W tym roku jest szansa na urlop od ZUS

W tym roku jest szansa na urlop od ZUS

29.05.2020
Czas czytania ok. 2 minut

W sejmie pojawił się nowy projekt nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców. Dotyczy częściowego obniżenia ZUS dla samozatrudnionych podczas urlopu. Zgodnie z zaproponowaną zmianą przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z 50% zniżki na obowiązkowe składki społeczne w wybranym przez siebie miesiącu. Ekspert inFakt wskazuje, dlaczego takie rozwiązanie jest korzystniejsze od zawieszenia działalności.

Według nowych wytycznych samozatrudniony z tytułu prawa do wypoczynku będzie mógł ubiegać się o obniżenie składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne o 50% w jednym miesiącu w danym roku kalendarzowym. Będzie to dotyczyć przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi. Ponadto działalność musi być prowadzona nieprzerwanie przez co najmniej 6 miesięcy. Kolejnym warunkiem jest brak zatrudnionych pracowników.

Projekt ten jest ukłonem w stronę tych przedsiębiorców, którzy pomimo korzystania z urlopu dalej muszą opłacać składki. – ZUS jest sporym obciążeniem dla samozatrudnionych, niezależnie od tego, czy osiągają przychody oraz w jakiej wysokości. 50% odciążenia z jednego miesiąca raz w roku to z pewnością pozytywna zmiana. Przedsiębiorcy również korzystają z urlopu i jak dotąd zawsze musieli płacić składki ZUS, nawet jeżeli w tym okresie nie podejmowali żadnych czynności zarobkowych – komentuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Samozatrudnieni oczywiście wciąż mogą skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej na jeden miesiąc i nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez ten czas. To jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami. – Należy pamiętać, że działalność musi być zawieszona na co najmniej 30 dni, a ubezpieczenie zdrowotne jest kontynuowane w trakcie zawieszenia pod warunkiem, że nie trwa ono dłużej niż 30 dni. Jeżeli więc decydujemy się na zawieszenie działalności w miesiącu, który ma 31 dni, to po 30 dniach tracimy możliwość skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Warto także zauważyć, że w tym czasie niemożliwe jest wykonywanie żadnych czynności związanych z działalnością gospodarczą, a zawieszeniu ulega amortyzacja – podkreśla Piotr Juszczyk.

Ekspert inFakt wskazuje również, że w projekcie nie pojawił się żaden zapis, który wprowadzałby obowiązek przedstawienia potwierdzenia wyjazdu na urlop. Przedsiębiorca może wybrać dowolny miesiąc w roku i spędzić ten czas w wybrany przez siebie sposób.

inFakt

Wyświetlenia: 714

W samochodzie jutra nie zaśniesz za kierownicą

28.05.2021

GEFCO podsumowuje CSR 2020 – rok wyzwań i satysfakcji z projektów społecznych

12.05.2021

Umowy na dokumentację dla obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego podpisane

26.04.2021

Amazon ogłasza otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji, gdzie będzie rozwijać nowe technologie wspierające pracowników

21.05.2021

Prologis wynosi PARKlife na kolejny poziom – wystartowały BOOK BOXY

31.05.2021

Nowy Mercedes-Benz klasy S doceniony zarówno przez ekspertów, jak i pasjonatów

22.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

UPS Healthcare rozwija łańcuch chłodniczy

27.05.2021

Unilever rewolucjonizuje transport morski – zwiększa jego efektywność i nawiguje w kierunku ekologii

11.05.2021

Zrównoważony rozwój wysoko na liście priorytetów przedsiębiorców – niestety tylko w teorii

19.04.2021

Wybór oferty na kontynuację budowy S7 Widoma - Kraków

27.04.2021

Rusza konkurs Optifuel Challenge 2021

23.04.2021

Dbanie o jakość to nasz wspólny obowiązek

28.04.2021