Zdrowie publiczne, gospodarka i polityka - te obszary najbardziej ucierpią na koronawirusie

Zdrowie publiczne, gospodarka i polityka - te obszary najbardziej ucierpią na koronawirusie

10.07.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Epidemia koronawirusa spowodowała kryzys w trzech obszarach – zdrowotnym, gospodarczym i politycznym. Konsekwencje dla zdrowia publicznego w Polsce zaczynają się na szczęście stabilizować. Jeśli uda nam się ograniczyć działanie epidemii do kilku ognisk, będziemy w stanie nad nią zapanować. Za tym kryzysem nieuchronnie jednak zbliżają się konsekwencje kryzysu ekonomicznego. Wiemy już, że z powodu epidemii koronawirusa stracimy dużo jako społeczeństwo. Zarządzenie dystansu społecznego i lockdownu przeniosło ciężar utrzymania gospodarki na skarb państwa. Mimo zbliżającego się pełnego odmrożenia działalności gospodarczej, wyjdziemy więc z kryzysu dużo biedniejsi.

Żaden rząd, nawet najbogatszy, nie jest w stanie sam z siebie utrzymywać gospodarki w nieskończoność. Dlatego odmrożenie jest konieczne. Nie zmieni to jednak faktu, że ponad miesięczny lockdown mocno nadszarpnął polskie PKB – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. – Trzecim kryzysem, spowodowanym przez koronawirusa, jest kryzys polityczny. Reakcja rządów na epidemię będzie miała duży wpływ na kolejne wybory w poszczególnych państwach. W Polsce decyzje polityczne na szczęście nie przełożyły się na duży wzrost bezrobocia. Programy antykryzysowe służą bowiem zamianie wsparcia dla bezrobotnych na wsparcie postojowego w firmach, które dzięki temu nie miały impulsu do zwolnień. Bezrobocie i rozszycie tej tkanki gospodarczej powoduje trwałe zniszczenia. To jest filozofia stojąca za tarczami antykryzysowymi i programami pomocowymi, które stosują rządy europejskie. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w Stanach Zjednoczonych – gdzie elastyczność zatrudnienia pracowników jest dużo większa. Tam pula osób bezrobotnych wzrosła aż do 40 milionów Amerykanów. Jednak utrzymanie pracowników na postojowym także kosztuje. Dlatego te trzy kryzysy – zdrowotny, gospodarczy i polityczny – spowodują, że będziemy biedniejsi, mimo różnego rozłożenia akcentów w różnych krajach – analizuje Roszkowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 506

Coraz więcej elektromobilności na drogach krajowych

10.09.2020

Kontroluj ciśnienie – także w oponach

9.09.2020

Hybrydowe i elektryczne Mercedesy wspierają Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

3.09.2020

Dużo większa Hurtownia Opakowań w Markach

22.09.2020

Centrum dystrybucyjne CCC we współpracy z PSI wdrożyło system automatycznego sterowania wózkami

3.09.2020

Ponad 52 tysiące kilometrów niemieckich dróg w zasięgu AS 24 PASSango

22.09.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Volvo Buses zdobywa nagrodę „Najlepszy autobus” w trzech kategoriach w konkursie ETM Awards 2020

7.09.2020

Polacy jadą z prądem, MŚP pod prąd. Co czwarty Polak myśli o zakupie aut elektrycznych, w firmach nie ma ich jeszcze w planach

18.09.2020

Ruszyło frezowanie starej nawierzchni na A4

11.08.2020

A4 koło Krzyżowej jest przejezdna, ale wymaga docelowej naprawy

26.08.2020

Ford F-MAX – akcesoria, które warto mieć

14.08.2020

DPD Polska po raz szósty z godłem Superbrands

16.09.2020