Jak epidemia koronawirusa zmieni świat, który znamy?

Jak epidemia koronawirusa zmieni świat, który znamy?

20.05.2020
Czas czytania ok. 1 minuty

Epidemia koronawirusa może zmienić charakter świata i relacji społecznych, do których przyzwyczailiśmy się przez ostatnie dwadzieścia lat. Dorosło już całe pokolenie, które za oczywiste uważa swobodne przemieszczanie się między państwami – jest za pan brat z pracą zdalną i żyje jedną nogą w sieci. Młodzi obywatele świata nie są przywiązani tak bardzo do jednego kraju, jak ich rodzice. Łatwość podróżowania, możliwość częstej zmiany miejsca zamieszkania dzięki pracy zdalnej i bogacenie się społeczeństw zachodnich sprawiło, że odzwyczailiśmy się od ograniczeń, które teraz nakłada na nas epidemia koronawirusa.

– Warunki cieplarniane, w których dorastało całe nowe pokolenie pierwszego świata, mogą z dnia na dzień się zmienić. W zależności od tego, jak długo potrwa epidemia koronawirusa, należy się spodziewać jej znacznego wpływu na stosunki społeczne i gospodarcze. Prawdopodobnie trudniej będzie żyć tak swobodnie, jak teraz. Przykładem może być zamknięcie strefy Schengen na terenie Unii Europejskiej – powiedział serwisowi eNewsroom Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Z drugiej jednak strony na pewno pojawi się innowacyjność, naturalna w sytuacjach kryzysowych. Pozwoli ona znaleźć nowe rozwiązania i nowe formy aktywności gospodarczej. To pozwoli nam przezwyciężyć kolejny kryzys. Historia pokazuje, że ludzkość zawsze znajdowała nowe rozwiązania, popychana do innowacji właśnie przez kryzysy. Takie nadzieje wiązałbym również z kolejnym kryzysem w historii ludzkości, którym niewątpliwie jest epidemia koronawirusa – analizuje Jakóbik.

eNewsroom

Wyświetlenia: 418

Opony wymieniaj wraz z zaworami! PZPO rekomenduje certyfikowane serwisy oponiarskie

29.06.2020

Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka S1

3.08.2020

Branża OZE nie ucierpiała na epidemii koronawirusa

2.07.2020

Bezpieczny transport publiczny. Solaris z ofertą rozwiązań antywirusowych dla nowo produkowanych i już użytkowanych autobusów

9.07.2020

Trwają prace na wielu frontach S3 Lubin - Polkowice

28.07.2020

Floty chcą certyfikowanych serwisów

15.07.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Hillebrand rozwija zrównoważone łańcuchy dostaw dla branży beverage

21.07.2020

Kolejny odcinek podkastu Mercedes-Benz „Pół godziny z gwiazdą” – o przyszłości motoryzacji i nie tylko

16.07.2020

Poczuj sportowe emocje z kolekcją Shell Motorsport

22.07.2020

Siła sieci serwisowej

30.07.2020

Druga umowa na projekt i budowę S7 Płońsk - Czosnów podpisana

9.07.2020

LOTOS Kolej rozpoczęła przewozy paliwa do Czech

21.07.2020