Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi przeciw wirusom w nanotechnologii

Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi przeciw wirusom w nanotechnologii

2.07.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Koleje Śląskie wprowadzają trwałe zabezpieczenia antybakteryjne i antywirusowe swojego taboru. Dzięki współpracy z Lumichem rozpoczęto proces pokrywania wszystkich ponad 60 pociągów powłoką TitanSolid™, bazującą na nanocząsteczkach dwutlenku tytanu. Po aplikacji na trwałe wiążą się one z podłożem, tworząc system powłok fotokatalitycznych, które uaktywniają się pod wpływem światła i w naturalnym procesie fizyko-chemicznym likwidują wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Koleje Śląskie obsługują przewozy głównie na terenie Śląska. Rocznie przewożą one ponad 20 mln pasażerów.

- TitanSolid™ jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Jego działanie oparte jest na procesach zachodzących w przyrodzie. Pod wpływem światła następuje reakcja utleniania, w wyniku której wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje zmieniają się w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. W efekcie powierzchnia pozostaje niemal sterylna. Jednorazowa aplikacja zapewnia trwałość powłoki co najmniej przez rok, a jej właściwości aktywują się pod wpływem światła - zarówno słonecznego, jak i sztucznego(np. LED, żarówka bez udziału światła UV). W rezultacie, użycie TitanSolid™ uwalnia od konieczności uciążliwej i kosztownej dezynfekcji, stanowiąc trwałe zabezpieczenie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Powłoka jest bowiem odporna nie tylko na dotykanie, ale też mycie z użyciem tradycyjnych środków. Szkodliwie działają na nią wyłącznie preparaty na baziechloru – wyjaśnia Jacek Zołociński, prezes zarządu Lumichem.

TitanSolid™ w ostatnich latach wykorzystywany był głównie w przemyśle spożywczym. W związku z pandemią koronawirusa i zwiększonymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa higienicznego znajduje coraz szersze zastosowanie w innych branżach, a także obiektach użyteczności publicznej, biurach czy fabrykach. Sam dwutlenek tytanu znany i stosowany jest od lat 70-tych ubiegłego wieku. Jednak wprowadzony kilka lat temu TitanSolid™ jest jedynym preparatem na świecie, który regeneruje swoje właściwości naturalnej dezynfekcji nie tylko pod wpływem światła słonecznego, ale także sztucznego bez żadnego udziału UV w całym widmie światła widzialnego. Jest to wynikiem połącznia połączenia unikatowej receptury koloidu dwutlenku tytanu z technologią lumiboost.

Po aplikacji TitanSolid™ nanocząsteczki dwutlenku tytanu wnikają w strukturę powierzchni, tworząc trwałą powłokę o właściwościach samodezynfekujących, która utrzymują się przez minimum 12 miesięcy nawet na powierzchniach o dużej intensywności eksploatacyjnej, jak klamki czy włączniki. Nanocząsteczki TitanSolid™, oprócz właściwości antywirusowych i antybakteryjnych, oczyszczają także powietrze, neutralizują zapachy i likwidują lotne związki organiczne (LZO). Nie wnikają przy tym do organizmu i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska. TitanSolid™ jest bezwonny, bezbarwny i całkowicie niewidoczny dla oka. Nie zmienia struktury i koloru powierzchni. Jego obecność i aktywność jest okresowo potwierdzana w specjalistycznych testach kontrolnych. TitanSolid™ można stosować na wszystkich rodzajach podłoża: szkle, stali, plastiku, ceramice, tekstyliach, akrylu, betonie czy drewnie.

Wyświetlenia: 250

Dachser Polska z nową krajową siedzibą w Strykowie k. Łodzi

22.06.2020

BM Reflex: Nie na taki początek wakacji czekali kierowcy

29.06.2020

Otwarcie nowego centrum używanych pojazdów ciężarowych DAF w Pradze

21.07.2020

Druga umowa na projekt i budowę S7 Płońsk - Czosnów podpisana

9.07.2020

Spotkanie Letnie Niemieckiej Izby Handlowej w salonie Mercedesa w Gdyni

5.08.2020

Darmowe webinarium Kuehne+Nagel: Incoterms 2020

22.06.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

BM Reflex: Ceny paliw nadal 80 gr./l tańsze niż przed rokiem

27.07.2020

Pomaganie przez pompowanie. Zarząd oraz pracownicy i kurierzy DHL Parcel włączyli się w #GaszynChallenge

17.07.2020

PKN Orlen będzie kontrolował rafinerie, stacje benzynowe, gaz i elektrownie

29.07.2020

Nowa stacja paliw LOTOS w Szczecinie

24.07.2020

Umowy na dokończenie węzłów drogowych i robót w zakresie BRD na obwodnicy Wałcza podpisane

3.07.2020

Medal Europejski dla DB Cargo Polska

25.06.2020