Wysoki poziom wynajęcia realizowanych projektów w Warszawie

Wysoki poziom wynajęcia realizowanych projektów w Warszawie

8.07.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Ograniczenia gospodarczo-społeczne związane z pandemią sprawiły, że na rynku powierzchni biurowych pojawiło się wiele pytań. Czy popyt na powierzchnie biurowe utrzyma się na dotychczasowym poziomie? Czy realizowane projekty będą dostarczone w terminie? Firma doradcza Cresa przeprowadziła analizę poziomu wynajęcia oraz stanu aktualnie realizowanych projektów w Warszawie.

Obecnie na warszawskim rynku w budowie znajduje się 21 projektów biurowych o łącznej powierzchni 704 tysięcy mkw. Tylko w tym roku deweloperzy jeszcze planują oddać do użytku 264 tys. mkw. nowej powierzchni zlokalizowanej w 9 obiektach (w 2019 r. było to 162 tys. mkw. w 17 obiektach). Ponad 88% budowanej aktualnie powierzchni powstaje w lokalizacjach centralnych, szczególnie w okolicach Ronda Daszyńskiego, Bliskiej Woli oraz Centralnego Obszaru Biznesu. Z kolei w lokalizacjach poza centrum najwięcej inwestycji jest realizowanych w rejonie Dolnego Mokotowa.

  • Sprawdziliśmy, czy minione trzy miesiące miały istotny wpływ na budowy trwające w Warszawie. Zgodnie z uzyskanymi przez nas informacjami większość projektów, w tym największe Skyliner czy Warsaw UNIT, zostanie oddana w terminie. Spośród badanej przez nas grupy deweloperów tylko jeden planuje przesunięcie terminu oddania budynku do użytku na przyszły rok. Nie ziścił się więc czarny scenariusz wybuchu ognisk zakażeń w firmach budowlanych, jak i znaczącego zaburzenia łańcucha dostaw potrzebnych materiałów, a banki nie wstrzymywały finansowania. Także najemcy rozpoczęli już powroty do swoich biur – mówi Iga Kraśniewska, Analityk z Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w firmie Cresa Polska.

    Według przeprowadzonej analizy 50% powierzchni w budowie jest zabezpieczona umowami typu pre-let. Z kolei w budynkach, które oddane będą w 2020 r., wynajęte jest aż 64% powierzchni. W przypadku budynków, które deweloperzy planują oddać w latach 2021-2022, na większość powierzchni toczą się obecnie zaawansowane negocjacje, a zabezpieczonych umowami pre-let jest już około 40% powierzchni.

    Najemcy, którzy zamierzają wynająć biuro w budynkach planowanych do oddania w bieżącym roku, mają do dyspozycji jeszcze ponad 90 tys. mkw. w siedmiu projektach. Łącznie wolna powierzchnia w aktualnie realizowanych biurowcach wynosi 352 tys. mkw.

  • Pomimo chwilowego przestoju gospodarki, powstające dzisiaj nowoczesne biura wciąż nie tracą na popularności, a pozytywny scenariusz zakłada, że wrócimy do wysokiego tempa wzrostu, który miał miejsce przed wybuchem pandemii. Uwzględniając jednak nową wrażliwość najemców i inwestorów na ryzyko, plany deweloperskie wielu przyszłych projektów będą prawdopodobnie musiały zostać zweryfikowane. Zaostrzona polityka finansowa banków i niepewność, czy rynek poradzi sobie z absorpcją nowopowstałej powierzchni, to kwestie, z którymi będą musieli zmierzyć się deweloperzy – podsumowuje Iga Kraśniewska.

    Cresa Polska

Wyświetlenia: 227

Floty chcą certyfikowanych serwisów

15.07.2020

Kierowco - pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

21.07.2020

Rynek cargo próbuje złapać wiatr

31.07.2020

Pierwszy przewóz nowymi wagonami intermodalnymi LOTOS Kolej

29.07.2020

Nowa stacja paliw LOTOS w Szczecinie

24.07.2020

Dachser strategicznym partnerem logistycznym Euro Craft

8.07.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

KH-KIPPER Nominacja do prestiżowej nagrody Trailer Innovation 2021

5.08.2020

Mercedes-Benz Klasa T: nowy kompaktowy miejski van dla rodzin oraz miłośników aktywnego wypoczynku, a także do pracy

29.07.2020

Fracht FWO utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw project cargo

31.07.2020

Branża FMCG zmienia e-commerce

16.07.2020

S19 na Podlasiu. Przetarg za przetargiem

8.07.2020

Otwarcie nowego centrum używanych pojazdów ciężarowych DAF w Pradze

21.07.2020