Volvo dostarczy elektryczne autobusy miejskie do Gliwic

Volvo dostarczy elektryczne autobusy miejskie do Gliwic

23.08.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Volvo wygrało przetarg i podpisało dziś umowę na dostawę dziesięciu w pełni elektrycznych autobusów miejskich oraz infrastruktury ich ładowania do Gliwic. To kolejne miasto w Polsce, w którym pojawią się tego typu pojazdy – w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziesięciu elektrycznych autobusów miejskich. Wybrana została oferta Volvo – dziś obie strony podpisały umowę. Do Gliwic zostanie dostarczonych siedem autobusów Volvo 7900 Electric o długości 12 metrów, mogących pomieścić ponad 75 pasażerów oraz trzy autobusy przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated o długości 18 metrów, mogące przewieźć ponad 130 pasażerów. Pojazdy będą całkowicie niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB dla pasażerów i system Wi-Fi, zapewniający pasażerom bezprzewodowy dostęp do internetu. Zakup autobusów jest realizowany dzięki unijnemu wsparciu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, priorytet 6 Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach, działanie 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

*– Gliwice dołączają do grona polskich miast, które zdecydowały się na wprowadzenie do swoich flot komunikacji miejskiej autobusów o napędzie elektrycznym. M*ieszkańcy już niedługo będą jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami. Warto podkreślić, że pojazdy tego typu to nie tylko cichy i bezemisyjny transport publiczny, to także znacząco niższe zużycie energii – o około 80 proc. w porównaniu z analogicznymi autobusami napędzanymi silnikiem diesla – powiedział Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym.

– Cieszymy się, że już wkrótce na ulice Gliwic wyjadą nowe, zeroemisyjne, ciche autobusy. Stale podejmujemy kroki, aby transport publiczny w mieście był jak najbardziej przyjazny środowisku, co przekłada się na zdrowie i komfort mieszkańców – podkreśla Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Elektryczne autobusy Volvo trafią do Gliwic do końca 2021 roku, bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane i w całości produkowane. Będą zasilane bateriami o pojemności 264 kWh (pojazdy krótkie) oraz 330 kWh (przegubowe), które umożliwią przejazd na jednym ładowaniu trasy o długości powyżej 100 km. Ładowanie odbywać się będzie w zajezdni - poprzez gniazdo plug-in oraz przez szybką ładowarkę - pantograf opuszczany na specjalne szyny umieszczone na dachu pojazdu. Takie ładowanie trwa zaledwie kilka minut i pojazd może ruszać w dalszą trasę.

Nowe autobusy Volvo będą służyć mieszkańcom Gliwic przez długie lata – producent zapewnia 5-letnią gwarancję ogólnopojazdową, 15 lat gwarancji na nadwozie i szkielet kratownicy, 12 lat na system detekcji i gaszenia pożaru, 10 lat na system klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy oraz aż 15-letnią gwarancję na baterie.

Oprócz autobusów oferta Volvo obejmuje także infrastrukturę ładowania, która powstanie we współpracy z firmą Medcom.

Gliwice są kolejnym polskim miastem, do którego trafią zelektryfikowane, miejskie autobusy Volvo. Wcześniej firma dostarczyła takie pojazdy (hybrydy, elektryczne hybrydy i pojazdy w pełni elektryczne) do Inowrocławia, Sosnowca, Krakowa, Tarnowskich Gór, Jeleniej Góry, Koszalina, Białegostoku, Krosna, Leszna, Grudziądza, Ełku, Kędzierzyna Koźla i Świerklańca. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

Volvo

Wyświetlenia: 535

Pracowity okres wakacyjny na drogach

1.09.2020

ROBYG: ponad 100 tys. zł na pomoc w walce z koronawirusem

28.08.2020

RFID w centrach logistycznych – szybciej, dokładniej, taniej

14.09.2020

Barometr EFL na IV kwartał 2020. EFL: COVID-19 anuluje wiele polskich biznesów. Choć nastroje w MŚP stabilizują się, koniec roku może być trudniejszy niż początek pandemii

14.10.2020

Euro NCAP: najwyższe oceny za częściowo zautomatyzowane systemy wspomagające w Mercedesie GLE

13.10.2020

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek

22.09.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Volvo Trucks rozpoczyna klienckie testy w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych dla branży budowlanej

15.10.2020

Norweskie miasta inwestują w przyszłość, stawiając na elektryczne autobusy Volvo z Wrocławia

28.08.2020

Dunlop Sport All Season – przełomowa opona całoroczna na łagodne warunki zimowe

28.09.2020

O krok od podpisania umowy na S7 Siedlin - Załuski

17.09.2020

Ranking „Best Global Brands 2020”: Mercedes-Benz po raz kolejny najcenniejszą luksusową marką motoryzacyjną na świecie

21.10.2020

Rabat na paliwo na stacjach Circle K dla klientów Alior Banku

7.10.2020