Kosmiczne śmieci – nowa wystawa na placu Europejskim

Kosmiczne śmieci – nowa wystawa na placu Europejskim

26.06.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Jakub Słomkowski poprzez cykl pt. „Space Debris” nakłoni nas do refleksji nad rozwojem cywilizacji, podbojami kosmosu oraz wiążącymi się z tym konsekwencjami.

Fakt istnienia kosmicznych odpadów oraz gałęzi nauki zwanej archeologią kosmiczną, a także jej odniesienie do historii ludzkości, stanowią punkt wyjściowy dla Jakuba Słomkowskiego. Stworzony przez artystę cykl analogowych kolaży „Space Debris” opowiada jednocześnie o odkrywaniu zagadek kosmosu i Ziemi oraz o tym, co jako społeczność wszechświata pozostawiamy po sobie.

Krążący wokół Ziemi od 1958 roku satelita Vanguard 1 stanowi świadectwo ludzkiej obecności w kosmosie i najstarszy artefakt na orbicie. Jednocześnie jest on jednym z wielu kosmicznych odpadów, które pozbawione funkcji krążą wokół naszej planety z prędkością niemal 8 km/s. Obłędny, nieustający taniec rotacyjny cząstek jest nie tylko świadectwem kultury materialnej związanej z podbojem kosmosu, ale przede wszystkim realnym zagrożeniem dla integralności okołoziemskich systemów i przyszłości naszych pozaziemskich wędrówek – mówi Karolina Wlazło-Malinowska, kuratorka wystawy „Space Debris”.

Wystawa „Space Debris” porusza wątki apokaliptyczne oraz historyczne, których kontekst i ocena są wprowadzane w formie satyrycznych przedstawień nasyconych czarnym humorem, ujarzmiając w ten sposób grozę naszej przeszłości. Jakub Słomkowski wykorzystuje przy pracy fragmenty książek, fotografii i rysunków, a także powstałe w wyniku ich produkcji skrawki i odpady. Tworzy na kartkach, kartonie, desce do krojenia. Przeróbka i nadawanie nowego życia materiałom jest formą nawiązania do tego, czym są lub mogą być w naszej świadomości odpady kosmiczne.

Autorskie oprowadzanie po wystawie „Space Debris” w formie streamingu online na fanpage Fundacji Sztuka w Mieście na Facebooku zaplanowano na 30 czerwca o godz. 18.

Jakub Słomkowski – malarz, performer i muzyk, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Balansuje między sferą sacrum i profanum, wykorzystując takie media, jak dźwięk, rysunek, malarstwo, poezja. Od 2010 roku współpracuje ściśle z choreografką Izą Szostak tworząc muzykę do jej spektakli. Jest jednym z założycieli grupy twórczej Parque-no, pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia Kolacja na Hucie, a także współzałożycielem zespołu KUBATWICEIMPROVISE oraz duetu performatywnego z Loikiem Bertrandem – Loikuba. W roku 2017 został laureatem konkursu „Art Walk Open Call 2017”. Pierwsza indywidualna wystawa malarska Słomkowskiego za granicą miała miejsce w Galerii Ari Kupsus w Budapeszcie w marcu 2018 roku. W swojej twórczości zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych stawiając pytanie: w jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działania są w stanie dotrzeć do odbiorcy?

Wyświetlenia: 764

Rynek biurowy w Polsce_up-date 2021

26.07.2021

Ford przejmuje kalifornijski startup Electriphi i łączy z usługami Ford Pro, by lepiej zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

21.07.2021

Rozpoczęła się budowa S11 od Koszalina do Bobolic

21.07.2021

Mercedes i Lewis Hamilton uzgadniają przedłużenie kontraktu o dwa lata

6.07.2021

Transport baterii litowo-jonowych – na co zwrócić uwagę?

17.06.2021

Rusza budowa obwodnicy Brzezia

5.07.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Realizujemy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

9.07.2021

Nowa, trwała nawierzchnia na stołecznym lotnisku

20.07.2021

Już w trzeci weekend lipca zjadą się do nas najpiękniejsze ciężarówki z całej Europy

6.07.2021

Jakie obowiązki w czasie upałów ma pracodawca?

6.07.2021

ENRG nową siłą w segmencie akumulatorów

1.06.2021

Malbork odebrał elektryczne Solarisy

19.07.2021