ważnym elementem przy wprowadzaniu nowinek technologicznych jest zaangażowanie w cały proces pracowników. W wyniku rekrutacji do projektu wybrano finalnie 12 osób, reprezentujących cały przekrój działalności Grupy Kapitałowej LOTOS. Ich spojrzenie na firmowy biznes z bardzo różnych perspektyw okazało się bardzo korzystne dla całego przedsięwzięcia. Wielu z nich przedstawiło problemy biznesowe, w rozwiązaniu których mogłaby pomóc zaawansowana analiza danych.

Usprawnienie procesów produkcyjnych

Przykładem innowacyjnych rozwiązań mogą być prowadzone autopiloty, które będą sterować destylacją atmosferyczną i dokonywać wyboru finalnego produktu podczas przerobu ropy naftowej: benzyny, nafty lub oleju napędowego. Specjaliści z Centrum Kompetencyjnego LOTOSU postanowili skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji i usprawnić działanie maszyn.

– Stworzyliśmy modele teoretyczne odwzorowujące chemiczne działanie instalacji przetwórczej. Dają one obietnicę, że za pomocą platformy Microsoft Azure, korzystającej ze sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej, można poprawić wydajność procesu przetwarzania ropy o 1-2 proc. Na pierwszy rzut oka niewiele, ale w skali całego koncernu byłyby to już znaczące korzyści ekonomiczne – opisuje Rafał Rumian, Architekt Cyfrowy, odpowiedzialny w Microsoft za współpracę z LOTOSEM. – Kiedy już mieliśmy te modele, nastąpił ważny moment. Z doświadczenia wynika, że właśnie na tym etapie takie projekty bywają odkładane, bo firmy obawiają się, że ich wdrożenie zakłóci produkcję. Na szczęście w tym przypadku tak nie było. Dostaliśmy zielone światło – podsumowuje Rafał Rumian.

Ważnym elementem przygotowania środowiska dla Centrum Kompetencyjnego była współpraca pomiędzy biznesem, działem IT i działem bezpieczeństwa. Wynika to faktu, że realizacja takiego przedsięwzięcia, oprócz samej technologii, wymaga zorganizowania odpowiedniego przepływu wiedzy i doświadczenia pomiędzy biznesem a IT. W Polsce z roku na rok rosną nakłady przeznaczane na cyberbezpieczeństwo. Partnerstwo Microsoftu zapewnia najwyższe standardy ochrony. Amerykański koncern oferuje ponad 90 certyfikatów zgodności z przepisami i każdego roku przeznacza miliard dolarów na cyberbezpieczeństwo oraz ochronę na każdym poziomie korzystania z chmury obliczeniowej.

Grupa LOTOS

Wyświetlenia: 500

Hellmann Worldwide Logistics z Silgan Closures w długoterminowej umowie logistycznej

22.05.2020

Niemal połowa zatrudnionych boi się utraty pracy. Jak COVID-19 zmienia rynek i biznes

28.05.2020

IVECO Daily zdobywa prestiżową nagrodę magazynu Trade Van Driver za 2020 rok

12.05.2020

Czy rynek sprzedaży maszyn ciężkich jest zabezpieczony na czas ożywienia gospodarczego?

8.04.2020

Rekordowy popyt na łódzkim rynku biurowym w I kw. 2020

2.05.2020

Najefektywniej jak to tylko możliwe

27.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Grupa Selena – nowy członek zarządu

15.05.2020

Jak integrować pracowników, wspierać przedsiębiorców, pracodawców, dostawców w czasach koronawirusa

8.04.2020

Tarcza antykryzysowa: 2000 złotych na świadczenia dla pracowników bez podatku

8.04.2020

W domu zamiast na Hawajach: Jan Frodeno staje przed wyzwaniem „Ironman w domu”

9.04.2020

Internet Rzeczy, AI, aplikacje dla nadawców i adresatów Technologie, które skracają drogę międzynarodowych przesyłek

14.05.2020

Najwyższa klasa: 45 lat temu zadebiutował Mercedes-Benz 450 SEL 6.9

7.05.2020