Szybko i tanio? Czy na pewno tak chcesz wymieniać opony?

Szybko i tanio? Czy na pewno tak chcesz wymieniać opony?

20.05.2020
Czas czytania ok. 5 minut

Certyfikatoponiarski.plgwarancją profesjonalizmu warsztatu

Niektórzy kierowcy w wyborze warsztatu, któremu powierzają swój samochód i wymianę opon kierują się ceną i czasem usługi – myśląc, że im taniej i szybciej, tym lepiej. Nie zastanawiają się nad tym, że cena usług obrazuje profesjonalizm i umiejętności mechaników, stan techniczny urządzeń, którymi pracują. Jak znaleźć serwis godny zaufania, który nie zniszczy opon i felg?

Wymiana kompletu kół we współczesnym samochodzie, zgodnie z koniecznymi zasadami technicznymi zawartymi m.in. w procedurach Certyfikatu Oponiarskiego, powinna zająć min. 35-40 min na samochód. Jeśli korzystamy z warsztatu, w którym mechanik robi to szybciej, to znaczy, że nie ma czasu na poprawne wykonanie swojej pracy – czyli tak, by wymiany dokonać bezbłędnie i nie zniszczyć opony ani felgi.

Opony są jedynym punktem styku samochodu z jezdnią. Przy prędkościach autostradowych obracają się ponad 1000 razy na minutę. Ich obsługa wymaga więc fachowości i dokładności. Korzystanie z serwisów, które konkurują wyłącznie ceną i czasem usługi tak ważnej, jak wymiana opon, to droga donikąd. Kierowcy i mechanicy powinni zdawać sobie sprawę, że w procesie serwisu opon nie da się pójść na skróty. Prędzej czy później, zawsze pojawią się konsekwencje błędów w wymianie opon i zazwyczaj odczuje je klient.

– Na szkoleniach dla warsztatów często słyszymy mechaników pytających „dlaczego proponowana przez PZPO procedura wymiany opon jest tak długa – przecież można szybciej!” Wtedy zawsze zwracamy się do nich z prośbą, żeby zastanowili się, jakie kroki zawarte w naszej procedurze można pominąć bez straty na jakości usługi i bezpieczeństwie klienta. Po analizie dokumentu, za każdym razem wszyscy są jednogłośni – nie da się wykreślić ani jednego z 40 punktów. Dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy więc korzystać z certyfikowany warsztatów.W serwisie z Certyfikatem Oponiarskim PZPO mamy pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie, ponieważ posiadający odpowiednią wiedzę audytor dokładnie sprawdził rzeczywiste możliwości danego warsztatu i zadecydował o przyznaniu mu tego wyróżnienia – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Warsztat,które przeszły audyt TÜV SÜD i otrzymały Certyfikat Oponiarski Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego można znaleźć na stroniecertyfikatoponiarski.pl.

Często słychać opinie, że kierowcy kierują się profesjonalizmem i niską ceną, gdy wybierają warsztat, któremu zawierzą swoje auto. Nie zastanawiają się jednak, że jedno wyklucza drugie. Serwis, który tanio wymienia opony nie ma pieniędzy na prawidłowe i odpowiednio częste serwisowanie urządzeń i narzędzi. Nie ma tez środków na szkolenia pracowników, więc często jeden pracownik podpatruje drugiego i powiela jego błędy, ucząc się na… samochodach kolejnych kierowców. Zaniedbana montażownica uszkadza felgi i opony, a źle działającą wyważarkę odczujemy podczas jazdy, kiedy kierownica będzie przenosić wibracje, a także wyrabiać się będzie zawieszenie samochodu. Jeśli więc nie lubimy, kiedy warsztat zarysowuje nam felgi, mechanik naciąga siłowo opony ani kiedy w czasie jazdy kierownica nam wibruje, to nie szukajmy najtańszych serwisów w okolicy, ale tych najlepszych.

Zobacz, jak przebiegaaudyt na zgodność z wymaganiami Certyfikatu Oponiarskiego Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, realizowany przez jednostkę certyfikującą TÜV SÜD Polska.Przez proces poprowadzą cię Grzegorz Duda, dziennikarz motoryzacyjny, mechanik oraz kierowca rajdowy i Marek Nytko, szef audytorów motoryzacyjnych TÜV SÜD Polska.

Wśród podstawowych błędów popełnianych przez serwisantów pracujących niedokładnie i w pośpiechu jest m.in. uszkadzanie stopki opony w trakcie montażu wykonywanego na siłę – może to doprowadzić do całkowitej utraty sterowności i kontroli nad pojazdem przez kierowcę w trakcie jazdy. Często omijane przez nieprofesjonalnych mechaników oczyszczanie półek osadczych felgi powoduje nieznośne wibracje koła. Niektórzy serwisanci chcąc zaoszczędzić czas ustawiają także zbyt wysokie ciśnienie podczas pompowania koła i wskakiwania stopki na półkę osadczą felgi – powoduje to nieodwracalne deformacje w oponach, w które kierowcy inwestują ciężko zarobione pieniądze i stwarza ryzyko zsunięcia się stopki z felgi w czasie jazdy. Ponadto pójście na skróty i używanie klucza udarowego pneumatycznego lub elektrycznego – zamiast dynamometrycznego – do dokręcania śrub kół z pełną siłą może doprowadzić nawet do zniszczenia felg – a jeśli zdarzy się, że będziemy musieli wymienić koło w trasie, to samodzielne odkręcenie śrub okaże się niewykonalne.

W Polsce działa blisko 12 tys. serwisów zajmujących się oponami. Niestety, bardzo zróżnicowany jest w nich poziom obsługi i kultury technicznej. Brakuje też jednolitego systemu szkoleń. Najgorzej wychodzimy na tym my jako kierowcy – nie wiemy komu możemy z czystym sumieniem powierzyć nasz samochód. Dlatego Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wspólnie z niezależną firmą certyfikacyjną TÜV SÜD wprowadził system oceny i wyróżnienia profesjonalnych serwisów w oparciu o niezależny audyt wyposażenia i kwalifikacji personelu technicznego. Warto wybierać certyfikowane warsztaty, które przeszły audyt i zostały dokładnie sprawdzone.Certyfikat oponiarskiPolskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego pomaga warsztatom w polepszaniu jakości – co jest kluczowe dla bezpieczeństwa – zwiększa konkurencyjność, a klientom daje pewność, że usługę wykonają dobrze przygotowani fachowcy.

Zobacz jak ekspert wykonuje procedurę prawidłowego montażu i demontażu opon z felgina kanale YouTube Certyfikatu Oponiarskiego !

Szukaj certyfikowanych serwisów oponiarskich! Tylko one:

· spełniły nawet 140 kryteriów audytu

· mają profesjonalne i serwisowane wyposażenie

· mają wyszkoloną obsługę

· oferują wysoka jakość usług oponiarskich

Więcej informacji na stroniecertyfikatoponiarski.plorazpzpo.org.pl

Wyświetlenia: 174

Program Veeam Cloud & Service Provider świętuje 10 lat sukcesów z 33-procentowym rocznym wzrostem i wydaniem nowej konsoli dostawcy usług Veeam v4

9.04.2020

Samoobsługowy hurtowy zakup paliw w usłudze LOTOS B2B 24

10.04.2020

#together against COVID-19 - Grupa Fracht włącza się w światową walkę z koronawirusem

14.04.2020

COVID-19: IVECO wspiera lokalne społeczności w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa w Europie

5.05.2020

Adventum International kupuje od EFL Service Centrum Orląt we Wrocławiu

1.06.2020

Przesyłki pomocowe dla szpitali w dobie epidemii

11.05.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Walka z ransomware – nie pozwól, aby kopie bezpieczeństwa stały się tylnymi drzwiami do twojej organizacji

22.04.2020

Hellmann Worldwide Logistics z Silgan Closures w długoterminowej umowie logistycznej

22.05.2020

Nowe suwnice RMG rozpoczynają przeładunki w DCT Gdańsk

29.05.2020

Koronawirus - Czy przymusowa izolacja zmieni nasze przyszłe zachowania?

20.04.2020

FPP i CALPE: Reguła wydatkowa – tylko we współpracy z ekspertami

20.05.2020

Bez smaru miedzianego w układzie hamulcowym pojazdów użytkowych

18.05.2020