Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko

19.05.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Podróżując autem również, „produkujemy śmieci”. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się śmieci, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają ja na poboczu drogi. W ten sposób śmieci „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Utrzymanie dróg to też ich sprzątanie

Rolą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa dróg oraz utrzymywanie jej nawierzchni, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń, które są związane z drogą. W okresie zimowym zarządca odpowiada za utrzymanie drogi poprzez jej odśnieżanie i zwalczanie śliskości, o czym pisaliśmy tutaj: .

Ważnym obowiązkiem GDDKiA jest także utrzymywanie czystości w obrębie zarządzanych dróg. Patrole służby drogowej monitorują nasze trasy całą dobę. Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz, wyrzucany w pasie drogowym. W pasie drogowym, a nawet na jezdni, leżą rzeczy, które stwarzają zagrożenie dla kierowców. Najczęściej z auta wyrzucane są plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach. Na jezdni zdarzają się też resztki rozerwanych opon czy połamane kołpaki.

Kosztowne sprzątanie

Niestety sprzątanie wiąże się z kosztami, które ponosi zarządca drogi. Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Nie są to małe kwoty i sumy przeznaczone na sprzątanie możemy ograniczyć my sami, użytkownicy dróg. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.

Dla przykładu podamy dane z kilku wybranych oddziałów GDDKiA w Polsce. I tak koszt utrzymania czystości dróg w 2019 roku przez Oddział w Białymstoku wyniósł 3,6 mln zł brutto, w Olsztynie blisko 3,8 mln zł brutto, a w Krakowie około 3,1 mln zł brutto.

Tutaj warto przypomnieć, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje prawie 17 700 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 000 km). To czy będziemy musieli taką kwotę przeznaczać na sprzątanie dróg zależy od nas wszystkich użytkowników dróg. I każdy może się przyczynić do tej zmiany.

Korzystaj z MOP i parkingów. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo.

Apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Prosimy, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy na śmieci, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach. Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, możemy wyrzucić w domu lub gdy dotrzemy do celu podróży.

GDDKiA

Wyświetlenia: 215

Kroczyce, Padła, Szczekociny i Goleniowy zyskają obwodnice

29.05.2020

SPAR DRIVE – nowa usługa w sieci sklepów

17.04.2020

Szybko i tanio? Czy na pewno tak chcesz wymieniać opony?

20.05.2020

Walter Herz skomercjalizuje EQ2

5.05.2020

Bezpieczne stacje LOTOSU

6.05.2020

Program Veeam Cloud & Service Provider świętuje 10 lat sukcesów z 33-procentowym rocznym wzrostem i wydaniem nowej konsoli dostawcy usług Veeam v4

9.04.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

LOTOS Oil rusza z programem wsparcia kontrahentów

5.05.2020

Podwójny kiler. Medyczny środek o podwójnym działaniu

24.05.2020

Tegoroczny kryzys gospodarczy będzie większy niż w 2009 roku?

27.04.2020

Jakość polskich dróg gorsza niż w Indiach i Namibii

23.04.2020

Serce ze sprzętu terminalowego w DCT Gdansk dla cichych bohaterów

4.05.2020

ROBYG w walce z koronawirusem

20.04.2020